ARTICLE AD BOX
Bohinj se sooča z vse večjo prometno obremenitvijo in izzivi organizacije potniškega prometa. Predstavniki občine so se v minulih dneh srečali s pristojnimi in se glede prometnih obremenitev dogovorili za oblikovanje posebne delovne skupine, glede javnega prevoza pa bodo preučili možnosti integracije šolskih prevozov v redne linije.
V Bohinju je v poletnem času posebej pereče urejanje prometa v jezerski skledi, kjer pritiski na okolje in infrastrukturo naraščajo. “Za reševanje tega problema je potrebno tudi sodelovanje države, zato smo pristojne zaprosili za sodelovanje,” je izpostavil bohinjski župan Jože Sodja in pojasnil, da so glavne prometnice državne, zato so na občini pri urejanju prometa odvisni od soglasij in pogojev države.
Minulo sredo so v prostorih bohinjske občine na to temo sestali predstavniki občinskega vodstva, občinske uprave, Turizma Bohinj, javnega zavoda Triglavski narodni park (TNP), ministrstva za naravne vire in prostor, direktorata za ceste in cestni promet, Direkcije RS za infrastrukturo ter DRI upravljanje investicij.
Kot so danes sporočili z Občine Bohinj, so se po obsežni in konstruktivni razpravi udeleženci dogovorili za oblikovanje posebne delovne skupine, ki bo nadaljevala delo na podlagi že izdelanih strateških dokumentov, kot so načrt upravljanja TNP, strategija slovenskega turizma in celostna prometna strategija Julijskih Alp. Cilj skupine bo priprava konkretnih rešitev za umirjanje prometa v jezerski skledi.
Sodja je izpostavil, da se v Bohinju velikokrat sprašujejo, kako naprej. “Čudno se sliši, da goste vabimo, potem pa jadikujemo, ko imamo gnečo. Zavedati se moramo, da je Bohinj življenjsko odvisen od turizma,” je dejal in ocenil, da je turizem zaenkrat obvladljiv, problem pa je prometna obremenitev s strani dnevnih gostov.
Kot je pojasnil, se struktura dnevnih gostov spreminja. Ti v Bohinj ne prihajajo več množično le med nekaj poletnimi konci tedna, temveč tudi preko tedna, saj so to turisti, ki prenočujejo v drugih občinah in se z avtomobili vozijo v Bohinj. “Naše mnenje je, da je treba pospešeno delati na tem, da bomo te ljudi čim bolje obveščali, da je Bohinj poln in je treba uporabiti javni prevoz,” je dejal Sodja.
Na sestanku so govorili tudi o možnem zapiranju cest, saj v Bohinju razmišljajo o omejitvi prometa v Ukancu. “Državno cesto je težko zapreti. Ampak nismo dobili neposrednega ‘ne’, temveč napotke, kako in kaj, ter zagotovila, da bodo zadevo preučili,” je po sestanku povedal župan, ki je prepričan, da gre za problematiko, ki se tiče tudi drugih območij Gorenjske in Slovenije. Omejitev prometa je že uvedena na cestah na Mangart in v Vrata, kmalu pa se obeta tudi za Vršič.
Ob omejevanju osebnega prometa je še posebej pomemben dober javni potniški promet, kjer pa se Bohinj prav tako sooča s težavami. Zato so se predstavniki občine, Turizma Bohinj in bohinjske osnovne šole v ponedeljek sestali s predstavniki Družbe za upravljanje javnega potniškega prometa (DUJJP) ter podjetja Arriva. Razprava je bila osredotočena na težave medkrajevnega avtobusnega prevoza in organizacije šolskih linij.
Predstavniki DUJJP so zagotovili, da bodo še v tem mesecu preučili možnosti integracije šolskih prevozov v redne avtobusne linije. Ta ukrep bi lahko zmanjšal stroške in omogočil enotne vozovnice za otroke. “Kljub temu ostajajo izzivi, kot so nezanesljivost rednih linij in pomanjkanje kapacitet v času turistične sezone,” so opozorili na občini.
Ob tem so dodali, da si bo Občina Bohinj še naprej prizadevala za učinkovitejše reševanje prometne problematike v sodelovanju z državnimi institucijami, koncesionarji in lokalno skupnostjo. “Naša zaveza je ustvariti trajnostne rešitve, ki bodo izboljšale kakovost življenja prebivalcev in obiskovalcev Bohinja,” so zapisali.