ARTICLE AD
Kot je jasno razvidno iz zapisa dr. Andreje Valič Zver, objavljenega v petek, 18. aprila 2025, gre v primeru t. i. celjskega procesa za še enega v nizu politično motiviranih napadov na vodjo opozicije, Janeza Janšo. Ta dogodek ni izoliran primer, temveč del večdesetletnega sistematičnega delovanja slovenskega pravosodnega aparata – bolje rečeno krivosodja, kot ga upravičeno poimenuje avtorica.
Po navedbah dr. Valič Zver je bilo že do leta 2014 zoper Janšo sproženih kar 177 upravnih, političnih in sodnih postopkov – številka, ki je v vsaki resni demokraciji nepojmljiva. A Slovenija pod oblastjo levičarske nomenklature, ki ima v rokah še vedno večino medijev, sodstva in tožilstva, ni normalna demokracija. Kot izpostavlja avtorica, so se poskusi diskreditacije začeli že v 80. letih s strani jugoslovanske armade in nadaljevali skozi Depalo vas, afero Patria, vse do današnje celjske farse.
To ni zgolj pregon posameznika, temveč pregon simbola slovenske pomladi, svobode in državotvornosti, ki jo Janez Janša predstavlja. Danes se ta politično motivirana gonja nadaljuje v času vlade Roberta Goloba – najbolj nesposobne vlade v zgodovini samostojne Slovenije. Vlada, ki je obljubljala pravno državo, je očitno še naprej orodje za obračunavanje z opozicijo, namesto da bi se ukvarjala z resničnimi težavami ljudi – od zaskrbljujoče gospodarske stagnacije, težav v zdravstvu, do zlomljenega sistema pokojnin in šolstva.
Celjski proces, kot poudarja dr. Valič Zver, temelji na povsem banalanem primeru prodaje zemljišča, ki bi bil v vsakem pravnem redu obravnavan kot običajna gospodarska transakcija. V Sloveniji pa se takšna zadeva spremeni v večletni proces z očitnim ciljem – onemogočiti političnega nasprotnika. To je logika oblasti, ki ne prenese demokratične konkurence.
V tem kontekstu se ponovno pokaže, zakaj je Slovenska demokratska stranka (SDS) edina politična sila, ki je sposobna vzpostaviti red, spoštovanje prava in temeljne demokratične vrednote. V času vlad SDS so se krepile institucije, gospodarstvo je raslo, davčna politika je bila predvidljiva, in pravna država je delovala z večjo mero profesionalizma.

V nasprotju s tem pa današnja oblast pod Golobom ne obvladuje niti osnov delovanja pravne države, ampak jo uporablja kot politično orodje. Po vsem tem, kar je opisano v prispevku dr. Valič Zver, postaja vedno bolj jasno, da nadaljevanje takšne vladavine pomeni dokončen razkroj demokracije.
Spomnimo se besed dr. Jožeta Pučnika, ki jih omenja tudi avtorica: »Vse z namenom zastraševanja drugih.« A Slovenci se ne damo več zastraševati. Slovenska pomlad še ni rekla zadnje besede.
MR