ARTICLE AD
V Galeriji Medija v Zagorju ob Savi je na ogled razstava Brik Keramik Borisa Beje, ki so jo odprli v petek, 28. marca. Kipar in multidisciplinarni umetnik Boris Beja je postavil na ogled umetniški projekt Brik Keramik, ki je nadaljevanje in konceptualna razširitev projektov Brik Kolaps in Plastik fantastik.
Boris Beja (1986) je diplomiral na Naravoslovnotehnični fakulteti v Ljubljani, smer Grafična tehnika (2009), nato nadaljeval študij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, kjer je na oddelku za kiparstvo diplomiral leta 2013. V zadnjih letih je pripravil več samostojnih razstav in sodeloval na številnih skupinskih razstavah doma in v tujini. Prejel je nekaj nagrad in nominacij, med drugim študentsko Prešernovo nagrado za kiparstvo (2012) ter Nagrado za prispevek k trajnostnemu razvoju družbe.
V svojih delih združuje različne likovne prakse v estetiziran in sočasno direkten nagovor ter družbeno kritiko. Od leta 2010 do 2013 je redno objavljal prispevke o vizualni kulturi na portalu Planet Siol.net. Med leti 2014 in 2017 je bil pomočnik umetniškega vodje Galerije Škuc. Od leta 2022 predava na Naravoslovnotehniški fakulteti, Univerza v Ljubljani. Živi in dela v Ljubljani in Zagorju ob Savi.
Projekt Brik Keramik
»Umetniški projekt Brik Keramik je nadaljevanje in konceptualna razširitev projektov Brik Kolaps in Plastik fantastik. Z vsako novo realizacijo projekt miselno razširi, vselej pa reflektira dejstvo, da je svet preplavljen z brezmejno nakopičenimi stvarmi, ki poganjajo krogotok posedovanja in odmetavanja dobrin in njihovih embalaž, v katerem se skozi sprego med potrošnjo in onesnaženjem razodeva slaba bilanca družbe napredka in udobja. Tu se ne znajdejo samo odslužene in odvečne stvari, ampak tudi površinski, poustvarjeni človeški odnosi, ki se merijo po koristi in kratkočasju, in jih, kot razmišlja umetnik, pogosto »zavržemo enako kot embalažo v zabojnike za smeti.«
Napis »kolaps«, ki se izrisuje kot besedilni element logotipa na Bejinih keramičnih objektih, je besedna igra, premetanka napisa s prepoznavne embalaže mleka, ki na duhovit in nemoralizirajoč način namiguje na prihodnost, ko svet preneha ustrezno delovati, ko odpove, izgubi zavest, ko kolapsira,« je med drugim o razstavi zapisala kuratorka Nadja Gnamuš.
Razstava bo v galeriji Medija odprta do 5. maja.
Savus
Foto: Branko Klančar (z otvoritve)