ARTICLE AD
Kako sta povezani čustvena in razumska inteligenca?
Estimated reading time: 4 minute
Za inteligenco je do nedavnega veljala samo razumska inteligenca. Njeni najpomembnejši vidiki so sposobnost znajti se v novi situaciji, zaznavanje problemov, razlikovanje bistvenega od nebistvenega, večja sposobnost, da upravičimo svoja in tuja pravila, pa tudi napačna stališča, predsodke, napake, sposobnost, da pri izbiranju obrambnega mehanizma racionalizacije poiščemo ne le dober, ampak zelo dober in celo odličen razlog, namesto da bi poiskalo prvi razlog našega uspešnega vodenja, nadpovprečno inteligentnost ljudje pogosto ne zaznajo težkih situacijah.
Razumska inteligenca nam omogoča, da razumemo nove situacije in da prepoznamo določene neprijetne položaje, v katerih smo se znašli.
Tako kot je prav dobil svoja čudovita peresa, tako smo tudi mi svojo razumsko inteligenco v glavnem podedovali. Zato se nam z njo ni treba šopiriti. Zanjo nimamo nobenih zaslug. Vse kar lahko storimo, je da jo pametno uporabljamo. Pokazalo pa se je, da nam razumska inteligenca v življenju in pri delu ne zadostuje.
Celo izjemno inteligentni ljudje so namreč lahko neuspešni pri svojem delu in tudi nasploh v življenju. Zakaj?

Eden od pomembnih dejavnikov naše uspešnosti je čustvena inteligenca. Čustvena inteligenca je način, kako uporabljamo svojo razumsko inteligenco, sestavljena pa je iz; razumevanja svojih in tujih čustev, samozavesti, samodiscipline, prizadevnosti, sposobnosti samo motivacije in empatije ali sočutja. Sočutje je sposobnost , da občutimo tisto, kar čuti nekdo drug. To je morda bistvo čustvene inteligence.
Ko občutimo čustva nekoga drugega, lahko vemo, ali je ta naš sogovornik vesel, osramočen, prizadet, zadovoljen, nemiren, negotov, zaskrbljen, žalosten, anksiozen, negotov. Kako naj bi vedeli, da smo dobro ravnali in da dobro ravnamo, če ne občutimo tega, kako se počuti naš sogovornik in kako sprejema tistega, ki mu govorimo.
Čustvene inteligence se lahko učimo in jo dograjujemo, kar pomeni, da nismo obsojeni samo na to, kar smo podedovali, temveč lahko na tem področju tudi sami veliko naredimo.

Čustvena inteligenca nam bo zelo koristila pri komuniciranju z drugimi. Čustveno inteligenten človek gradi jasno in odprto poslovno komunikacijo. Obstajajo osnovna pravila, ki zagotavljajo prijetno, sproščeno in ustvarjalno okolje, v katerem vsak posameznik pozna svoje mesto, svojo vlogo in svoje delo. Vsakdo ve, kdo mu nudi pomoč in zaščito, kdo mu daje naloge, na koga lahko sam prenese svoje dolžnosti, koga nadzoruje, komu svetuje, koga preverja, pa tudi to, kdo je tisti, ki mora poskrbeti za odpravljanje manjših sporov in spodrsljajev.
Biti pameten pomeni, da na učinkovit način uporabljamo ne le našo razumsko, temveč, ampak tudi čustveno inteligenco, in da znamo svoja pozitivna čustva uporabljati tako, da lahko drugim predamo prepričljivo sporočilo. Čeprav se nam zdi zgodba o čustveni inteligenci nekaj novega se boste strinjali, kar je zapisal Aristotel. Vsakdo se lahko razjezi – to je lahko. Biti dovolj jezen na pravega človeka, ob pravem času, s pravim namenom in na pravi način -to je lahko.
Preberite tudi POVEZAVA MED ASTROLOGIJO IN ČUSTVENO INTELIGENCO in ČUSTVENA LOČITEV OD STARŠEV
The post ČUSTVENA IN RAZUMSKA INTELIGENCA appeared first on Horoskop.si - Novice in zabava iz področja astrologije.