ARTICLE AD
Costa: Albanija in Črna gora bi lahko v EU vstopili pred drugimi
Evropski svet je nakazal, da bi Albanija in Črna gora lahko med državami Zahodnega Balkana najhitreje napredovali proti članstvu v Evropski uniji. Predsednik Evropskega sveta António Costa je med obiskom regije izpostavil, da sta državi dosegli pomemben napredek pri izpolnjevanju pogojev za članstvo. Po njegovih besedah EU vidi širitev na Zahodni Balkan kot ključno za krepitev stabilnosti in varnosti v Evropi, pri čemer Albanija in Črna gora izstopata po hitrosti reform.
Albanija je od odločitve EU leta 2020 za začetek polnih pristopnih pogajanj dosegla opazen napredek. Oktobra 2024 so se začela pogajanja o temeljnih vprašanjih, kot so pravna država, delovanje demokratičnih institucij in boj proti korupciji. Po poročanju Euronews je Albanija septembra 2024 ločena od Severne Makedonije na poti k članstvu, kar je pospešilo njen proces zaradi zastojev v pogajanjih s Skopjem. Albanija je odprla že 16 od 35 poglavij, kar jo uvršča med vodilne kandidate. Premier Edi Rama je izrazil ambiciozen cilj, da bi država pogajanja zaključila do leta 2027, članstvo pa dosegla do 2030. EU je pohvalila napredek pri reformi pravosodja, a opozarja, da so potrebna dodatna prizadevanja v boju proti korupciji in krepitvi neodvisnosti medijev.
Črna gora vodi po odprtih poglavjih
Črna gora je v pristopnih pogajanjih še dlje, saj je od leta 2012 odprla vseh 33 poglavij, tri pa že začasno zaprla. Po podatkih Evropske komisije je država dosegla najvišjo stopnjo pripravljenosti med kandidatkami, saj je izpolnila vmesne kriterije za poglavji o pravosodju in temeljnih pravicah. Črnogorska vlada si je zastavila cilj, da pogajanja zaključi do konca leta 2026, članstvo pa doseže do 2028. Costa je med obiskom v Podgorici poudaril, da je javna podpora članstvu v Črni gori visoka, kar dosega okoli 79 odstotkov, kar vladi daje močan mandat za izvajanje reform. Kljub napredku EU opozarja na potrebo po krepitvi pravne države in boju proti organiziranemu kriminalu.