Ameriške carine že zarezale v Volkswagnove četrtletne rezultate

6 days ago 6
ARTICLE AD

Nemški avtomobilski proizvajalec Volkswagen je glede na preliminarne podatke v prvem letošnjem četrtletju zabeležil 2,8 milijarde evrov dobička iz poslovanja, medtem ko je ta v prvih treh mesecih lanskega leta znašal 4,6 milijarde evrov. Kot enega izmed razlogov za to so v podjetju navedli negotovost, povezano z ameriškimi carinami.

Avtomobilski velikan je upad dobička iz poslovanja pripisal enkratnim stroškom v višini 1,1 milijarde evrov, ki so bili posledica evropske uredbe o zmanjšanju izpustov ogljikovega dioksida in vknjižbe slabitve zaradi predvidenih učinkov 25-odstotnih ameriških carin na uvoz avtomobilov v ZDA, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.

Operativna marža Volkswagna se je na medletni ravni znižala s šestih odstotkov na 3,6 odstotka, medtem ko so analitiki pričakovali petodstotno maržo. Analitiki so ob tem pričakovali tudi, da bo dobiček iz poslovanja znašal okoli štiri milijarde evrov.

Volkswagen je danes potrdil celoletne cilje, ki predvidevajo do petodstotno rast prihodkov in operativno maržo med 5,5 odstotka in 6,5 odstotka, a v napoved ni vključil najnovejših ameriških carin, saj, kot so navedli v podjetju, trenutno še ni mogoče oceniti njihovih učinkov in medsebojnih vplivov.

Je pa Volkswagen zabeležil porast dobav po svetu. Med januarjem in marcem je dobavil 2,1 milijona vozil, kar je 1,4 odstotka več kot v enakem obdobju lani, navaja dpa.

Osrednja znamka skupine, to je prav Volkswagen, ki predstavlja približno polovico prodaje skupine, je v prvem letošnjem četrtletju na medletni ravni število dobav povečala za pet odstotkov na 1,1 milijona, medtem ko je dobava Audijev upadla za 3,4 odstotka na 383.400 vozil, Porscheja pa za skoraj osem odstotkov na 71.500 vozil.

Za skupino so zaskrbljujoče zlasti dobave na kitajski trg, kamor je Volkswagen dobavil 644.000 vozil, kar je v primerjavi s prvim lanskim četrtletjem sedem odstotkov manj. Dobave po Evropi so se zvišale za 3,7 odstotka, v ZDA pa za 6,2 odstotka, saj so kupci pohiteli z nakupi pred uvedbo carin.

Število prodanih električnih avtomobilov po svetu je poskočilo za 60 odstotkov na 216.800, od česar so jih 158.000 prodali v Evropi.

Read Entire Article