ARTICLE AD
Poslanec SDS Zvonko Černač je ob obravnavi interpelacije vlade v DZ premierju Robertu Golobu očital laži in manipulacije. Izpostavil je predvsem področje pokojnin in zavrnil Golobove navedbe o poslabšanju položaja upokojencev v času vlade Janeza Janše. Zavrnil je tudi očitek o zlorabi instituta interpelacije za namen referendumske kampanje.
Kot je v obrazložitvi predlagatelja interpelacije, ki so jo vložili v SDS, dejal Černač, sta v politiki najpomembnejša zaupanje in kredibilnost, tega pa ni mogoče zgraditi na manipulacijah in lažeh. Predsedniku vlade je očital, da je javno večkrat izrekel laži glede pokojninske reforme iz leta 2012, ko je vlado vodil Janša, saj da je po Golobovih besedah omenjena reforma pomembno znižala odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove za skoraj 20 odstotkov, iz česar da izhaja problem zdajšnjih upokojencev, saj jim je takratna vlada v resnici poslabšala položaj.
Ob tem je predvajal tudi video posnetek tako Golobove izjave kot nekaterih drugih nasprotnih izjav, denimo generalnega direktorja Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije Marijana Papeža. Janševa vlada je z zakonom iz leta 2012 ustavila dolgoletno padanje pokojnin, je poudaril Černač.
Pri tem je izpostavil, da so zakon tedaj podprli vsi sindikati in socialni partnerji in da je bil v DZ sprejet v soglasju, zanj so glasovali tako poslanci koalicije kot opozicije. Ker nekateri od slednjih, ki jih je Černač tudi naštel, sodelujejo z aktualno vlado, je Goloba vprašal, ali meni, da so vsi ti njegovi sedanji sodelavci glasovali za slab zakon.
Takratni zakon je šel v dobro vseh upokojencev, sedanja vlada pa sprejema zakone za privilegirance, je izpostavil Černač. Ob tem je omenil zakon o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke, o katerem bo na predlog SDS 11. maja referendum.
Na očitke vlade o zlorabi instituta interpelacije za namen referendumske kampanje pa je koaliciji odgovoril, da sama določa časovnico obravnave interpelacije in da bi datum lahko določili tako, da ne bi padla v čas kampanje. Interpelacije in referenduma ni mogoče zlorabiti, gre za ustavna instituta, ki se uporabijo takrat, ko so izpolnjeni pogoji zanju, je poudaril Černač.
Spremembe na področju pokojnin, ki jih pripravlja aktualna vlada, po njegovih besedah poslabšujejo položaj tako sedanjih kot bodočih upokojencev. V svoji obrazložitvi se je Černač dotaknil tudi drugih področij delovanja aktualne vlade. Današnja interpelacija naj po njegovih besedah odgovori, koliko časa namerava vlada še vztrajati pri mrtvem teku, praznih obljubah, manipulacijah in lažeh.
Ker je obrazložitev predlagatelja vključevala tudi izseke video posnetkov iz televizijskih oddaj, je vanjo posegla predsednica DZ Urška Klakočar. Prvič je opozorila, da tega doslej niso počeli in da so doslej na zaslonih predstavljali le lastne stvaritve, drugič pa odločila, da video posnetkov ne bodo predvajali, dokler se o tem ne bodo dogovorili na kolegiju predsednice DZ.
Predlagatelji interpelacije za zdaj niso predlagali nobenih sklepov, lahko pa do zaključka razprave to še storijo. Za obravnavo interpelacije je danes skupaj predvidenih nekaj več kot 14 ur.