ARTICLE AD
Kozarec vode na prazen želodec je pravzaprav zdrava navada, ki vam jo svetujejo številni strokovnjaki za prehrano. Voda dopolnjuje tekočine, spodbuja krvni obtok, sproža presnovo in včasih daje občutek energičnosti in „jasnosti v glavi“ bolje kot močna kava. Kljub temu pa iz nekega razloga nihče ne omenja pomembnih pravil, ki jih je treba upoštevati pri tem preprostem jutranjem obredu, da ne bi škodovali svojemu telesu.
Vroča resnica: Kako se lahko s preprostim prekuhavanjem vode znebimo 90 odstotkov mikroplastike
Pravilo št. 1 – Nadzorujte količino popite tekočine in ne pijte na obroke
Včasih se je težko zadržati, da ne bi takoj po prebujenju spili nekaj kozarcev vode. Morda ste v prostoru, kjer je zelo vroče, ali pa ste prejšnji večer zaužili preveč alkohola in slanih prigrizkov. Vendar tega ne smete storiti takoj zaradi dveh ključnih razlogov.
Resna obremenitev srca – velik vrč vode, ki ga spijete na prazen želodec, lahko povzroči prekomerno redčenje krvi, kar posledično obremeni srčno mišico in poveča verjetnost napada. Glede na medicinske statistike se srčni napadi in kapi najverjetneje zgodijo v prvih nekaj urah po prebujanju.
Utekočinjenje želodčne kisline – pitje velike količine vode neposredno pred zajtrkom lahko negativno vpliva na prebavni proces. Redno ponavljanje te napake lahko vodi do razvoja različnih bolezni želodca. Prebujeno telo bo za normalizacijo vseh življenjskih procesov potrebovalo približno 150 ml vode, kar je približno polovica prostornine standardnega kozarca. Ne hitite – pijte počasi in v majhnih požirkih.
Ne 2 litra. Znanstveniki so ovrgli mit o pitju 8 kozarcev vode na dan. Priporočila so drugačna
Pravilo št. 2 – Naučite se izbirati pijačo
Pri pitju jutranjega kozarca vode se nekateri odločijo za dodajanje rezine limone, drugi raje pijejo slano mineralno vodo, medtem ko tretji ne morejo brez sveže stisnjenega soka, kave ali mleka. Toda kaj od tega bo telesu koristilo in kaj mu bo le škodilo?Sok, kava in mleko telo dojema kot hrano, kar ni dobra izbira. Ti napitki ne izpolnjujejo nobene od funkcij jutranjega kozarca vode. Takoj ko spijete katero koli od naštetih pijač na prazen želodec, začne vaše telo s prebavnimi procesi, kar bo imelo izredno negativen učinek na prebavni trakt. Poleg tega imajo nekatere pijače diuretični učinek, kar bo sčasoma povzročilo še večje pomanjkanje tekočine.
Slana ali mineralna voda zvišuje krvni tlak in ni dobra izbira, saj se krvni tlak zjutraj običajno dvigne, kri pa je še vedno precej viskozna. Uživanje soli lahko le poslabša situacijo. Topla voda z medom pa je dobro zdravilo za tiste, ki trpijo zaradi zaprtja, zato jo lahko priporočamo v takih primerih. Mešajte med v topli vodi, nikoli pa v vreli vodi, saj bi to uničilo hranila.
Filtrirana ali prekuhana voda je vedno najboljša izbira za zdrave navade in zadostno hidracija. Voda brez nečistoč in dodatkov je idealna za potešitev jutranje žeje.
Večina ljudi ne ve: tukaj so 4 napake pri pitju vode z limono, ki lahko škodijo vašemu zdravju!
Pravilo št. 3 – Voda ne sme biti ledeno mrzla ali pekoče vroča
Nekateri ljudje zjutraj pijemo ledeno mrzlo vodo, da se osvežimo, drugi pa raje prekuhano vodo, ki jo spijejo prevročo. Obe navadi pa sta lahko škodljivi za zdravje.
Ledena voda lahko povzroči bolečine v želodcu in celo drisko. Hladna voda, ki vstopi v prazen želodec, lahko sproži hitro krčenje krvnih žil v želodčni sluznici, kar povzroči neprijetne posledice. Ljudem s težavami s prebavnim traktom in tistim, ki trpijo za boleznimi srca in ožilja, je hladna voda na prazen želodec strogo prepovedana.
Vroča voda pa lahko travmatizira požiralnik, kar vodi do opekline in dolgoročnih težav, tudi do raka. Če temperatura tekočine, ki jo pijete, preseže 65 stopinj, lahko to povzroči resne poškodbe. V dolgoročnem smislu lahko pitje vrele vode uničuje zdrave celične strukture, kar vodi do malignih novotvorb.
Da bi se izognili težavam, izbirajte pijače, katerih temperatura je približno enaka temperaturi okolice. Pozimi se lahko ogrejete s toplo pijačo, vendar naj bo ta nižja od 50 stopinj.
Pravilo št. 4 – Če imate težave z ustno votlino, si najprej umijte zobe
Razprava o tem, ali naj najprej umijemo zobe ali pijemo vodo, ne miruje. Mnogi menijo, da bodo bakterije vstopile v želodec, če najprej spijemo vodo. Vendar pa je v resnici situacija nekoliko drugačna.
Mesto, kjer se kopičijo patogene bakterije, so zobne obloge. Pijenje vode ne zadostuje, saj potrebujemo temeljito ščetkanje, da odstranimo te bakterije. Če imate resne težave z ustno votlino, kot so parodontitis, gingivitis in drugi vnetni procesi, je najbolje, da najprej poskrbite za ustno higieno in šele potem piti vodo.
Tako naredite korak naprej k zdravju, ker je skrb za ustno higieno pred pitjem vode ključnega pomena za dobro počutje in zdravje.
The post 4 najpomembnejša pravila, ki jih je treba upoštevati pri pitju jutranjega kozarca vode appeared first on Little Saturday.