Ali lahko rožmarin in peteršilj rasteta skupaj v isti gredi?

6 days ago 16
ARTICLE AD

Na prvi pogled bi kdo pomislil, da lahko rožmarin in peteršilj brez težav uspevata drug ob drugem, saj ju pogosto najdemo skupaj v kuhinji. Oba sta priljubljena predstavnika sredozemske kulinarike in imata pomembno vlogo pri pripravi različnih jedi. Vendar pa gre pri gojenju za povsem drugačno zgodbo. Kljub temu, da se v receptih odlično ujemata, se v zemlji pogosto ne preneseta najbolje.

Peteršilj, rožmarinPeteršilj, rožmarin

Rastna pogoja določata primernost za družbo

Rožmarin je grm z drugimi potrebami kot zelišča

Rožmarin prihaja iz sušnih in sončnih krajev, kjer se najbolje razvija v dobro odcednih, peščenih tleh. Zahteva veliko sončne svetlobe in zelo malo vode. Preveč vlage lahko povzroči propad korenin in razvoj plesni. Gre za trajni grmiček, ki lahko zraste do meter visoko in se močno razraste v širino. V gredi pogosto hitro zasenči bolj nežne rastline.

Peteršilj ljubi vlago in rahlo senco

Peteršilj ima povsem drugačne zahteve. Najbolje uspeva v humoznih in enakomerno vlažnih tleh. Ne prenaša suše, visoke temperature mu lahko hitro škodujejo. Čeprav prenese nekaj sonca, se najbolje počuti v polsenci. Gre za dvoletno rastlino, ki ne mara neposredne bližine rastlin z močnim koreninskim sistemom.

Zakaj je skupna saditev lahko težava

Tekmovanje za prostor in svetlobo

Čeprav se rožmarin na začetku morda ne zdi preveč invaziven, lahko že po eni sezoni popolnoma preraste del grede, v katerem je posajen. S svojimi lesenimi vejami in gostim listjem povzroča senco, kar omejuje rast svetloljubnega peteršilja. Poleg tega ima rožmarin globlje korenine, kar pomeni, da iz tal črpa vlago, ki jo peteršilj potrebuje bližje površini.

Vpliv na mikroklimo grede

Zaradi svoje gostote rožmarin vpliva na zračenje tal in mikroklimo v okolici. V polsenci in vlagi, ki jo potrebuje peteršilj, lahko pride do kondenzacije in razvoja glivičnih bolezni. Peteršilj pa zaradi svoje goste rasti pogosto zadrži vlago v tleh, kar je za rožmarin lahko usodno.

Obstajajo rešitve za skupno rast

Ločevanje z lonci ali koriti

Če želite gojiti obe rastlini v neposredni bližini, je najbolje, da eno posadite v lonec. Na ta način lahko nadzirate pogoje za vsako posebej. Rožmarin se odlično počuti v glinenem loncu na sončni legi, kjer ima dovolj toplote in odcedno zemljo. Peteršilj pa lahko raste v gredi ali posebnem koritu z vlažno prstjo.

Sestava zemlje naj ustreza bolj občutljivi rastlini

Če rožmarin in peteršilj že rasteta v istem prostoru, poskrbite, da bo del grede, kjer je peteršilj, vseboval več komposta in bolj zadržal vlago. Rožmarinu pa namenite bolj peščeni del s privzdignjeno lego. S tem zmanjšate trenje med rastlinama in izboljšate razmere za rast obeh.

Vpliv na okus in zdravje rastlin

Preveč sence oslabi peteršilj

Peteršilj, ki raste v preveliki senci, postane bled in izgubi intenzivnost okusa. Listi so manj dišeči, rastlina se pogosto podaljša v višino, kar nakazuje na iskanje svetlobe. Če mu rožmarin zastira dostop do sonca, boste hitro opazili padec kakovosti.

Rožmarin ne mara nenehne vlažnosti

Če je rožmarin posajen poleg peteršilja, ki zahteva pogosto zalivanje, lahko pride do težav z gnilobo korenin. Stalno vlažno okolje mu ne ustreza, posledice pa se pokažejo v obliki rumenenja iglic in sušenja vejic. Kljub svoji odpornosti je rožmarin občutljiv na napačne pogoje.

Skupna raba prostora le s kompromisi

Naj bo med njima dovolj razdalje

Če imate na vrtu dovolj prostora, posadite rožmarin in peteršilj vsaj meter narazen. Tako bo vsak imel svoj mikroklimatski prostor in pogoje za rast. Vmes lahko posadite še katero od rastlin, ki uspeva tako na suhem kot v vlažnem okolju, na primer timijan ali baziliko.

Kombinacija uspeva bolje v zeliščni spirali

Zeliščna spirala je struktura iz kamenja ali opeke, ki omogoča različne rastne pogoje na majhni površini. Zgornji del je suh in sončen, spodnji pa vlažen in senčen. Na vrhu raste rožmarin, spodaj peteršilj. Na ta način rastlini nista neposredno skupaj, a sta še vedno blizu in pri roki.

Izkušnje vrtičkarjev

Nekateri eksperimentirajo z uspehom

Marsikateri ljubiteljski vrtnar je poskusil posaditi rožmarin in peteršilj skupaj. Vendar večina poroča, da na dolgi rok to ne deluje. Peteršilj se počasi izgubi v senci rožmarina ali pa začne rumeneti zaradi suše. Rožmarin pa oslabi, če je več mesecev izpostavljen vlagi.

Dolgoročna rešitev je ločeno gojenje

Najboljša rešitev za vrtičkarja, ki želi kakovostni pridelek obeh rastlin, je ločeno gojenje. Če uporabljate dvignjene grede, lahko vsaki rastlini namenite svoj kotiček z ustreznimi pogoji. Na ta način se izognete nepotrebnim težavam in izkoristite potencial obeh rastlin.

Objava Ali lahko rožmarin in peteršilj rasteta skupaj v isti gredi? se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article