ARTICLE AD BOX
Newyorčani na pragu revolucionarne spremembe – bo Slovenija sledila?
Mestni svet New Yorka razpravlja o predlogu zakona, ki bi zaposlenim omogočil plačano bolniško odsotnost za nego bolnih hišnih ljubljenčkov. Ideja je preprosta – če lahko starši ostanejo doma z bolnimi otroki, zakaj ne bi enako veljalo za tiste, ki skrbijo za svoje živali? Zagovorniki trdijo, da bi tak zakon spodbujal odgovorno lastništvo, zmanjšal število zapuščenih živali in izboljšal psihološko počutje lastnikov.
A nasprotniki opozarjajo: je res smiselno enačiti domače živali z otroki? Kje je meja? Bo naslednji korak bolniška za pokvarjen pralni stroj? Čeprav se zdi zamisel radikalna, številne raziskave potrjujejo, da hišni ljubljenčki niso zgolj “hobiji” svojih lastnikov, temveč pomemben vir čustvene stabilnosti.
Hišni ljubljenčki kot družinski člani?
Zadnja desetletja so prinesla velik družbeni premik. Vse več ljudi, predvsem mladih, odlaša z odločitvijo za otroke ali pa se zanjo sploh ne odloči – v ZDA so leta 2023 v povprečju na družino prišle manj kot 1,7 rojstva. Medtem pa se število posvojenih živali povečuje. Za marsikoga je pes ali mačka postal polnopravni član družine.
Ljudje za svoje ljubljenčke namenjajo več denarja kot kadar koli prej – od luksuznih prehranskih dodatkov do zdravstvenih posegov, ki se včasih cenovno približajo operacijam pri ljudeh. V Sloveniji je leta 2022 trg izdelkov in storitev za male živali presegel 120 milijonov evrov, število veterinarskih posegov pa se je v zadnjem desetletju povečalo za več kot 30 %.
Čeprav je v Sloveniji mogoče vzeti neplačan dopust za osebne okoliščine, uradno plačane bolniške odsotnosti za nego živali ni. V Italiji pa je na primer že leta 2017 sodišče razsodilo v prid profesorici univerze v Rimu, ki je zahtevala bolniško, da bi skrbela za svojega bolnega psa. Odločitev so utemeljili z italijansko zakonodajo proti mučenju živali.
Kaj zakon dovoljuje pri nas?
V Sloveniji je trenutno možna plačana bolniška odsotnost za nego otroka, partnerja ali ostarelih staršev. Vendar bolniška odsotnost za skrb za žival? O tem delovna zakonodaja molči.
Če bi država sledila praksi New Yorka, bi morala prilagoditi zakonodajo o delovnih razmerjih. Težava pa je v tem, da bi takšna sprememba lahko naletela na odpor delodajalcev. Kako bi podjetja preverjala, ali je ljubljenček res bolan? Bi bilo treba priložiti veterinarsko potrdilo? Kaj pa, če gre za psihološko stisko živali – kako bi to sploh dokazali?
Ali bi lahko Tina Gaber vplivala na spremembe v Sloveniji?
Tina Gaber je ena vidnejših zagovornic pravic živali pri nas. Kot partnerka premierja Roberta Goloba ima možnost odpreti politični diskurz o statusu živali v družbi. Njeno aktivistično delo nakazuje, da bi lahko javnost začela razmišljati o pravicah živali na širši ravni – ne zgolj o zaščiti pred mučenjem, ampak tudi o tem, kakšne pravice bi morale imeti živali v družinah.
Vprašanje je, ali bi bila takšna ideja sprejeta v Sloveniji, kjer so delovne pravice že zdaj pogosto predmet razprav in kjer bi marsikdo dvignil obrvi nad idejo, da bi zaposleni zaradi bolne mačke ostali doma.
Če bo New York res sprejel ta zakon, bo to eden prvih tovrstnih ukrepov na svetu. Čeprav se ideja morda zdi nenavadna, pa odraža širši družbeni trend – ljudje vidijo svoje živali kot družinske člane in pričakujejo, da se bo tudi zakonodaja temu prilagodila.
Ali bo Slovenija sledila? Trenutno se zdi malo verjetno, toda če bodo tovrstni zakoni postali praksa drugod po svetu, bi lahko tudi pri nas nekoč prišlo do sprememb.
Pripravil: N. Z.
Vir: Wikipedia, Generali.si, statistični podatki, sodna praksa, pravni viri, IG
The post Bo Tina Gaber prepričala Goloba, da uvede bolniško za bolne hišne ljubljenčke? first appeared on NaDlani.si.