ARTICLE AD
Mnogi verjamejo, da o osnovah kuhanja vedo vse – vendar jih nekaj podrobnosti še vedno preseneti. Obstajajo živila, ki jih vsak dan uživamo, pri tem pa spregledamo njihove najbolj dragocene lastnosti ali pa z napačno pripravo uničimo tisto, kar bi nam lahko koristilo.
Prehranske navade so polne zmot
Članek ne ponuja revolucionarnih diet ali čudežnih živil, ampak preprost pregled šestnajstih vsakdanjih sestavin, pri katerih lahko že majhna sprememba prinese boljši okus, več hranil in manj izgub.

Med ni za v vrele tekočine
Zakaj ne smete medu dodajati v vrele tekočine
Ko med dodamo v prevroč čaj, ni le škoda okusa, pač pa tudi encimov. Naravni med vsebuje več kot 180 koristnih snovi – antioksidantov, encimov in kislin. Vroča voda nad 40 stopinj uniči skoraj vse te spojine. Če želite resnično izkoristiti med, ga primešajte v mlačno pijačo ali ga uživajte kar na žlico.
Čokolado pokvarimo z napačno temperaturo
Hladilnik ji škoduje bolj kot toplota
Mnogi hranijo čokolado v hladilniku, vendar se na ta način spremeni njena tekstura. Vlažno okolje povzroča nastanek belega sloja na površini – t. i. sladkorni cvet. Ta ni nevaren, a vpliva na okus in videz. Najbolje jo je hraniti v temnem prostoru pri sobni temperaturi pod 20 stopinjami.
Brokoli ni za vrelo vodo
Kako ohraniti največ vitaminov
Pri kuhanju brokolija pogosto naredimo največjo napako – kuhanje v vreli vodi. Tako izgubi do 60 odstotkov vitamina C in druge občutljive spojine. Prava rešitev je soparjenje, ki zelenjavi ohrani barvo, teksturo in hranilne snovi. Tudi čas priprave je krajši.
Jabolka imajo kožo z razlogom
Zakaj jih ni treba lupiti
Večina prehranske vrednosti jabolka je v lupini. Prav tam najdemo največ antioksidantov, vlaknin in flavonoidov. Z lupljenjem izgubimo bistveni del koristi. Umijte jih pod toplo vodo in jih pojejte cele, če je le mogoče iz ekološke pridelave.
Ananas – presenetljivo pomembno jedro
Encimi, ki olajšajo prebavo
Jedro ananasa pogosto pristane v smeteh. Napaka. V njem se skriva najvišja koncentracija bromelaina – encima, ki razgrajuje beljakovine in pomaga pri prebavi. Čeprav je jedro bolj vlaknasto, ga lahko narežemo na tanke rezine ali uporabimo v smutijih.
Avokado dozori samo na pultu
Hladilnik zavira naravno zorenje
Trd avokado v hladilniku ostane nedozorel. Če ga pustimo na pultu pri sobni temperaturi, dozori v nekaj dneh. V papirnati vrečki z banano še hitreje. Šele ko postane mehak, ga lahko damo v hladilnik, da upočasnimo nadaljnje zorenje.
Limonina lupina je včasih vrednejša od soka
Zakaj začnemo pri zunanji plasti
Preden limono prerežemo in iztisnemo sok, najprej naribajmo lupino. Zest vsebuje eterična olja, ki jedem dajo intenziven vonj in aromo. Če limono najprej prerežemo, iz nje izhlapi največ okusnih snovi. Pazimo le, da naribamo samo rumeni del.
Led v smutiju naredi več škode kot koristi
Hladna past za hranila
Led naredi smuti bolj osvežilen, vendar razredči hranilne snovi in ohladi pijačo do te mere, da telo težje absorbira določene sestavine. Namesto ledu uporabite zamrznjeno sadje ali pa hladno vodo. Tako ostanejo vitamini bolj dostopni.
Česen potrebuje nekaj minut pred kuhanjem
Enzimi se sprostijo po drobljenju
Ko česen zmečkamo ali nasekljamo, se sprosti alicin – močan antioksidant z antibakterijskim učinkom. Če ga takoj prepražimo, teh spojin ni več. Naj česen po drobljenju nekaj minut počiva na zraku. Tako se koristne snovi razvijejo do konca.
Paradižnik naj gre najprej v lonec
Toplota sprosti likopen
Surov paradižnik je dober, kuhan pa je v določenih pogledih še boljši. Likopen – rdeči pigment – se lažje sprosti pri toplotni obdelavi. Kuhana paradižnikova mezga ali omaka ima večji antioksidativni učinek kot solatna različica.
Kruh ne sodi v hladilnik
Postane suh in brez okusa
Čeprav se zdi hladilnik varen prostor za shranjevanje kruha, se kruh v njem hitreje postara. Škrob v kruhu v hladnem okolju kristalizira, kar pospeši staranje. Najbolje ga je shranjevati v papirnati vrečki na sobni temperaturi ali ga zamrzniti.
Kivijeva lupina ni le za stran
Je užitna in polna vlaknin
Lupina kivija vsebuje več vlaknin kot notranjost. Čeprav je nekoliko kosmata, je užitna in blagodejna za prebavo. Najbolje je izbrati ekološke sadeže in jih dobro oprati. Če vas tekstura moti, poskusite z mešanico v smutiju.
Krompir in ponev nista idealna kombinacija
Praženje sprošča škodljive snovi
Pražen krompir ima odličen okus, a pri visokih temperaturah nastajajo akrilamidi – potencialno škodljive spojine. Bolj varna priprava je kuhanje ali peka v pečici pri nižjih temperaturah. Tudi predhodno namakanje zmanjša količino škroba.
Korenje lahko surovo skriva svojo moč
Toplotna obdelava izboljša absorpcijo
Korenje vsebuje beta karoten, ki se v telesu pretvori v vitamin A. Če ga kuhamo ali dušimo, telo absorbira več teh hranil. Prav tako topla jed sprosti več okusov. Surovo korenje je hrustljavo, a manj učinkovito kot kuhano.
Riž je treba sprati
Kaj se skriva v belem prahu
Na riževih zrnih je pogosto ostanek škroba, ki povzroča lepljivost. Če ga pred kuhanjem speremo pod tekočo vodo, bo bolj rahlo in manj zlepljeno. Prav tako odstranimo morebitne nečistoče in kovinske sledi.
Jajca niso za vretje brez nadzora
Prekuhanje uniči okus in teksturo
Trdo kuhana jajca postanejo gumijasta, rumenjak pa zelenkast, če jih kuhamo predolgo. Idealni čas za mehko kuhana jajca je okoli 6 minut, za trdo kuhana okoli 9 minut. Po kuhanju jih prestavite v hladno vodo, da se postopek ustavi.
Zakaj te male spremembe pomenijo veliko
Veliko živil pripravljamo po navadi, ki smo se je naučili od staršev, prijateljev ali spleta. Toda nekatere ustaljene navade povzročajo izgubo okusa, vitaminov in celo nastanek nezaželenih snovi. Ko prilagodimo pripravo, lahko iz enakega živila dobimo več – več okusa, več zdravja, več izkoristka. To ne pomeni velikih sprememb v kuhinji, le pozornost do detajlov.
Te drobne popravke lahko uvedete brez stroškov ali posebne opreme. Učinek bo dolgoročen – ne le za vaš krožnik, temveč tudi za vaše zdravje. Hrana, pripravljena na pravi način, ni le okusnejša, temveč postane tudi vaša vsakodnevna zaveznica.
Objava Teh 16 živil skoraj vsi pripravljamo napačno se je pojavila na Vse za moj dan.