ARTICLE AD BOX
GORJANCI – Kdaj bodo Belokranjci končno dobili svojo “luknjo v svet”?
Vlada naj bi že pred časom ustavila vse ključne investicije v cestno in železniško infrastrukturo na jugovzhodu Slovenije. Prebivalci Bele krajine se počutijo spregledani, saj že desetletja čakajo na boljšo prometno povezanost z ostalo državo. Izjava Vide Čadoniš Špelič je dvignila veliko prahu.
Zakaj Bela krajina potrebuje predor pod Gorjanci?
Bela krajina, regija na skrajnem jugovzhodu Slovenije, je ena izmed infrastrukturno najbolj odmaknjenih regij v državi. Cestne in železniške povezave so zastarele, kar ovira gospodarski razvoj, otežuje dostop do delovnih mest in povečuje odseljevanje mladih. Simbolična “luknja pod Gorjanci”, ki jo omenja Vida Čadoniš Špelič, bi omogočila boljši dostop do Ljubljane in ostalih delov Slovenije.
Predor pod Gorjanci je bil sicer že večkrat predlagan, vendar so se načrti pogosto končali pri obljubah. Po podatkih Direkcije Republike Slovenije za infrastrukturo (DRSI) so bili nekateri predlogi uvrščeni v nacionalne strategije že leta 2006, vendar brez konkretnih izvedbenih rokov. Prebivalci Bele krajine se zato pogosto sprašujejo, ali sploh štejejo kot del Slovenije.
Vlada in poplave: So investicije res ustavljene?
Avgusta 2023 so Slovenijo prizadele uničujoče poplave, ki so povzročile škodo v višini več milijard evrov. Vlada je napovedala preusmeritev proračunskih sredstev za sanacijo prizadetih območij. Kot razlog za ustavitev infrastrukturnih projektov na jugovzhodu države navajajo prav poplave, vendar prebivalci regije dvomijo v te razlage. Po njihovem mnenju je jugovzhod države že pred poplavami dobival bistveno manj proračunskih sredstev v primerjavi z drugimi regijami.
Vida Čadoniš Špelič, ki je javno opozorila na težavo, je zapisala: “Vlada se izgovarja, da so vse investicije v ceste in železnico na JV države ustavljene zaradi poplav. Pa vemo, da nič ne delajo ne tam ne tu.” Izjava je bila objavljena na Twitterju 15. novembra 2024.
Vlada se izgovarja, da so se vse investicije v ceste in železnico na JV države ustavile zaradi poplav. Pa vemo da nič ne delajo ne tam ne tu. Upam, da bom dočakala tisto luknjo pod Gorjanci, da bi moji Belokranjci imeli okno v svet in v Slovenijo, kamor sodijo in ne na Hrvaško. pic.twitter.com/gbOk4FbMqU
— Vida Čadonič Špelič (@SpelicVida) November 15, 2024Bela krajina – Okno v svet ali slepa ulica?
Razvoj infrastrukture je ključnega pomena za regije, ki so geografsko odmaknjene. Bela krajina je poleg prometnih težav soočena še s socialnimi in gospodarskimi izzivi. Statistični podatki kažejo, da se stopnja brezposelnosti v Beli krajini giblje nad državnim povprečjem, mladi pa pogosto odhajajo zaradi pomanjkanja priložnosti.
Za številne prebivalce je “luknja pod Gorjanci” več kot le infrastruktura. Predor bi pomenil simbolično in praktično odprtje regije, zmanjšal čas potovanja do Ljubljane in Maribora ter izboljšal logistične možnosti za lokalna podjetja. Povezava z osrednjo Slovenijo bi tudi zmanjšala odvisnost od hrvaškega trga, kar je v luči zaostrovanja geopolitičnih razmer še toliko pomembnejše.
Kakšne so alternative?
Nasprotniki predora pogosto poudarjajo visoke stroške gradnje, ki bi po ocenah lahko presegli 500 milijonov evrov. Analitiki pa opozarjajo, da bi dolgoročno zanemarjanje regije lahko imelo še višje gospodarske in socialne posledice. Kot začasna rešitev se predlaga posodobitev cest in železnic, vendar to ne bi popolnoma rešilo težav povezanih z izolacijo regije.
Brez konkretnih akcijskih načrtov tvega Bela krajina nadaljnje nazadovanje. Čeprav je vlada po poplavah obljubila prioriteto sanacije in pomoči, se prebivalci Bele krajine sprašujejo, kdaj bo napočil njihov čas. Opozorila, kot jih izpostavlja Vida Čadoniš Špelič, niso zgolj kritika vlade, ampak poziv k enakomernemu razvoju države.
Vir: X, Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo, Statistični urad RS.
The post Bomo dočakali ‘luknjo pod Gorjanci’, da bi Belokranjci imeli okno v svet? To je menda razlog, zakaj investicije še kar ni … first appeared on NaDlani.si.