ARTICLE AD
Volivci so na današnjem referendumu zavrnili zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Po mnenju predsednice Upravnega odbora Prešernovega sklada Zdenke Badovinac je bil današnji referendum manipulativno orodje v predvolilnem boju ter izraba čustev ljudi, njihovih potreb in želja, da bi imeli boljše življenje.
Rezultat referenduma ne spremeni ničesar glede dodatkov umetnikom, saj je bil “cilj referenduma predvsem usmerjen proti aktualni vladi”, je dejala Badovinac.
Do referenduma in kampanje pred njim je bila kritična, saj je šlo po njenem mnenju za “manipulacijo v predvolilnem boju ter blatenje in zlorabo sodobnih umetnikov”. Kot je ocenila v izjavi za STA, je bil referendum sklican tudi z namenom očrniti sceno sodobne umetnosti v Sloveniji.
Kot je dejala, imata slovenska umetnost in kultura na deklarativni ravni velik pomen. Umetnost, umetnike ter pomen jezika in kulture se po njenih besedah omenja vedno, ko gre za državotvorna dejanja, ko gre za omogočanje dobrih pogojev za živeče umetnike, pa je odnos do umetnosti ravno obraten.
Badovinac meni, da obstajajo različni mehanizmi, ki izboljšujejo pogoje dela, ustvarjanja in distribucije sodobne umetnosti. Po njenem prepričanju je aktualna ministrica za kulturo Asta Vrečko s svojo ekipo naredila veliko za izboljšanje pogojev samozaposlenim v kulturi, tako umetnikov kot vseh kulturnih delavcev.
“Dejstvo, da je aktualna ministrica za kulturo iz stranke Levica, pa ne pomeni, da Levica kot stranka vodi slovensko umetnost,” je bila jasna Badovinac, sicer kandidatka Levice na lanskih evropskih volitvah.
Optimistična je, da se dodatki k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti v Sloveniji nikoli ne bodo popolnoma ukinili, če bi se, “pa bi bila to zelo čudna situacija” tako v primerjavi s tujino kot tudi denimo s področjem športa in znanosti doma, kjer ti dodatki obstajajo.
Volivci so danes na referendumu odločali o uveljavitvi zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Proti temu je po delnih neuradnih podatkih Državne volilne komisije glasovalo več kot 92 odstotkov volivcev, hkrati pa je nasprotnikom uspelo doseči kvorum za zavrnitev zakona, saj je proti glasovalo več kot 400.000 volivk in volivcev.