ARTICLE AD
Bo sovjetsko vesoljsko plovilo po več kot 50 letih preživelo ponovni vstop v Zemljino atmosfero?
Naslednji teden, več kot pol stoletja po izstrelitvi, se bo na Zemljo nenadzorovano vrnil relikt vesoljske tekme hladne vojne. Vesoljsko plovilo Kosmos 482 iz sovjetske dobe, ki je bilo prvotno namenjeno Veneri leta 1972, naj bi se po napovedih znanstvenikov, ki spremljajo njegovo upadajočo orbito, v ozračje ponovno vrnilo okoli 10. maja.
Kosmos 482, izstreljen 31. marca 1972 iz kozmodroma Bajkonur v današnjem Kazahstanu, je bil del ambicioznega sovjetskega programa Venera, katerega cilj je bil raziskati negostoljubno površje Venere. Vendar je bila misija zaradi okvare rakete obsojena na propad. Zaradi okvare časovnika se je zgornja stopnja rakete prezgodaj izklopila, zaradi česar je vesoljsko plovilo obtičalo v eliptični orbiti okoli Zemlje. Zdaj, 53 let pozneje, je 495-kilogramski spustni modul – toplotno zaščitena kapsula, zasnovana tako, da prenese ekstremne razmere v Venerini atmosferi – na poti trčenja z domačim planetom.
Dr. Marco Langbroek, sledilec satelitov in predavatelj na Tehnološki univerzi Delft na Nizozemskem, že leta spremlja orbito sonde Kosmos 482. Napoveduje, da se bo vesoljsko plovilo ponovno vneslo med 7. in 13. majem, najverjetnejši datum pa je 10. maj. “To je zelo nenavaden ponovni vstop,” je Langbroek povedal novinarjem. “Pristajalno plovilo je bilo zgrajeno tako, da preživi uničujoč pritisk in žgočo vročino Venerine atmosfere, zato obstaja resnična možnost, da bi lahko doseglo Zemljino površje nedotaknjeno.” Ocenjuje, da bi modul lahko zadel tla s hitrostjo, ki presega 240 km/h, kar je primerljivo s trkom meteorita.