ARTICLE AD BOX
Ameriški dolar utrjuje moč, obveznice in delniški trgi v negotovosti
Ameriški dolar je v petek dosegel novo rast, bližajoč se najvišjim vrednostim v zadnjem letu, predvsem zaradi napovedi o ohranjanju visokih obrestnih mer, ki jih je napovedal predsednik Federal Reserve, Jerome Powell. Odločitev je vplivala na kratkoročne donose državnih obveznic, hkrati pa je povzročila padec terminskih pogodb na Wall Streetu in evropskih trgih. Azijske delnice so kljub temu uspele končati teden nekoliko stabilnejše, zahvaljujoč podatkom o povečani prodaji na drobno na Kitajskem, ki presegajo napovedi analitikov.
Powellov govor spodbuja dolar, zmanjšuje pričakovanja o nižanju obrestnih mer
Powell je jasno izrazil stališče, da ni potrebe po hitrem znižanju obrestnih mer, saj je ameriško gospodarstvo stabilno, inflacija pa še vedno presega cilj dveh odstotkov. V preteklih mesecih so analitiki in vlagatelji pričakovali, da bo Fed začel zniževati obrestne mere že prihodnji mesec, vendar pa je sedaj to verjetnost padla na 61 odstotkov, kar je precej manj od 82,5 odstotka prejšnji teden. Tudi Goldman Sachs je napovedal, da bi lahko Fed zaradi trenutne gospodarske stabilnosti upočasnil tempo zniževanja obrestnih mer šele ob koncu leta.
Ta napoved je dvignila vrednost dolarja, zlasti v primerjavi z evrom, saj so vlagatelji vse bolj skeptični glede prihodnje gospodarske politike Evropske centralne banke (ECB). Tako je evro na trgih dosegel eno najnižjih vrednosti v letu, kar nakazuje na ranljivost enotne valute glede na ameriško gospodarsko moč.
Azijske in evropske delnice pod pritiskom zaradi zadržanih ukrepov
Kljub pozitivnim kitajskim podatkom, ki so pokazali rast maloprodaje za 4,8 odstotka v oktobru, je splošno gospodarsko stanje v Aziji še vedno zaskrbljujoče. Najširši indeks azijsko-pacifiških delnic MSCI, ki ne vključuje Japonske, je sicer zabeležil rahel dvig za 0,2 odstotka. Indeks je teden sicer zaključil s kar 4,3-odstotno izgubo. V tem tednu je največji padec zabeležil zdravstveni sektor. Novica o imenovanju Roberta F. Kennedyja ml., na vodilni položaj ameriške zdravstvene agencije je namreč povzročila dodatne pomisleke.
Tudi evropske terminske pogodbe so zabeležile padec. Terminske pogodbe EUROSTOXX 50 so izgubile 0,5 odstotka vrednosti, kar nakazuje na previdnost vlagateljev zaradi zadržanih ukrepov ECB. Evropska centralna banka se srečuje z rastjo negotovosti, saj se trg vse bolj oddaljuje od verjetnosti hitrega zmanjšanja obrestnih mer v decembru.
Moč dolarja pritiska na surovine in cene energentov
Vrednost ameriškega dolarja je ta teden v primerjavi z glavnimi valutami pridobila 1,6 odstotka, kar je povzročilo padec cen surovin, kot so zlato in nafta. Cena zlata se je v petek znižala za 4,3 odstotka, kar pomeni mesečno izgubo v višini 8 odstotkov. Brent nafta je prav tako zabeležila tedensko izgubo v višini 2,3 odstotka in je nazadnje dosegla vrednost 72,15 ameriških dolarjev za sod.
Pritiski izhajajo iz povečane negotovosti na trgu, kjer so cene energentov še posebej občutljive na vrednost dolarja. Zaradi povečanega povpraševanja po ameriški valuti in posledične rasti obrestnih mer se surovine na splošno dražijo za kupce iz drugih držav. Takšno stanje povzroča dodatne izzive za svetovno gospodarstvo, ki se že sooča z visokimi cenami surovin, inflacijo in političnimi negotovostmi.
Ob nadaljnjem opazovanju ukrepov Federal Reserve in ECB ter vplivu na globalni trg bo prihodnje obdobje verjetno polno negotovosti. Vlagatelji upajo, da bo ohranitev stabilnosti ameriškega trga prinesla tudi pozitivne učinke za preostale svetovne regije, vendar pa trenutna gibanja na trgih nakazujejo na previden pristop in pričakovanje nadaljnjih nihanj cen.
Portal24; Foto: Pixabay/geralt
Objava Ameriški dolar utrjuje moč, obveznice in delniški trgi v negotovosti je bila najprej objavljena na Portal24.