Blagoslov traktorjev pri Svetem Gregorju

4 hours ago 3
ARTICLE AD

Blagoslov traktorjev pri Svetem Gregorju je bil letos že trinajsti po vrsti in je postal pomembna tradicija, ki jo vsako leto prvo nedeljo v maju organizira Strojni krožek Urban iz Ribnice. Dogodek je namenjen prošnji svetemu Izidorju, zavetniku kmetov in traktoristov, za varno delo in uspešno sezono. Obred poteka na športnem igrišču pod župnijsko cerkvijo, kjer se zberejo traktoristi z različnih koncev Slovenije. Tokrat se jih je, po cestah iz Velikolaške, Sodraške in Ribniške doline, pripeljalo kar 170 – med njimi traktorji različnih velikosti, moči in letnikov, nekaj unimogov ter druge kmetijske mehanizacije. Večina vozil je bila opremljena z najsodobnejšo tehnologijo, kot so GPS-naprave, avtomatski sistemi in pametne rešitve za natančno kmetovanje, spravilo lesa iz gozda in gradbeništvo. Mnogi med njimi presegajo vrednost sto tisoč evrov, skupaj s priključki.

Ni presenetljivo, da mnogi soglašajo, da je poleg idrijskega velikega kolesa iz 16. stoletja in pogonskega vijaka iz 19. stoletja prav traktor ena najpomembnejših iznajdb svetovnega pomena. Gre za stroj, brez katerega si današnjega kmetovanja skoraj ne moremo več predstavljati, je v pridigi poudaril slemenski župnik Andrej Mulej. Slednji je bil skupaj s takratnim predsednikom Strojnega krožka Urban Jožetom Maroltom tudi pobudnik blagoslova. »Prav je, da traktorje in drugo kmetijsko mehanizacijo blagoslavljamo – da se z blagoslovom zanje Bogu zahvalimo in ga obenem prosimo, naj nas varuje. Blagoslovljeni kmetijski stroji naj bodo znamenje, da nas Bog spremlja na vsakem koraku,« je dejal Mulej in se zahvalil vsem udeležencem obreda.

Traktor mobil namesto papa mobila

Po svoji znani navadi je župnik Mulej poskrbel za sproščeno vzdušje in med drugim v šali dejal, da bi – če bi bil izbran za papeža – vozil »traktor mobil«, ne pa »papa mobil«. Strojni krožek Urban, ki ga zadnja tri leta vodi Matevž Stritar iz Velike Slevice, danes povezuje več kot 80 članov iz občin Kočevje, Ribnica, Velike Lašče, Sodražica, Loški Potok, Bloke, Cerknica in Ig. »Člani krožka si med seboj pomagamo pri številnih opravilih na kmetijah, se udeležujemo izobraževanj in si vzamemo čas tudi za neformalna druženja – ob ogledu vinorodnih območij in piknikih,« je poudaril predsednik Stritar.

Medtem ko so lani razglasili najstarejšega in najmlajšega lastnika traktorja, so letos priznanje za najmočnejši traktor podelili Tadeju Prijatelju iz Škrljevice pri Velikih Laščah. Njegov traktor, letnik 2008, največkrat uporablja za potrebe gradbeništva.

Mladi – upanje za podeželje

»Je že tako, da pri nas ne crkujejo več krave, ampak kar celotne kmetije. Ravno strojni krožek vidimo kot rešilno bilko,« je že lani dejal Milan Kaplan, ki je po Jožetu Maroltu prevzel vodenje krožka. Mlade je ponovno pozval, naj se vključijo v delo na večjih in tudi zapuščenih kmetijah, saj bi s tem pomagali pri njihovi revitalizaciji in si hkrati ustvarili možnost dodatnega zaslužka.

(mgć)

Read Entire Article