Predlog nove uredbe predvideva strožje omejitve osvetljevanja okolice in stavb, z obveznim ugašanjem razsvetljave v poznem nočnem času. To je z vidika varnosti nerazumljivo, saj lahko neosvetljena območja povečajo občutek negotovosti in kriminal. Že zdaj se mnogi, zlasti mlajši in ženske, ponoči na nekaterih ulicah in parkiriščih ne počutijo varno, ugašanje luči pa bo težavo še poslabšalo.
ARTICLE AD BOX
Poslanka Suzana Lep Šimenko je na na ministra za okolje, podnebje in energijo mag. Bojana Kumra naslovila poslansko vprašanje v zvezi s predlogom nove Uredbe o omejevanju svetlobnega onesnaževanja okolja v javni obravnavi.
Poslansko vprašanje sledi spodaj:
Spoštovani,
do 14. februarja 2025 je v javni obravnavi predlog Uredbe o omejevanju svetlobnega onesnaževanja okolja, katero ste pripravili na vašem ministrstvu. Največja novost uredbe je omejitev pri osvetljevanju stanovanjskih stavb, kar do zdaj ni bilo regulirano.
V predlogu nove uredbe so tako predvidene precej strožje omejitve glede osvetljevanja okolice in stavb stanovanjskih hiš, saj bo ugašanje razsvetljave v poznem nočnem času obvezno. Kar pa je v nekaterih primerih nerazumljivo, predvsem iz vidika varnosti. Zaradi teme v večernih urah in ponoči bo marsikje zelo hitro porasel kriminal. Že sedaj se ljudje na nekaterih ulicah, parkiriščih in drugih območjih ne počutijo varno, ko bodo ta območja neosvetljena, se bodo še manj. Za številne ljudi, zlasti mlajše in ženske, je hoja ponoči npr. iz službe ali šole neprijetna. Ne počutijo se varno. Glede na to, da bo po novi uredbi, v kolikor bo sprejeta še manj razsvetljave, bodo številna območja še manj varna. In dejansko obstaja večja nevarnost za porast kriminala.
Izpostavim naj, da so občani tam, kjer je veliko ilegalnih migracij, zaradi varnosti zahtevali več javne razsvetljave. Iz povsem varnostnega razloga. Žal greste z novo uredbo v nasprotno smer. Prav tako v zimskem času veliko otrok hodi po temi v šolo ali na postajališča, država oz. občine jim morajo zagotoviti varno pot. Z upoštevanjem te uredbe bo le to onemogočeno oz. bodo za lokalne skupnosti nastali novi stroški, v kolikor bodo želeli menjati vso razsvetljavo na senzorsko.
Poleg tega bo uredba naložila nove naloge občinam, ki bodo morale ne glede na velikost obvezno poročati o svetlobni energiji in porabljeni električni energiji, obvezna pa bo tudi izdelava načrta razsvetljave za vse večje upravljavce, ne glede na vrsto objekta. Načrt razsvetljave bodo morali poslati v elektronski obliki na ministrstvo vsako peto leto.
Nesmiselno je tudi omejevanje novoletne razsvetljave stanovanjskih stavb v poznem nočnem času.
Poleg vsega tega pa so za kršitelje predvidene visoke kazni, saj bodo z globo od 40 do 1200 evrov lahko kaznovane fizične osebe, če bodo za zunanjo razsvetljavo uporabljali svetilke, ki svetijo nad vodoravnico, in njihova podobna barvna temperatura ne presega 2700 kelvinov (K). Medtem ko se z globo od 4.000 do 40.000 evrov za prekršek kaznuje upravljavec razsvetljave, ki je pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik. Z globo od 1200 do 4100 evrov pa se za prekršek lahko kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe ali odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika.
Zato v zvezi z navedenim sprašuje:
- Ali se zavedate, da se bo z omejevanjem razsvetljave na javnih mestih, poteh, cestah, parkiriščih… varnost ljudi in njihovega premoženja bistveno poslabšala? Ali ste proučili varnostni vidik predlaganih ukrepov?
- Zakaj ste se odločili za tako drastične ukrepe?
- Zakaj ste se odločili omejiti celo novoletno razsvetljavo v poznem nočnem času, in to le na stanovanjskih stavbah?
Spletno uredništvo