ARTICLE AD
Astronomi v pradavni galaksiji odkrili presenetljivo obilico kisika
Znanstveniki so osupnili ob novem odkritju, ki spreminja naše razumevanje zgodnjega vesolja. Galaksija JADES-GS-z14-0, ki so jo opazili le 300 milijonov let po velikem poku, je razkrila nenavadno skrivnost: bogata je s kisikom. Odkritje je presenetilo astronome, saj so dolgo domnevali, da težji elementi, kot je kisik, v tako zgodnjem obdobju vesolja še niso mogli nastati v večjih količinah, piše Science Alert. Opažanja kažejo, da je zgodnje vesolje dozorelo veliko hitreje, kot so znanstveniki sprva mislili, kar odpira nova vprašanja o nastanku in razvoju galaksij.
Galaksija JADES-GS-z14-0 leži več kot 13,4 milijarde svetlobnih let stran od nas, kar pomeni, da jo vidimo takšno, kot je bila v kozmični zori. Že njena velikost in svetlost sta bili za raziskovalce uganka, saj naj bi galaksije potrebovale veliko več časa, da zrastejo do takšnih razsežnosti.
“To je, kot da bi v vrtcu našli mladostnika tam, kjer bi pričakovali le otroke,” je slikovito opisal kozmolog Sander Schouws z observatorija Leiden na Nizozemskem. Po njegovih besedah rezultati nakazujejo, da se je galaksija oblikovala in razvila izjemno hitro, kar potrjuje vse več dokazov o nepričakovano hitrem nastajanju galaksij v zgodnjem vesolju.