ARTICLE AD
Divača, 21. maj 2025 – Sinoči so prometni policisti na avtocesti pri Divači zaustavili 45-letnega voznika, ki je za volanom močno pretiraval z nevarno kombinacijo prevelike hitrosti in alkohola.
Vozil je s kar 229 kilometri na uro, skoraj 100 km/h več kot dovoljeno. In to še ni bilo vse: alkotest je pokazal, da je bil tudi pod vplivom alkohola.
Ujet med rutinskim nadzorom, rezultat pa šokanten
Po informacijah Policijske uprave Koper je bil voznik zaustavljen v sklopu rednega večernega nadzora prometa. Policisti so takoj opravili preizkus alkoholiziranosti – rezultat: 0,51 miligrama alkohola na liter izdihanega zraka. To je precej nad zakonsko dovoljeno mejo in sodi med hujše prometne prekrške. Na terenu ni manjkalo niti presenečenja – tudi policisti so, neuradno, nad rezultati ostali zgroženi.
»Tovrstna vožnja je skrajno nevarna. Takšna hitrost in alkohol za volanom pomenita neposredno ogrožanje življenj vseh na cesti,« so zapisali na PU Koper.
Kazen, ki bo bolela
Zaradi obeh kršitev so mu policisti začasno odvzeli vozniško dovoljenje in izdali visoko denarno kazen:
- 1.200 evrov kazni in 9 kazenskih točk za prekoračitev hitrosti,
- 900 evrov kazni in 16 kazenskih točk za alkoholiziranost.
Skupno: 2.100 evrov denarne kazni in 25 kazenskih točk, kar avtomatsko pomeni izgubo vozniškega dovoljenja.
Kaj pomeni 229 km/h v praksi?
Vožnja pri takšni hitrosti ni le zakonsko prepovedana – je tudi fizikalno nevarna. Reakcijski čas pri hitrosti 229 km/h je prekratek, da bi lahko varno reagirali ob nenadni nevarnosti.
Če vozite 229 km/h, v eni sami sekundi prevozite skoraj 64 metrov. To pomeni, da je lahko že drobna napaka – neodzivnost drugega voznika, mehanska napaka, ovira na cesti – usodna.
Pri trku pri taki hitrosti je verjetnost preživetja za voznika in sopotnike izjemno nizka. Vozila, tudi tista z najboljšimi varnostnimi ocenami, niso zasnovana za zaščito potnikov ob trku pri več kot 200 km/h.
Alkohol – tihi sovražnik presoje
Meja 0,24 mg/l za izkušenega voznika velja kot zakonsko dovoljena, toda že pri 0,3 mg/l se začne zmanjševati sposobnost presoje, upočasnjujejo se refleksi, zamegli se občutek za hitrost. Pri 0,51 mg/l, kolikor je napihal ustavljeni voznik, gre že za stanje, kjer se drastično poveča tveganje za nesrečo.

Kaj lahko naredimo kot vozniki?
Policija poudarja, da moramo biti vozniki soodgovorni za varnost na cestah. Nekaj osnovnih napotkov:
- Če ste pili – ne sedite za volan. Uporabite javni prevoz, pokličite taksi ali prosite koga, da vas pelje.
- Ne hitite. Cilj ne bo pobegnil. Če zamujate, raje pokličite, kot da tvegate življenje.
- Bodite pozorni na druge. Če opazite sumljivo vožnjo – zanašanje, močno pospeševanje, nepredvidljive manevre – pokličite 113. Morda prav vi preprečite tragedijo.
- Vključite se v promet defenzivno – ne izzivajte, ne tekmujte, ne dokazujte. Na cesti ni prostora za ego.
Kakšna kazen grozi ob ponovitvi?
Če voznik ponovi podoben prekršek, se kazni še zaostrijo. V primeru povzročitve nesreče pod vplivom alkohola ali ob hujšem prekršku lahko pride do kazenskega postopka, zaplembe vozila in celo zaporne kazni.
Primer iz Divače ni edini, a je vreden pozornosti. Kaže na nevarno prakso nekaterih posameznikov, ki kljub nenehnim opozorilom in tragedijam na cestah še vedno ravnajo neodgovorno.
Policija bo nadzor nadaljevala. In prav je tako. Vsak tak ukrep ni zgolj kazen – je opozorilo, da imamo kot družba pravico do varnih cest.
Napisal: K. J.
Vir: Facebook – Policijska uprava Koper
The post 46-letnik vozil 229 km/h in napihal – kazen je huda first appeared on NaDlani.si.