Baltske države prekinjajo energetsko vez z Rusijo

3 hours ago 5
ARTICLE AD BOX

Baltske države prekinjajo energetsko vez z Rusijo

Več kot tri desetletja po osamosvojitvi od Sovjetske zveze so Estonija, Latvija in Litva začele proces izključitve iz ruskega električnega omrežja ter prehoda na povezavo z evropskim energetskim sistemom, navaja BBC. Gre za dvodnevni postopek, ki se je pričel v soboto zjutraj, pri čemer so oblasti prebivalce pozvale, naj se pripravijo na morebitne motnje v oskrbi z elektriko.

Baltske države so svojim prebivalcem svetovale, naj napolnijo elektronske naprave, si zagotovijo zadostne zaloge hrane in vode ter se pripravijo, kot bi pričakovali hudo vremensko neurje. Oblasti so tudi priporočile izogibanje uporabi dvigal, saj je obstajala možnost kratkotrajnih prekinitev električne energije. Ponekod pa so zaradi tehničnih prilagoditev pričakovali celo izklop semaforjev.

V Litvi je bila za to priložnost postavljena posebna ura za odštevanje, ki bo v nedeljo simbolično naznanila prehod na evropsko omrežje. Dogodka v litovski prestolnici Vilna se bo udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, kar nakazuje strateški pomen te energetske tranzicije za Evropsko unijo.

Oslabitev ruskega nadzora nad baltskim omrežjem

Estonija, Latvija in Litva so bile do zdaj del t. i. omrežja Brell, ki vključuje tudi Belorusijo in Rusijo. Ta sistem je bil močno pod nadzorom Moskve, kar je predstavljalo varnostno tveganje za baltske države, ki so od vstopa v EU in Nato iskale načine za zmanjšanje energetske odvisnosti od Rusije.

Kljub temu da od leta 2022 niso več kupovale električne energije iz Rusije, so bile še vedno povezane z omrežjem Brell, kar je pomenilo, da so bile odvisne od moskovskega upravljanja pretoka električne energije. V soboto zjutraj so se tri države začele postopoma odklapljati in izvajati frekvenčne teste, da bi zagotovile stabilnost svojega sistema. V nedeljo pa bodo preko Poljske dokončno preklopile na evropsko elektroenergetsko omrežje.

Litovski minister za energijo Zygimantas Vaiciunas je poudaril, da ta korak pomeni konec ruskega vpliva na elektroenergetski sistem v regiji. Po besedah Davida Smitha, profesorja z Univerze v Glasgowu, je to prelomnica, saj je bil Baltik do sedaj obravnavan kot ‘energetski otok’, odvisen od skupnega omrežja z Belorusijo in Rusijo.

Varnostna tveganja in morebitni povračilni ukrepi

Napetosti med baltskimi državami in Rusijo so se po ruski invaziji na Ukrajino februarja 2022 še povečale. Od takrat je bilo v Baltskem morju več incidentov, povezanih s poškodovanjem podmorskih električnih kablov in plinovodov. Finske oblasti so zaradi suma, da je poškodoval podmorske kable na primer zasegle naftni tanker Eagle S.

V zadnjih 18 mesecih je bilo v regiji poškodovanih najmanj 11 podvodnih kablov, vključno z električno povezavo Estonije v Finskem zalivu. Eden od napadov je bil pripisan ladji iz ruske ‘senčne flote’ naftnih tankerjev. Kremelj je kakršnekoli obtožbe zavrnil, Nato pa je na situacijo odgovoril z vzpostavitvijo patruljne misije Baltic Sentry za povečanje varnosti v regiji.

Latvijski predsednik Edgars Rinkēvičs je opozoril na možnost provokacij s strani Rusije in poudaril, da so tako domači kot tuji varnostni organi v visoki pripravljenosti. Latviijska premierka Evika Silina je zagotovila, da so tveganja prepoznana in da obstajajo konkretni načrti ukrepov v primeru izrednih dogodkov.

Grožnja kibernetskih napadov in dezinformacij

Predstavniki Natovega centra odličnosti za energetsko varnost so v zadnjih mesecih izvajali simulacije kriznih situacij, da bi preverili odzivnost sistemov v primeru morebitnih napadov. Vodja estonskega centra za kibernetsko varnost Gert Auvaart je za BBC dejal, da bi lahko Rusija poskusila izkoristiti obdobje prehoda za ustvarjanje negotovosti, vendar so baltske države zaradi mednarodnega sodelovanja dobro pripravljene na vse možne scenarije.

Po njegovih besedah so se kibernetski napadi na regijo po ruski invaziji na Ukrajino občutno povečali in segajo od preprostih napadov DDoS (Distributed Denial-of-Service) do sofisticiranih operacij, usmerjenih proti vladnim agencijam in podjetjem.

Baltske oblasti so tudi izrazile zaskrbljenost zaradi dezinformacijskih kampanj, ki bi lahko spremljale prehod. Po tem, ko so avgusta 2024 Rusijo uradno obvestile o svoji nameri izstopa iz Brell-a, so se na družbenih omrežjih pojavile lažne trditve o pričakovanih izpadih električne energije in drastičnih podražitvah električne energije. V odgovor na to so oblasti okrepile informacijsko kampanjo za pomiritev javnosti in preprečevanje širjenja panike.

Portal24; Foto: Pexels

Objava Baltske države prekinjajo energetsko vez z Rusijo je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article