Čemaž: hladnoljubne lepotice, ki cvetijo tudi v snegu, vendar pozor, so strupene!

6 hours ago 5
ARTICLE AD BOX

Ko se februar prevesi v svojo drugo polovico, se vrtnarji začnemo veseliti začetka vrtnarske sezone. Takrat se lahko veselijo prvih cvetov na vrtu – če imajo seveda čebulnice!

Čemaž (Helleborus) spada v družino Ranunculus in njegovi cvetovi so podobni cvetovom iz te družine. Doma so v južni in vzhodni Evropi, nekatere vrste rastejo v Maroku, ena vrsta pa celo na Kitajskem. Obstaja približno petnajst vrst in številne sorte. V zadnjih letih so čebulnice postale zelo priljubljene, predvsem zato, ker začnejo cveteti že sredi januarja in se njihovi cvetovi lahko pojavijo pod snežno odejo po nekaj dneh sonca. Prav tako so dobro videti v prvih spomladanskih okenskih koritih, saj zlahka preživijo zimo v posodah. To so resnično rastline, ki jih preprosto morate imeti na svojem vrtu ali terasi!

Kdaj cveti čebulica?

Helleborea ima lahko bele, rožnate, kremne, temno vijolične ali celo zelene cvetove z večbarvnimi žilami. Višina cvetov običajno doseže približno 40 cm. Ko se pozimi nekoliko ogreje in pride sonce, lahko rastlina cveti tudi pod snegom. Ko se vreme spet ohladi, se cvetovi skrijejo in počakajo na ugodnejše vreme. Čemaž običajno cveti od januarja, najpogosteje pa od februarja do aprila. Nekatere vrste pa lahko cvetijo tudi jeseni. Črna čebulica z belimi cvetovi z rumeno sredino cveti okoli božiča. Če kupite takšno cvetlico, jo lahko spomladi posadite na vrtu.

Cvetove lahko odrežete in jih postavite v vazo, kjer bodo videti zelo privlačno. (Pri ravnanju z njimi bodite previdni, saj so čebulnice zelo strupene!) Prav zaradi svojih cvetov so v zadnjih letih postale priljubljene kot božične sobne rastline, saj so zelo lepo videti na prazničnih mizah.

Kako posaditi čebulnice?

Če želite imeti na vrtu čebulnice, ni nič lažjega kot jih kupiti. V vrtnarijah in velikih cvetličarnah so že dolgo poznane, vendar se prodaja običajno začne šele marca. Predhodno vzgojene v lončkih jih lahko posadite na vrt takoj, ko se zemlja odtaja, ali pa jih do jeseni gojite v posodah.

Ker obstaja veliko vrst čebulnic, je pomembno, da se pred nakupom seznanite s posebnimi potrebami izbrane vrste. Pomembna je tudi lokacija, kjer jih boste posadili. Čebulnice lahko posadite v skalnjak, med druge trajnice ali kot samoniklo rastlino. Dobro se ujemajo s spomladanskimi čebulnicami in tudi s hostami, saj sta obe trajnici, ki rasteta v senci.

Čemaž ima raje delno senco, zato ga lahko posadimo pod nizka sadna drevesa ali grmovnice, ki mu zagotavljajo svetlobo, vendar ga ščitijo pred močnim soncem. Ko jeseni listi teh dreves in grmovnic odpadejo, jih lahko pustimo, da ohranijo vlago v rastlinah. Čeprav so čmerike odporne na mraz in bodo cvetele tudi pod snegom, spomladi ne marajo mest, kjer piha hladen veter.

Kako skrbeti za čebulnice?

Nega čebulnic ni zahtevna. Ne prenašajo pretirane suše in pretiranega zalivanja, zato jih zalivajte previdno; poleti razvijejo cvetne brste, ki jih je v suhem vremenu več. Za gnojenje so primerna organska gnojila, kot sta gumijeva moka ali gnojilo iz piščančjih iztrebkov.

Ko se borovnice ukoreninijo, od januarja do aprila ali maja porežite posušene liste. Odstranite stare liste, da preprečite razvoj črne paralize, h kateri so nagnjene. S tem boste tudi pripomogli k pravilnemu videzu rastline, vendar bodite previdni, da čebulnic ne porežete preveč, saj tega ne marajo.

Razmnoževanje čebulnic

Čemaž lahko razdelite na več rastlin. Najboljši čas za to je pozno poletje, vendar se pripravite, da naslednjih nekaj let ne bodo cvetele v velikem številu. Posadite lahko tudi semena helleborea, kar vam bo vzelo nekaj časa, saj morajo biti izpostavljena mrazu, kot to počnejo v naravi.

Čebulnice so vsekakor čudovite rastline, ki vas bodo navdušile s svojimi pisanimi cvetovi, hkrati pa je treba z njimi zaradi njihove strupenosti ravnati previdno. V njihovem cvetenju lahko uživate in poskrbite, da bo vaš vrt hladen tudi v mrzlih zimskih mesecih!

O tem smo že govorili:

The post Čemaž: hladnoljubne lepotice, ki cvetijo tudi v snegu, vendar pozor, so strupene! appeared first on Little Saturday.

Read Entire Article