Anže Logar – iz matične SDS na samostojno pot z željo po stranki politične širine (biografija)

5 days ago 10
ARTICLE AD BOX

Z današnjim rojstvom stranke Demokrati 48-letni Anže Logar stopa na novo politično pot, v kateri stavi na preseganje levo-desnih delitev. Karierni politik, ki je četrt stoletja dolgo politično kilometrino nabiral kot predstavnik SDS tudi na najvišjih funkcijah v DZ in vladi, pa bo moral volivce najprej prepričati, da bo na svoji poti samostojen.

Na Logarjevo jasno odločitev o lastni stranki je javnost čakala dve leti, vse od drugega kroga predsedniških volitev novembra 2022, na katerih je sicer izgubil proti Nataši Pirc Musar, a si nabral precejšen politični kapital. Napovedi o “nečem velikem” je ob neprestanih ugibanjih sledila ustanovitev društva Platforma sodelovanja, Logarjev umik s čela sveta stranke SDS, nepodpis zaveze o zvestobi tej stranki do konca mandata, letos jeseni pa še izstop iz stranke in poslanske skupine SDS.

Logar, ki se predstavlja kot politik mlajše generacije, ki želi segati onkraj delitev na leve in desne, stavi na sodelovanje. S sloganom Sodelujmo #ZAprihodnost se je leta 2022 podal tudi v predsedniško kampanjo in v doseženem rezultatu videl potrditev, da je prav to sodelovanje tisto, kar Slovenija potrebuje v naslednjem obdobju. Mejo sodelovanja sam sicer postavlja zgolj pri Levici, v kateri vidi antisistemsko stranko.

V stranki Demokrati bodo po Logarjevih besedah nagovarjali vse, ki so utrujeni od političnih spopadov in hočejo konkretne ukrepe. “Tisti, ki vidijo članstvo kot bližnjico do funkcij, pa predlagam, da poiščejo svojo srečo drugje,” je dejal v današnjem nagovoru zbranim na ustanovnem kongresu.

Strankin program, strnjen v pet točk – varnost, sodobna družba, ugodno gospodarsko okolje, zdravstvo in boj proti korupciji – se bo loteval ukrepov, ki bi Sloveniji omogočili, da bo v prihodnjem desetletju med najuspešnejšimi državami v Evropi, napoveduje. Tako je danes izpostavil, da Slovenija potrebuje zmagovalno miselnost. Čas je za sodelovanje in veliko programsko koalicijo, je prepričan.

Četudi ima smele politične ambicije in njegove poteze odmevajo v javnosti, pa Logar, ki predvsem v zadnjih dveh letih visoko kotira na lestvicah ocen dela politikov, po ocenah političnih analitikov za zdaj še ni pokazal dovolj in bo moral nedorečenost preseči z jasno predstavitvijo tega, kaj Demokrati ponujajo in za kaj se zavzemajo.

Logar, ki sicer zase pravi, da je desnosredinski politik, po mentaliteti podpornik Evropske ljudske stranke (EPP), namreč doslej še ni želel jasno povedati, kakšna bo politična opredelitev stranke. Pred kongresom je za STA dejal, da bodo stavili na program, saj da je karakterizacija stranke za levo ali desno najkrajša pot, da se ni treba ukvarjati z vsebino.

Stranko želi, enako kot svojo politično kariero, graditi postopoma od spodaj navzgor, zatrjuje.

Dolgoletni izpostavljeni član SDS, ki so ga mnogi v preteklosti že videli kot možnega naslednika Janeza Janše na čelu SDS, pa bo prav tako moral še prepričati, da so očitki o dogovarjanju potez s predsednikom SDS Janšo neutemeljeni. “Špekulacij je veliko. Iskreno sem se spravil v ta projekt, verjamem, da bodo ljudje to spoznali, še posebej v naslednjem letu, ko bomo prečesali celo Slovenijo,” je Logar zatrdil za STA.

Logar je sicer poklicni politik s precejšnjo politično kilometrino. V DZ je bil prvič izvoljen leta 2014, trenutno je poslanec tretji mandat. V prvi in drugi Janševi vladi je bil direktor vladnega urada za komuniciranje (Ukom). Med prvim predsedovanjem Slovenije Svetu Evropske unije je bil tudi uradni govorec predsedstva, v tretji Janševi vladi pa minister za zunanje zadeve.

Tako na čelu Ukoma kot zunanjega ministrstva je dvignil prah s posredovanjem ocen o razmerah v slovenski medijski krajini Evropi. Leta 2008 je kot direktor Ukoma več kot 50 dopisnikom evropskih medijev pod vrata hotelskih sob potisnil mapo s citati nekaterih slovenskih novinarjev, ki naj bi ovrgli trditve o pritiskih vlade na medije v Sloveniji, a so bili ti iztrgani iz konteksta.

Kot zunanji minister pa je posredoval depešo, s katero je vlada odgovorila na kritike o pritiskih na novinarje v Sloveniji, v njej pa med drugim zapisala, da “večina slovenskih medijev izvira iz nekdanjega komunističnega režima”. Ko je bil minister, je Janševa vlada skoraj leto dni kljub opozorilom Bruslja ter slovenskih in mednarodnih medijskih organizacij o ogrožanju svobode medijev onemogočala sicer zakonsko urejeno financiranje Slovenske tiskovne agencije.

Že v prvem poslanskem mandatu pa je nase opozoril kot predsednik parlamentarne preiskovalne komisije o ugotavljanju zlorab v bančnem sistemu ter ugotavljanju vzrokov in odgovornosti za že drugo sanacijo bančnega sistema v samostojni Sloveniji. Komisija je svoje poročilo predala organom pregona in predlagala ustanovitev specializiranega sodišča za pregon bančnega kriminala.

Vidnejšo politično pot na mednarodnem parketu je začel, ko je januarja 2003 v Evropskem parlamentu postal svetovalec v poslanski skupini Evropske ljudske stranke, katere del je tudi SDS.

Več mandatov je bil tudi svetnik v Mestni občini Ljubljana. Jeseni 2018 je kandidiral tudi za ljubljanskega župana, sicer neuspešno, saj ga je Zoran Janković premagal že v prvem krogu z več kot 60 odstotki glasov. Vendar pa je Logar dobil skoraj 30 odstotkov podpore in se s tem Jankoviću približal še najbolj od vseh dosedanjih tekmecev.

Logar se je rodil 15. maja 1976 v Ljubljani. Leta 2000 je doštudiral na ljubljanski ekonomski fakulteti, leta 2006 magistriral na fakulteti za podiplomske državne in evropske študije, leta 2016 pa je na fakulteti za uporabne družbene študije doktoriral iz politične sociologije. Leta 2000 se je zaposlil v SKB banki, januarja 2003 pa odšel z mesta produktnega vodje v oddelku za marketing.

Zasebno je Logar ljubitelj športa in navdušen pohodnik, pogosto ga je v Ljubljani moč videti na kolesu. Že dvakrat je s partnerico, s katero imata dve hčerki, odšel na romanje v Španijo in prehodil Jakobovo pot do romarskega središča Santiago de Compostela. Ukvarjal se je z boksom, igra tudi čelo. Najavo nove stranke je tako pospremil s svojo izvedbo skladbe My way (Moja pot) s čelom.

Read Entire Article