ARTICLE AD
Paradižnik je eden izmed najbolj priljubljenih pridelkov na slovenskih vrtovih in visokih gredah. Z njegovimi nežnimi rumenimi cvetovi, bujnim zelenjem in obljubo sladkih plodov napolni gredice, korita in rastlinjake. Vendar prav tu se pogosto skriva past: brez rednega obrezovanja sadike prerastejo same sebe, energijo usmerijo v listje in poganjke, plodovi pa ostanejo majhni, kisli ali celo zgnijejo še preden dozorijo.
Vsaka sadika ne zmore vsega sama
Obrezovanje paradižnika ni kaprica zahtevnih vrtičkarjev. Gre za ključni del nege, ki omogoča boljši pretok zraka, usmerjanje rasti in izboljšanje pridelka. In kar je najpomembneje – nekatere bolezni, kot je plesnoba, lahko preprečimo samo s tem, da pravilno odstranimo poganjke.

Kaj se zgodi, če paradižnik raste brez nadzora
Povečano listje pomeni manj plodov
Paradižnik kot rastlina naravno teži k rasti. Iz vsakega zalistja požene nov poganjek, iz vsakega kolena skuša oblikovati stransko vejo. Če tega ne omejimo, bo rastlina porabila večino svojih hranil za rast zelenih delov, medtem ko bodo plodovi ostali majhni in redki.
Na visokih gredah ali manjših vrtovih je to še posebej problematično. Preveč listja pomeni, da se zrak ne pretaka med rastlinami, vlažnost se zadržuje, vlaga po dežju ne izhlapi. To so idealni pogoji za širjenje bolezni.
Resnična zgodba z gorenjskega vrta
Na robu Radovljice je gospod Damjan posadil deset sadik volovskega srca na visoko gredo iz smrekovih desk. Prve tedne je vse potekalo brez težav, vendar se je po julijskem neurju na več listih pojavila siva plesen. Gredo je vsakodnevno zalival z deževnico, a zaradi gostega listja ni opazil težave pravočasno.
Ko je odstranil listje in zalistnike, je bilo že prepozno. Do avgusta je izgubil več kot polovico plodov. Naslednje leto je začel z rednim obrezovanjem in že po dveh tednih opazil razliko. Rastlina je razvila debelejše steblo, plodovi so bili bolj enakomerni in zreli hkrati.
Katere vrste paradižnika je treba obrezovati in katere ne
Indeterminantne sorte zahtevajo redno nego
To so sorte, ki ne nehajo rasti in cvetijo ter rodijo skozi celo sezono. Mednje spadajo volovsko srce, San Marzano, češnjevci, Big Beef in številne dediščinske sorte. Te sorte je treba obrezovati vsaj enkrat na teden, saj sicer prehitro zapolnijo ves prostor.
Determinantne sorte obrežemo minimalno
Te sorte zrastejo do določene višine, nato zaključijo z rastjo in plodijo hkrati. Obrezovanje ni nujno, odstranimo le poškodovane liste ali tiste, ki se dotikajo tal. Primeri: Roma, Balkoni Red, Heinz 1350.
Češnjevi paradižniki so izjema
Čeprav so pogosto indeterminantni, jih vrtičkarji pogosto pustijo rasti v razkošno gmoto zelenja. Rezultat so drobni, a številni plodovi. Obrezovanje tukaj ni nujno, a pomaga, če želimo večji premer ali enakomerno zorenje.
Kako pravilno odstranimo zalistnike in listje?
Prepoznavanje zalistnikov je prvi korak
Zalistnik je stranski poganjek, ki raste med glavnim steblom in listom, pod kotom 45 stopinj. Je majhen, na začetku nežen, pogosto spregledan. Če ga ne odstranimo, hitro preraste v novo vejo.
Zalistnike vedno odstranjujemo zjutraj, ko so turgorni (napeti z vodo), z nežnim potegom s prsti. Če so že debelejši, jih odrežemo z ostrimi vrtnarskimi škarjami ali rezilom, razkuženim z alkoholom.
Kdaj in koliko obrezovati
Najboljši čas za obrezovanje je zjutraj, ko je rastlina napeta, a še ni izpostavljena vročini. Zalistnike odstranjujemo tedensko, pri močni rasti tudi vsakih nekaj dni.
Odstranjujemo tudi spodnje liste, ki se dotikajo tal, saj predstavljajo vstopno točko za bolezni. Pri višjih rastlinah pustimo 5 do 7 listnih parov nad zadnjim cvetnim grozdom, ostalo odstranimo.
Ne odstranjujte vsega naenkrat
Preveč agresivno obrezovanje lahko povzroči šok, rastlina se ustavi ali oslabi. Vsak teden odstranimo nekaj poganjkov, po potrebi tudi poškodovane liste ali tiste, ki zastirajo sonce plodovom.
Prednosti rednega obrezovanja na domačem vrtu
Hitrejše zorenje plodov
Manj zelenja pomeni, da se energija usmeri v plodove. Ti zorijo hitreje, so bolj sladki in enakomerno dozoreli.
Manj težav z boleznimi
Bolje prezračene rastline manj zadržujejo vlago. S tem preprečimo razvoj plesni, gnilobe in bakterijskih madežev. Gredo lahko tudi lažje pregledamo in pravočasno ukrepamo.
Enostavnejše oporo in usmerjanje rasti
Obrezane rastline lažje privežemo ob opore, manj se lomijo in so bolj odporne proti vetru. Rast usmerimo navzgor ali po mreži, kar poveča izkoristek prostora.
Pogoste napake pri obrezovanju
Odstranjevanje vršičkov pri mladih sadikah
Če pri mladi rastlini odstranimo vrh, se rast ustavi. Tega ne počnemo, dokler rastlina ne razvije vsaj štiri cvetne grozde.
Nepravilna orodja in slaba higiena
Rezanje z umazanimi škarjami lahko prenese bolezni. Orodje vedno očistimo in razkužimo. Po vsaki rastlini obrišemo rezilo z alkoholom ali vročo vodo.
Preveč naenkrat
Rastlina ne prenese nenadnega šoka. Če je preveč zalistnikov, jih odstranjujemo postopoma. Najprej največje, nato teden dni pozneje še preostale.
Zakaj je to pomembno za vsakega vrtičkarja?
Vsaka sadika paradižnika nosi v sebi potencial za desetine plodov. Brez ustrezne nege pa ostane le del tega izkoriščen. Redno obrezovanje ni le estetska praksa, temveč strategija za zdravo rast, dober pridelek in večjo odpornost. To je zlasti pomembno v visoki gredi, kjer imamo omejen prostor in ne želimo izgubljati časa z bolnimi rastlinami.
Pridelava hrane na domačem vrtu pridobiva pomen – ne le zaradi cen ali prehranske neodvisnosti, temveč tudi zaradi dobrega počutja. Delo na vrtu pomirja, daje smisel in poveže z letnimi časi. Če ob tem na krožniku pristane še domač, sočen paradižnik, je zadovoljstvo popolno.
Primer z mestnega vrta v Mariboru
Gospa Mojca, ki ima na balkonu tri velike visoke grede, je prve letošnje paradižnike posadila konec maja. Ni obrezovala ničesar, ker se ji je zdelo škoda zelenja. Po enem mesecu so se listi spodaj zvili, zgoraj pa je rastlina postala divja. Ko je končno začela odstranjevati zalistnike, je ugotovila, da ima več kot 15 poganjkov, vsak z nekaj cvetovi, a nobenimi plodovi.
Po krajšem posvetu z vrtnarsko skupino na spletu je vse odvečno odstranila, pustila dva glavna stebla in rast usmerila ob bambusove palice. V naslednjih treh tednih je pobrala prve sadeže in jih v solati delila s sosedi.
Objava Če želite rdeče in zdrave plodove, morate paradižnik tudi obrezati se je pojavila na Vse za moj dan.