ARTICLE AD
Čas za dogovor: Bruselj in Washington se pogajata o carinah
Evropska unija je v Washington poslala visoko delegacijo, da bi se pogajala z ameriškimi uradniki sredi stopnjevanja trgovinskih napetosti, ki jih je sprožila uvedba novih carin na blago EU s strani predsednika Donalda Trumpa. Pogovori, ki jih vodi evropski komisar za trgovino Maroš Šefčovič, so namenjeni preprečitvi popolne trgovinske vojne, ki bi lahko še bolj obremenila čezatlantske odnose in porušila svetovne trge.
Ukrep EU sledi Trumpovi odločitvi, da uvede 10-odstotno osnovno tarifo na večino evropskega izvoza v ZDA, z dodatnimi 25-odstotnimi dajatvami na jeklo, aluminij in avtomobile, ki že veljajo. 20-odstotna “vzajemna” tarifa, ki je trenutno začasno ustavljena za 90 dni, se kaže kot morebitna eskalacija, če bi pogajanja zastala. Ameriška administracija je te ukrepe upravičila z domnevnim trgovinskim neravnovesjem, češ da regulativni okvir EU in davek na dodano vrednost (DDV) nepravično omejujeta ameriško blago. EU sicer vztraja, da je njena povprečna tarifna stopnja za ameriško blago le 1 odstotek, in svoj DDV primerja z ameriškimi davki od prodaje, pri čemer obtožbe Washingtona zavrača kot selektivne.
Šefčovič se je 14. aprila, v spremstvu visokih svetovalcev, vključno z vodjo kabineta predsednice komisije Ursule von der Leyen Björnom Seibertom, srečal z ameriškim ministrom za trgovino Howardom Lutnickom in trgovinskim predstavnikom Jamiesonom Greerjem, vendar so ti pogovori po navedbah virov EU prinesli le majhen napredek. »Opravljamo svoj del, vendar je žoga na strani ZDA,« je v izjavi novinarjem dejal Olof Gill, tiskovni predstavnik Evropske komisije za trgovino. EU je predlagala sporazum o tarifah »nič za nič« za industrijsko blago, vključno z avtomobili. Trumpova administracija je ponudbo zavrnila in zahtevala širše koncesije glede necarinskih ovire, kot so digitalni predpisi in standardi varnosti hrane.