Bojna letala šeste generacije: Kitajska preseneča svet

3 hours ago 9
ARTICLE AD BOX

Bojna letala šeste generacije: Kitajska preseneča svet

Lockheed Martin (NYSE: LMT) je trenutno edini proizvajalec ameriških bojnih letal pete generacije z nevidno tehnologijo, F-22 Raptor in F-35 Lightning II. Medtem ko se proizvodnja F-22, uvedenega leta 2005, ne nadaljuje, F-35 ostaja ključni projekt podjetja in simbol ameriške tehnološke dominance, navaja The Motley Fool. Kljub temu pa 20 let stari F-22 in 10 let stari F-35 ne predstavljata več tehnološkega vrha, kar pušča prostor za novejše generacije bojnih letal.

Decembra 2024 je Kitajska šokirala vojaške kroge s predstavitvijo dveh bojnih letal šeste generacije, ki sta bila opažena v testnih letih. Po poročanju portala The War Zone je prvo letalo zasnovano kot “brezrepo, prikrito bojno letalo s posadko, ki je sposobno operacij na dolge razdalje.” Letalo naj bi bilo večje od F-22 in F-35, opremljeno s tremi motorji, kar nakazuje, da bi lahko šlo za taktični bombnik. Predvideva se, da ga je razvilo podjetje Chengdu Aircraft pod imenom J-36.

Drugo letalo, opaženo manj kot 24 ur kasneje, je manjše in ima dva motorja, prav tako brez repa. Nekateri opazovalci celo špekulirajo, da bi lahko bilo to letalo brez posadke, kar pomeni, da gre morda za dron. Letalo naj bi razvilo podjetje Shenyang Aircraft. Poleg tega Kitajska razvija tudi nevidni bombnik JH-XX, kar odpira možnost, da so predstavljena letala del tega projekta.

China's newest secret sixth-generation fighter jet,which was caught on camera in late December 2024,is most likely not designed for air combat. Western experts believe it is more suited to the role of the center of a new combat system, reports the South China Morning Post (SCMP) pic.twitter.com/g2a9OCt0Fo

— Valhalla (@ELMObrokenWings) January 6, 2025

Impulz za ameriške obrambne velikane

Kitajska predstavitev teh letal nakazuje pospešeno oboroževalno tekmo na področju lovcev šeste generacije. Čeprav Kitajska uradno ni potrdila razvoja teh letal, so številni analitiki prepričani, da gre za strateško potezo, s katero želi Kitajska pokazati svojo tehnološko naprednost in spodbuditi razvoj podobnih letal do leta 2035.

Za ameriške obrambne velikane, kot so Lockheed Martin, Boeing (NYSE: BA) in Northrop Grumman (NYSE: NOC), ta razvoj prinaša pomembne izzive. Northrop Grumman, ki je znan po izdelavi bombnikov B-2 in novega B-21, se je umaknil iz tekmovanja za razvoj ameriškega lovca šeste generacije, imenovanega NGAD (Next Generation Air Dominance). V igri za NGAD tako ostajata Lockheed Martin in Boeing.

China’s big new combat aircraft: a technical assessment | @ValkStrategy | https://t.co/zRHk0mkOya pic.twitter.com/MgMsj3YuWV

— ASPI (@ASPI_org) January 6, 2025

Lockheed Martin ima prednost zaradi svojega preteklega uspeha pri razvoju lovcev pete generacije. Boeing, ki trenutno doživlja finančne izgube v svojem obrambnem oddelku, pa kljub temu ostaja v tekmi zaradi potencialnega dobička iz pogodbe za NGAD, ki bi lahko obsegala do 200 letal po ceni 700 milijonov dolarjev na letalo.

Ameriške zračne sile pričakujejo, da bo NGAD operativen v 2030-ih, kar sovpada z napovedmi o kitajskih načrtih za operativna letala šeste generacije. Ta tekma je ključnega pomena za ameriško tehnološko prevlado in obrambno strategijo. Vlagatelji in analitiki opozarjajo, da bi morebitno zmanjšanje financiranja NGAD pomenilo strateški zaostanek za Kitajsko.

China’s big new combat aircraft: an airborne cruiser against air and surface targets | @ValkStrategy | https://t.co/WTGHNwEjjE pic.twitter.com/yUWxRo0xH1

— ASPI (@ASPI_org) January 6, 2025

Portal24; Foto: Pixabay/ArtTower/fotografija je simbolna

Objava Bojna letala šeste generacije: Kitajska preseneča svet je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article