ARTICLE AD
Po začasni ustavitvi obratovanja gostinskega dela velenjskega Kluba eMCe plac, za kar se je tamkajšnja ekipa s 1. julijem odločila zaradi neprimernega vedenja nekaterih posameznikov, so se danes pristojni v Velenju dogovorili za dodatne ukrepe. Med drugim bodo okrepili prisotnost varnostne službe, klub pa bo svoja vrata znova odprl 7. julija.
“V Mestni občini Velenje odločno zagovarjamo ničelno toleranco do vseh oblik nespoštovanja in izključevanja ter verjamemo, da so urejeni prostori za mlade ena najpomembnejših naložb za prihodnost,” so po današnjem sestanku sporočili z Mestne občine Velenje.
Na pobudo župana Petra Dermola so se namreč sestali predstavniki občinskih služb, vodstvo Kluba eMCe plac, Šaleškega študentskega kluba, Mladinskega centra Velenje, policijske postaje Velenje in varnostne službe.
Poleg tega, da bodo okrepili prisotnost varnostne službe, so se dogovorili še, da na podlagi hišnega reda določijo prepoved vstopa za vse posameznike, ki se vedejo neprimerno. “Cilj lokalne skupnosti ostaja jasen: mladim želimo zagotoviti odprt, vključujoč in varen prostor, v katerem se bodo lahko izražali, razvijali in sodelovali,” so dodali.
Klub eMCe plac po navedbah občine predstavlja stičišče mladinskih organizacij, ki delujejo na območju občine, in združuje več programskih področij. Sestavljajo ga kavarna, galerija in večnamenska dvorana, namenjena koncertnim ter uprizoritvenim dejavnostim. V tem prostoru se redno odvijajo tudi delavnice, izobraževalne in družbene aktivnosti, športni turnirji ter raznoliki klubski in družabni večeri.
Program Kluba eMCe plac je po navedbah občine vsebinsko bogat in raznolik, poseben poudarek daje tudi subkulturam, ki so drugod pogosto prezrte ali potisnjene na rob. Letno pod okriljem kluba izvedejo več kot 200 različnih dogodkov in vsebin, so povzeli na občini. Gostinsko dejavnost vodi Zavod eMCe plac, ki ga je ustanovil Šaleški študentski klub in ima sedež v istem prostoru.
“Že kar nekaj časa ta prostor s svojim vedenjem terorizirajo posamezniki, ki ne razumejo ali nočejo razumeti filozofije kluba in so si ga nekako kar prisvojili in odgnali tiste, ki bi želeli tu kakovostno in varno ter mirno preživeti svoj čas. Natakarje in goste verbalno in fizično napadajo, pljuvajo, se derejo, razmetavajo, grozijo, spravljajo se na istospolno usmerjene in druge, ki jim niso po godu,” pa so v klubu za STA opisali razmere, ki so pripeljale do začasnega zaprtja.
Takšno ravnanje označujejo kot nedopustno. “Kljub temu da smo v rednih stikih s policijo in da imamo varnostno službo, nam ne uspeva več zagotavljati varnega prostora in s tem namenom smo klub zaprli. Ko smo opazili, da se mladi pri nas ne počutijo več dobro, smo se odločili za ta skrajni ukrep,” so navedli.
Zapisali so še, da jih je ob dogajanju iskreno presenetila glasna podpora posameznikov ter mladinskih, kulturnih, izobraževalnih in drugih organizacij iz cele Slovenije. Med drugim je klubu podporo s sporočilom za javnost danes izrazila tudi povezava mladinskih centrov Mreža MaMa. Izpostavila je pomen varnih prostorov za mlade, poudarila podporo ničelni toleranci do nasilja in nestrpnosti ter opozorila na nujnost sistemske podpore mladinskemu delu.