ARTICLE AD
Najbolj umazan predmet v vaši kopalnici ni stranišče, ampak brisača! Brisače so leglo bakterij – takoj jih odstranite. Zakaj ne perete brisač dovolj pogosto. Brisače, s katerimi se obrišemo, se uporabljajo zelo pogosto. Med brisanjem mokre kože naberejo veliko mikrobov. Toda, koliko čas lahko vlažna brisača čaka na naslednje pranje
Brisače kako pogosto jih perete?
Verjetno ste si danes že podrgnili telo z eno od brisač. Verjetno ste isto brisačo uporabili tudi za brisanje obraza ali rok. Toda, kako čista je bila tista brisača, s katero ste se obrisali? Mnogi med nami bomo brisače dali v pralni stroj enkrat na teden. Prav gotovo je to vikend. ko je čas za velika pranja. Obstajajo še drugi, ki brisače perejo enkrat na mesec, morda še kasneje – tako pravijo ankete.
Brisače so gojišče mikrobov
Čeprav ta puhasta in vpojna vlakna morda ne kažejo nobenih znakov umazanije, so gojišče za milijone mikrobov. Študije so pokazale, da se brisače lahko hitro onesnažijo z bakterijami, ki jih običajno najdemo na človeški koži. In ne samo to, Najdejo se tudi bakterije, ki izvirajo iz našega črevesja.
Tudi če se skrbno oprhamo ali okopamo, je naša koža še vedno prekrita z mikrobi. Zato ne preseneča, da z brisanjem na brisačo prenesemo tudi te prebivalce svoje kože.
Zanimivo je, da na brisači ne ostanejo le mikrobi, ki prebivajo na koži. Njim se kasneje, pridružijo tudi glive in bakterije iz zraka.
Na Japonskem nekatera gospodinjstva celo ponovno uporabijo preostalo kopalno vodo za pranje perila naslednji dan. Ena študija raziskovalcev na Univerzi v Tokušimi na Japonskem je pokazala, da se s tem sicer prihrani voda, vendar se številne bakterije, ki so jih našli v uporabljeni kopalni vodi, po pranju prenesejo na brisače in oblačila .

Kopalnica in stranišče
Imate stranišče v istem prostoru, kot kabino za prhanje ali kopalno kad? Za vas je tukaj slaba novica:
Vsakič, ko splaknete, verjetno vse brisače v bližini rahlo naprašite z bakterijami iz stranišča, skupaj z delci telesnih izločkov svoje družine.
Sčasoma lahko ti mikrobi začnejo na brisačah tvoriti biofilme, ki lahko celo spremenijo videz naših brisač. Po dveh mesecih, tudi pri rednem pranju, bakterije, ki živijo na vlaknih bombažnih brisač, začnejo spreminjati videz tkanine. Morda pa ni presenetljivo, da je skupna količina bakterij in vrsta bakterij odvisna od pralnih navad v gospodinjstvu. Pravo vprašanje je, koliko bi vas morale skrbeti bakterije, ki živijo na vaših brisačah?
Če si brisačo delite z drugimi, se poveča tveganje, da boste pobrali kaj neprijetnega
Tema pranja brisač se morda zdi komu nepomembna. Vendar to ni res. Brisače niso le dekoracija v kopalnicah. Brisače so veliko več.
Brisače so glavni vir mikrobov
So glavni vir širjenja mikrobov po domu.
Vse, kar nam na brisači povzroča škodo, verjetno izvira od človeka.
Na njih lahko živi nešteto različnih vrst bakterij, virusov in gliv
Dejansko na naši koži živi kar 1000 različnih vrst bakterij, poleg mnogih drugih virusov in gliv. Večinoma so to dobri čuvaji naše kože, saj nas branijo pred vdorom drugih mikrobov.

Naša koža je tudi naravna ovira pred okužbami. Je naša prva obrambna linija pred bakterijami in drugimi patogeni, zato nas prenos bakterij z brisače na kožo ne bi smel preveč skrbeti. Vendar pa obstajajo nekateri dokazi, da lahko umivanje, drgnjenje in sušenje z brisačo prav tako moti delovanje kožne pregrade .
Morda se največja težava pojavi takrat, ko si na roke naberemo potencialno škodljive mikrobe. Roke dobro operemo in jih obrišemo, preden se dotaknemo ust, nosu in oči. Kljub skrbnemu umivanju rok, pa nekateri mikrobi le ostanejo na koži in se z brisanjem prenesejo na brisačo.
Brisača za roke je vedno najbolj umazana brisača.
Zato naj si brisača za roke zasluži prav posebno pozornost. Lahko jo primerjamo s kuhinjskimi krpami za brisanje posode in pultov.
Sušenje brisač na neposredni sončni svetlobi po pranju lahko pomaga zmanjšati količino bakterij na njih.

Higiena brisač -pranje, temperatura in pralna sredstva
Higiena brisač je pomembna. Kot že napisano, naj bodo brisače pravilno oprane. Torej, kako bomo pravilno oprali brisače? Vprašanje je, kako pogosto naj bi prati brisače?
- Vsaj enkrat na teden. Nekateri perejo brisače dvakrat tedensko. Brisače, ki jih uporabljamo za obraz pa naj bodo oprane večkrat- Koža obraza je najbolj občutljiva.
- Temperatura pranja naj bo višja od 40 Stopinj Celzija. 60 stopinj je verjetno dovolj, Nekateri pa prisegajo 90 stopinj Celzija. Kar ni slabo, da je ta temperatura primerna za zelo umazano perilo, kuhinjske krpe in brisače.
- Pranje po daljšem programu
- Pogosto lahko dodate tudi protimikrobne (dezinfekcijske) pralna sredstva. V nekaterih primerih se med izpiranjem doda tudi razkužilo. Res je, da s takim načinom pranja bolj obremenjuje okolje, vendar se je vredno vprašati – kaj se bolj splača. Gotovo je zdravje na prvem mestu.
Uporabljate pravi detergent?
Pralna sredstva (detergenti) so prva stvar, ki bo vplivala na higieno brisač. Pralna sredstva lahko pomagajo preprečiti, da bi se mikrobi prilepili na tkanine. Uničijo tudi nekatere vrste virusov.
- Če se odločite za pranje brisač pri nižjih temperaturah, pralnim sredstvom dodajte encime ali belila. To pomaga v boju z mikrobi na brisačah. Kombinacija pranja s pralnim sredstvom in razkužilom med izpiranjem in sušenje brisač na soncu je najučinkovitejša pri zmanjševanju mikrobov (bakterij, glivic ali virusov).
Sušenje na soncu je zelo učinkovito

“Brisače so relativno majhen sestavni del kopalnice, vendar obstajajo določena tveganja, povezana z brisačami, in s tem se je enostavno spopasti.”
Pripravila: AK
Viri: showerstoyou.co.uk, bbc.com, unsplash.com
The post Brisače – najbolj umazan predmet v kopalnici first appeared on NaDlani.si.