ARTICLE AD
V soboto, 12. aprila 2025, je v Čebelarskem centru Slovenija na Brdu pri Lukovici potekal že 74. občni zbor, ali kakor je dejal predsednik ČZS Boštjan Noč, že njegov 19. občni zbor.
Pred začetkom so se predstavniki in predstavnice čebelarskih društev iz cele Slovenije registrirali in obenem za glasovanje prejeli zelene kartončke, ki pomenijo za in rdeče kartončke, ki pomenijo proti. Občni zbor so s čebelarsko himno odprli člani komornega pevskega zbora ČZS in da bo občni zbor še lažje stekel, so zapeli še dve pesmi.
Predsednik ČZS Boštjan Noč se je zahvalil vsem, vključno z gosti, ki so se na to sončno soboto odzvali povabilu in prišli na občni zbor. Poleg predstavnikov Čebelarskih zvez Bosne in Hercegovine in drugih, je bila prisotna tudi županja Občine Lukovica mag. Olga Vrankar. Sledil je še njegov predlog za člane delovnega predsedstva občnega zbora, ki je bil soglasno sprejet. Mesta so tako zasedli Aleš Süssinger, predsednik delovnega predsedstva, Franko Dolgana, član delovnega predsedstva in Aleš Staroveški, član delovnega predsedstva.
Potem, ko je delovno predsedstvo zasedlo svoje mesto, so potrdili še dnevni red občnega zbora in nato začeli z delom. Najprej so imenovali verifikacijsko komisijo, ki ugotovi, če je prisotno dovolj članov, ki imajo volilno pravico. Sledila je razglasitev prejemnikov in podelitev odličij ter podelitev predsednikovih priznanj. Predsednik Boštjan Noč je imel na občnem zboru obilo dela, saj je moral najprej podati poročilo za leto 2024 in nato še načrte za leto 2025. Iz poročila je razvidno, da ČZS deluje transparentno, torej pregledno, konsistentno, korektno, racionalno, gospodarno. Omenil je še, da nekateri radi rečejo, da na zvezi zapravljajo denar od članarin in ob tem navedel dejstvo, da članarine predstavljajo slabih 10 odstotkov tistega, kar ČZS ustvari in porabi. Seveda je bila podrobneje razložena tudi poraba in slednja se vidi tudi v zadovoljstvu čebelark in čebelarjev.
Zbranim je dejal, da je ponosen, da je v četrtek, 10. aprila 2025, v Čebelarskem centru Slovenije na Brdu pri Lukovici potekal 2. Riharjev dan, ki je obeležil pomemben mejnik v slovenskem čebelarskem prostoru, slovesno podelitev prvih licenc predavateljem Čebelarske šole Antona Janše (ČŠAJ). Dogodek so počastili številni ugledni gostje, med njimi minister za vzgojo in izobraževanje dr. Vinko Logaj ter predsednik Državnega sveta Republike Slovenije gospod Marko Lotrič. Oba sta v svojih nagovorih poudarila pomen čebelarstva kot tradicijo, ki ima izjemno izobraževalno in naravovarstveno vlogo. Dogodka so se udeležili tudi nekateri župani, podžupani, poslanci in državni svetniki. Pomena čebel kot opraševalcev se počasi začenjajo zavedati tudi drugi, ne le čebelarji in čebelarke.
Slovenski zajtrk je v šolah lepo sprejet in letos bodo slovenski zajtrk postregli tudi v Evropskem parlamentu z degustacijo čebeljega medu z geografskim poreklom. Kar še nekaj idej je, ki čakajo tako njega kot uslužbence ČZS v tem letu. Tudi vsakoletno druženje čebelark in čebelarjev, ki bo letos na Gorenjskem. Veliko manj besed je zbranim namenil predsednik nadzornega odbora, ki, kot pravi sam, nima pravega dela – no, preverijo že vse postavke, a ugotavljajo, da se dela tako, kot se mora in po črki zakona. Sledila je razglasitev prejemnikov in podelitev odlikovanj in častnih diplom Antona Janše na sklep upravnega odbora ČZS štev. 66 sprejetim na 5. redni seji UO ČZS, dne 26. 3. 2025, podelil odlikovanja Antona Janše I. stopnje, spodaj navedenim prejemnikom, podelil diplomo Antona Janše društvom ter značko mentorjema za delovanje v krožku.
Po tem, ko je Barbara Dimc prebrala obrazložitev, sta predsednik ČZS Boštjan Noč in predsednik komisij UO ČZS za odlikovanja Rudi Vogel podelila odlikovanja. Odlikovanje Antona Janše I. stopnje prejme Gregor Lužar, ki je eden največjih in vestnih čebelarjev v ČD Domžale. Z resnim čebelarjenjem je začel leta 1992, ko je dobil prva dva panja, s prevozništvom pa je začel leta 1997. Danes čebelari s 630 čebeljimi družinami na različnih lokacijah. Za svoje dosedanje delo na področju čebelarstva je prejel odlikovanji Antona Janše III. in II. stopnje. Na predlog Čebelarskega društva Krtina Dob, odlikovanje Antona Janše I. stopnje prejme Janez Janko Kokalj, ki večkrat vestno sodeluje pri vzgoji mladih čebelarjev z nasveti in s praktičnim prikazom pri krožkih in prireditvah. Prav tako je ves čas sodeloval pri postavitvi šolskega čebelnjaka in učilnice na prostem ter pri proslavi 100-letnice čebelarske podružnice za Brdski okraj. Vedno pripomore k širjenju čebelarskega znanja, ohranjanja čebel in narave. Za svoje dosedanje delo na področju čebelarstva je prejel odlikovanji Antona Janše III. in II. stopnje. Predsednikovo priznanje sta med drugim prejela Drago Juteršek za promocijo slovenskega čebelarstva v lokalnih medijih. Drago Juteršek je nepogrešljiva oseba na dogodkih, ki jih organizira Čebelarska zveza Slovenije v Čebelarskem centru Slovenije in njegovi okolici. Prav tako vsak spomin zabeleži v lokalni časopis ali na spletno stran lokalnega časopisa. Fotografije, ki nastanejo izpod njegovih prstov in objektiva, pa bodo ostale zapisane za vedno. Promocijo dogajanja v Čebelarskem centru je razširil tudi na sosednje občine, kjer z veseljem delijo naše zgodbe. Stenko, d. o. o. – za vsestransko pomoč ČZS Jože Stenko že dolga leta uspešno vodi družinsko podjetje. S ČZS je spletel posebne trajnostne vezi z vključitvijo kot partner pri razvoju in kasneje distribuciji kozarcev za med slovenskih čebelarjev. Jože in njegova ekipa sta verjela v projekt »kozarec« in za vse velikosti kozarca so orodja za izdelavo financirali v podjetju Stenko. Jože Stenko z ekipo je zaslužen, da vsako leto napolnimo več kot milijon kozarcev z medom slovenskih čebelarjev. Jože je pokazal veliko srčnost tudi s tem, da je od vsega začetka generalni pokrovitelj pevskega zbora ČZS. Mag. Olga Vrankar, županja Občine Lukovica ‒ za medsebojno sodelovanje in podporo. Občina Lukovica je sedež Čebelarske zveze Slovenije in obenem od 2024 tudi sedež Evropske čebelarske zveze. Občina Lukovica z županjo Olgo Vrankar na čelu podpira delovanje Čebelarskega centra Slovenije in pomaga izvajati projekte tako Čebelarske zveze Slovenije kot Evropske čebelarske zveze. Čebelarska zveza Slovenije in Evropska čebelarska zveza imata številne ideje, kako širiti svojo dejavnost v dobro čebelarstva v Sloveniji in svetu, a obenem se zavedamo nujnosti sodelovanja z občani in občankami Lukovice. Priznanje županji je zahvala za dosedanje skupno delo in obenem spodbuda za naše skupno delo v prihodnje.
Predsedniku ČZS Boštjanu Noču se je v sodelovanju z mag. Olgo Vrankar porodila ena izmed njegovih sijajnih idej, da bi občine v odlok o ureditvi zunanjih površin dodale, da mora biti posajenih 70 odstotkov medovitih rastlin. Stvari se očitno premikajo, saj zaradi čebel javne površine v Zagorju kosijo veliko kasneje, kar pomeni napredek oziroma korak naprej v prizadevanju ČZS, njihovih uslužbencev in predsednika Boštjana Noča v dobrobit čebel in drugih opraševalcev. Sledila so še delegatska vprašanja in predlogi, razprava z vprašanji in odgovori ter nato še okrepčilo v gostišču Čebelica.
Avtor: DJD; Foto: DJD








The post 74. občni zbor Čebelaske zveze Slovenije appeared first on domžalec.si.