ARTICLE AD
Ali Trumpove carine ohlajajo inflacijo v Evropi?
Napoved ameriškega predsednika Donalda Trumpa o uvedbi obsežnih carin 2. aprila 2025 je sprva vzbudila strahove pred novim valom inflacije po vsem svetu. Tri tedne pozneje pa ekonomisti in oblikovalci politik v Evropi opažajo, da bi lahko carine imele povsem nasproten učinek – namesto povečanja cen bi lahko prispevale k dezinflaciji in spodbudile Evropsko centralno banko (ECB) k dodatnemu znižanju obrestnih mer, navaja Euronews. Padajoče cene energije, močnejši evro in presežna ponudba blaga, zlasti iz Kitajske, ustvarjajo okolje, ki zmanjšuje inflacijske pritiske in spreminja pričakovanja o gospodarski rasti v evroobmočju.
Od začetka aprila so cene nafte upadle za več kot 15 odstotkov, medtem ko je referenčna cena zemeljskega plina TTF v Evropi padla za več kot 22 odstotkov. Ti padci odražajo pričakovanja počasnejše svetovne gospodarske rasti, ki jo delno poganjajo Trumpove carine, saj te omejujejo trgovinske tokove in zmanjšujejo zaupanje v poslovnem sektorju. Hkrati se je evro okrepil v primerjavi z ameriškim dolarjem, kar zmanjšuje uvoženo inflacijo, saj evropska podjetja in potrošniki plačujejo manj za uvoženo blago in surovine.
Poleg tega analitiki pričakujejo preusmeritev presežne svetovne ponudbe blaga v Evropo, kar dodatno pritiska na cene navzdol. Po ocenah ekonomista Goldman Sachsa Giovannija Pierdomenica bodo ameriške carine ustvarile približno 280 milijard evrov presežne ponudbe, od katerih bo približno 15 odstotkov končalo v evroobmočju. To bi lahko povečalo ponudbo blaga za 1,5 do 2 odstotka, kar bi po njegovih izračunih znižalo cene osnovnih dobrin za približno 1,5 odstotka in osnovni harmonizirani indeks cen življenjskih potrebščin (HICP) za 0,5 odstotka. Predsednica ECB Christine Lagarde je potrdila, da bo Kitajska zaradi presežnih zmogljivosti verjetno preusmerila del svojega izvoza v Evropo, kar bo še dodatno zaviralo rast cen.