ARTICLE AD
Ameriške carine povzročajo slabo voljo nemškim avtomobilskim proizvajalcem, čeprav se jim naročila povečujejo. Indeks poslovne klime za avtomobilsko industrijo, ki ga izračunava münchenski inštitut Ifo, se je aprila znižal za 0,2 točke na -30,7 točke. Podjetja so svoje poslovno stanje sicer ocenila kot bolj pozitivno, a so poslabšala pričakovanja.
Carine na uvoz avtomobilov v višini 25 odstotkov, ki jih je uvedel ameriški predsednik Donald Trump, so z nekaterimi izjemami začele veljati v začetku aprila, minuli konec tedna pa so carinske stopnje v tej višini začele veljati še za avtomobilske dele. To je “praktično v kali zatrlo pozitivni poslovni razvoj, zlasti na evropskem trgu,” je dejala Anita Wölfl iz inštituta Ifo.
Podjetja so svoje trenutno poslovno stanje spet ocenila kot nekoliko boljše, čeprav je ta kazalnik z -36,4 točke še vedno ostal na zelo nizki ravni. Poslovna pričakovanja pa so se poslabšala na -24,8 točke.
Knjige naročil se počasi spet nekoliko polnijo. Na splošno je bilo tako aprila bistveno več podjetij bolj zadovoljnih s svojimi naročili kot v marcu. “Tu nedvomno igrajo pomembno vlogo naročila iz območja evra, ki so se od konca lanskega leta povečala. Nenazadnje predstavljajo tretjino vsega izvoza nemške avtomobilske industrije,” je povedala Wölfl.
So pa podjetja kot slabšega ocenila svoj konkurenčni položaj na trgih zunaj EU. Izvozna pričakovanja so tako aprila znatno zmanjšala, potem ko so jih v predhodnih dveh mesecih precej povečala. Nadaljevala so tudi z odpuščanji, vendar precej počasneje.
ZDA so ena najpomembnejših trgovinskih partneric nemške avtomobilske industrije. Po podatkih zveznega statističnega urada so lani uvozile več nemških avtomobilov kot katera koli druga država, njihov delež v celotnem izvozu avtomobilov iz Nemčije je znašal 13,1 odstotka.