ARTICLE AD
Apple načrtuje selitev proizvodnje iPhonov v Indijo
Tehnološki velikan Apple, ki se zaradi “trgovinske vojne” ameriškega predsednika Donalda Trumpa sooča z izzivi, naj bi že prihodnje leto začel obsežno preusmeritev proizvodnje svojih pametnih telefonov iPhone za ameriški trg iz Kitajske v Indijo. Poteza je del strategije podjetja, vrednega 3 bilijone dolarjev, da zmanjša svojo odvisnost od kitajskih proizvodnih zmogljivosti, ki so bile v središču Trumpove agresivne tarifne politike.
Apple je že občutil posledice teh politik, saj je bil v določenem obdobju med največjimi žrtvami na borzi zaradi groženj z visokimi uvoznimi dajatvami na izdelke, proizvedene na Kitajskem, navaja The Guardian. Čeprav je Bela hiša iz najstrožjih carin izvzela pametne telefone, Apple še vedno nosi breme 20-odstotnih dajatev na kitajsko blago, kar je povezano z ukrepi ZDA proti vlogi Kitajske pri proizvodnji fentanila. Da bi se izognil nadaljnjim finančnim pritiskom, Apple zdaj stremi k diverzifikaciji svoje dobavne verige.
Apple si prizadeva, da bi vse ameriške telefone iPhone nabavil iz Indije
Po poročanju časnika Financial Times namerava Apple do konca leta 2026 iz Indije pridobiti več kot 60 milijonov iPhonov, ki se vsako leto prodajo na ameriškem trgu. To je ambiciozen cilj, ki zahteva več kot podvojitev trenutne proizvodnje iPhonov v Indiji. Podjetje je že povečalo svoje dejavnosti v tej državi, saj sta njegova glavna indijska dobavitelja, Foxconn in Tata, marca na ameriški trg poslala za skoraj 2 milijardi dolarjev mobilnih telefonov. Poleg tega je Apple zakupil tovorne lete za prevoz 1,5 milijona naprav, kar kaže na odločenost, da ohrani zadostne zaloge na ključnem trgu.