Čokolada in kava se bosta še dražili

1 day ago 7
ARTICLE AD BOX

V zadnjem letu so cene kakava, ključne sestavine za izdelavo čokolade, doživele drastičen vzpon in dosegle nove rekordne ravni. Pred nekaj dnevi so na svetovnih borzah zabeležili ceno kar 12.605 dolarjev za tono kakava, kar je skoraj 900 evrov več od prejšnjega rekorda, postavljenega aprila lani. Čeprav so se cene po tem vrhuncu nekoliko znižale, so do sredine decembra znova dosegle vrhunec in v zadnjem letu narasle skoraj trikrat. V povprečju so se v novem tisočletju gibale med 1.000 in 4.000 dolarji za tono, zdaj pa so daleč nad tem razponom.

Kaj je privedlo do skokovitih cen?

Podatki baze Trading Economics kažejo, da se je svetovna proizvodnja kakava v sezoni 2023/24 zmanjšala bolj kot kadarkoli v zadnjih šestdesetih letih. Glavni razlog za to je bil izpad pridelka v Slonokoščeni obali in Gani zaradi neugodnih vremenskih razmer. Slonokoščena obala, ki prispeva skoraj 44 odstotkov svetovne pridelave kakava, in Gana, ki z 14 odstotki zaseda drugo mesto, sta se poleg vremena spopadali še z drugimi težavami, kot so tihotapljenje kakava, nezakonito pridobivanje zlata na plantažah in slabo upravljanje kmetijskega sektorja.

Kljub povečanju izvoza kakava iz Slonokoščene obale, ki je med oktobrom in decembrom lani znašal 971.000 ton, kar je 30 odstotkov več kot leto prej, težave pri oskrbi zaradi podnebnih sprememb in pomanjkanja gnojil ostajajo. Po napovedih Bloomberga bo proizvodnja kakava v sezoni 2024/25 znašala 1,9 milijona ton, kar je precej manj od začetnih ocen 2,2 milijona ton.

Kako to občutijo potrošniki?

Proizvajalci čokolade so na višje cene surovin reagirali na različne načine. Nekateri so zvišali maloprodajne cene, drugi so zmanjšali količino čokolade v pakiranjih, tretji pa so začeli uporabljati manj kakava v svojih izdelkih. Med podjetji, ki so zvišala cene, so tudi velikani, kot so Mondalez (lastnik blagovnih znamk Milka in Toblerone), Lindt & Sprüngli ter Mars Inc. (znan po Twixu in M&M’s). Tudi regionalni proizvajalci, kot so hrvaški Kraš, Kandit, Zvečevo in slovenska Gorenjka, ki je v lasti Podravke, niso izjema.

Ne le kakav, tudi kava podražila

Rast cen ni prizadela le kakava, temveč tudi kavo. Zaradi slabih vremenskih razmer v Braziliji in Vietnamu, ki sta največji pridelovalki kave, svetovna ponudba že tri leta zaostaja za povpraševanjem. Posledično so se cene kave povzpele na najvišjo raven v skoraj pol stoletja, saj je funt kave na borzi ICE nedavno dosegel vrednost 3,36 dolarja, kar je primerljivo s cenami iz leta 1977, ko je sneg uničil obsežne nasade v Braziliji.

Kupci se v luči teh podražitev vse pogosteje odločajo za cenejše vrste kave, kar povzroča izgubo tržnih deležev večjim pražarnam. Tako je na primer družba Nestlé, največja pražarna kave na svetu, zaradi nezadovoljstva z rezultati zamenjala dolgoletnega predsednika uprave Marka Schneiderja.

Kaj sledi?

Strokovnjaki napovedujejo, da bodo cene kakava in kave tudi v prihodnje ostale na visokih ravneh, saj težave pri pridelavi in oskrbi niso kratkoročne narave. Ljubitelji čokolade in kave pa se bodo morali navaditi na višje cene ali pa poseči po alternativah.

Read Entire Article