ARTICLE AD

Profesorica Katja Zajc Kejžar z Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani je včeraj za naš dnevnik ocenila, da se bodo zgodovinsko visoke carine zagotovo vsaj deloma prelile v višje domače cene v ZDA, kar bo povzročilo inflacijske pritiske. Hkrati pa bodo tako visoke dajatve povzročile občutno znižanje obsega svetovne trgovine, še posebej, če bi največje tekmice, kot sta Kitajska in EU, uvedle povračilne ukrepe.
»Vpliv na ameriško gospodarstvo bo v veliki meri odvisen od odziva drugih držav. V primeru, da bi vse države sprejele povračilne ukrepe, bi se strategija ZDA zagotovo izkazala za neuspešno. Če pa povračilni ukrepi prizadetih držav ne bodo sorazmerni, lahko pričakujemo izboljšanje pogojev menjave za ZDA (zaradi zmanjšanja ameriškega povpraševanja bo padla svetovna cena), predvsem na trgih, kjer so ZDA pomemben kupec,« meni slovenska ekonomistka.
Profesorica za področje mednarodne ekonomije dodaja, da Trump je uvedbo recipročnih carin utemeljil z zmanjševanjem zunanjetrgovinskega primanjkljaja, fiskalnimi prilivi iz naslova pobranih carin in spodbujanjem vračanja proizvodnje v ZDA. Ker pa je odprt za prilagajanje višine carin glede na odzive drugih držav, kaže, da jih uporablja tudi kot pogajalsko taktiko ali celo kot grožnjo ekonomsko šibkejšim državam.