17-odstotna rast obrambnega sektorja v EU

3 days ago 6
ARTICLE AD BOX

17-odstotna rast obrambnega sektorja v EU

Evropski obrambni sektor je lani doživel izjemno 17-odstotno rast prometa, kar je znak vse večje osredotočenosti na varnost in obrambo v luči vojne v Ukrajini ter globalnih geopolitičnih sprememb. Kljub temu strokovnjaki opozarjajo, da sektor potrebuje več dolgoročne gotovosti, da bi se učinkovito spoprijel z aktualnimi in prihodnjimi izzivi.

Čeprav je vojaška poraba tradicionalno v domeni posameznih držav, se v EU pojavljajo pobude za tesnejše sodelovanje pri ključnih obrambnih projektih, poroča Euronews. Med temi pobudami so protiraketna obramba in razvoj nove generacije bojnih plovil, ki jih je podprla tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Nemčija je predlagala ustanovitev evropskega nebesnega ščita, ki bi temeljil na izraelski tehnologiji Iron Dome in ameriškem sistemu Patriot. Ta predlog pa se sooča z očitki o preveliki odvisnosti od tujih dobaviteljev ter z izzivom financiranja, saj bi stroški lahko dosegli stotine milijard evrov. Poleg tega obstajajo politične ovire, kot so morebitne ameriške carine na evropski uvoz ali celo umik ZDA iz Nata.

“Če zdaj ne moremo sodelovati in združiti virov, potem ne vem, kaj bi nas lahko prepričalo, da ukrepamo,” je dejal Micael Johansson, izvršni direktor Saaba, švedskega proizvajalca obrambne opreme.

Obrambna industrija se bori z omejitvami

Lanskoletna rast prometa evropskih obrambnih podjetij na 159 milijard evrov je posledica povečanega povpraševanja po strelivu, raketah in drugi vojaški opremi za podporo Ukrajini. A voditelji industrije opozarjajo, da je bila ta rast predvsem kratkoročne narave. “Gre za obnavljanje zalog, ne pa za strateško načrtovanje prihodnosti,” je poudaril Guillaume Faury, izvršni direktor Airbusa in predsednik lobistične skupine ASD, ki zastopa 4000 evropskih podjetij.

Evropski proizvajalci orožja se soočajo s težavami pri zagotavljanju potrebne tehnologije in opreme, zaradi česar so vlade prisiljene iskati rešitve zunaj Evrope. Johansson je opozoril, da je dolgoročna gotovost ključnega pomena za nadaljnjo rast in stabilnost sektorja. Kot eno izmed rešitev je predlagal dovoljenje Evropski investicijski banki za vlaganje v vojaško tehnologijo.

Za trajnostno rast evropskega obrambnega sektorja bo ključno, da se politika usmeri k dolgoročnim ciljem in strateškemu sodelovanju. “Evropa mora postati bolj suverena in trdoživa,” je dejal Faury. To pomeni manjšo odvisnost od ZDA in drugih zunanjih dobaviteljev ter večje vlaganje v lastne zmogljivosti, kot so droni, integrirani zračni in protiraketni sistemi ter inovativne tehnologije.

Porta24; Foto: Pixabay/Defence-Imagery/fotografija je simbolna

Objava 17-odstotna rast obrambnega sektorja v EU je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article