ARTICLE AD
Prvak NSi Matej Tonin je ocenil, da je dvig obrambnih izdatkov na dva odstotka BDP pričakovana poteza in edina logična. Po besedah nekdanjega obrambnega ministra pa ni potrebno sprenevedanje, temveč je treba pošteno povedati, da mora Slovenija najprej zgraditvi vojaške zmogljivosti, ki jih je deklarirala že pred desetletjem.
Današnje sporočilo vlade o višanju izdatkov za obrambno in varnostno politiko še letos je po mnenju predsednika NSi pričakovano. “Nenazadnje so to že vsi napovedali pred nami, prav tako pa je to Slovenija obljubila že pred 10 leti,” je dejal v izjavi, ki so jo medijem posredovali iz stranke.
Po njegovih besedah pa je treba pri tem glede porabe sredstev pošteno povedati, da mora Slovenija najprej zgraditi vse že napovedane vojaške zmogljivosti.
Preostanek sredstev pa bo namenjen izgradnji vojaških zmogljivosti, ki jih bo slovenska vojska ocenila kot strateško nujno potrebne za obrambo in varnost, je ocenil. Pri tem sam izpostavlja zračno obrambo.
“Vsekakor pa je pri prihodnjih nabavah treba paziti na transparentnost, na jasnost vseh obrambnih transakcij, da se v čim večji možni meri upošteva tudi dvonamenskost in vključi slovensko obrambno industrijo,” je sklenil Tonin.
Iz kabineta predsednika vlade so danes sporočili, da bo vlada že letos za obrambno in varnostno politiko namenila dva odstotka BDP. Izdatke bodo do leta 2030 postopoma povečevali, in sicer do tri odstotke BDP. Z novo obrambno in varnostno politiko, ki predvideva varnost tako za vojaške kot civilne namene, sta se danes že seznanili tako koalicija kot vlada.
Slovenija je sicer lani obrambnim izdatkom namenila 1,35 odstotka BDP oziroma 905 milijona evrov.
Dlje časa pa se vrstijo pozivi, naj članice Nata za obrambo namenijo več denarja. Tako je generalni sekretar Nata Mark Rutte na začetku leta ocenil, da bodo članice za obrambo verjetno morale namenjati več kot tri odstotke BDP letno. To je dejal v luči pozivov predsednika ZDA Donalda Trumpa k večji porabi za obrambo.