Tako drobne stvari v stanovanju, pa lahko pokvarijo celoten vtis

3 hours ago 12
ARTICLE AD

Stanovanje je počisčeno, tla so pomita, police obrisane, perilo pospravljeno. Pa vseeno nekaj ne štimapopolnoma. Nekaj daje občutek zmede, nemira, prepolnosti. To ni umazanija, temveč navlaka. Vizualna navlaka. Gre za tiste drobne, skoraj neopazne stvari, ki posamezno niso moteče, skupaj pa ustvarijo vtis, da je prostor manj urejen, manj prostoren in bolj naporen za bivanje. Prav tu se skriva bistvo razlike med urejenim domom in domom, ki deluje preobremenjeno.

Predmeti brez stalnega mesta

Kaj pomeni, da stvari “nimajo doma”?

Vsak predmet, ki nima določenega prostora, se prej ali slej znajde tam, kjer ga ne bi smelo biti. Na pultu, na stolu, ob televiziji ali na tleh. Predmeti brez “doma” sprožajo občutek nereda, ker v oče pademo na nekaj, kar tja ne sodi. Vizualno to pomeni, da prostor deluje, kot da ga ni nihče dokončal pospravljati.

Kako to rešiti?

Rešitev je v določitvi stalnih mest za ključe, daljince, polnilce, torbice in vse, kar se po navadi znajde v “odlagališču”. Lahko gre za predal, košaro, kavelj ali škatlo – glavno je, da je mesto jasno definirano.

 PexelsPostelja v spalnici, Foto: Pexels

Pretirano okraševanje in preveč slik

Vizualna preobremenjenost

Pretiravanje z okraski, slikami, okvirji in dodatki na policah deluje podobno kot preveč besed v stavku. Utrudi. Namesto da bi oko počivalo, skače z enega detajla na drugega. Soba, ki naj bi bila sproščujoča, postane vizualno zahtevna.

Priporočilo

Namesto desetih okvirjev izberite tri. Namesto razstavljenih dvajsetih spominkov z dopusta, pustite enega. Vsaka stena ne potrebuje slike. Včasih je praznina tisto, kar prostoru da globino.

Pulti in odlagalne površine

Pult ni skladišče

Kuhinjski pult, kopalniški umivalnik, nočna omarica, predalnik v predsobi – vse to so površine, ki v slovenskih domovih pogosto postanejo parkirišča za vse, kar ne vemo, kam dati. Posledica: vsakič znova imamo občutek, da je treba nekaj pospraviti.

Preprosto pravilo

Vsaka odlagalna površina naj ima le nujne predmete: milo, zobno četko, eno vazo, eno knjigo, eno svečo. Vse drugo naj bo shranjeno v predalih ali omarah.

Povečajte red s praznimi kotički

Praznina ni enako praznina

Mnogi se bojijo praznin, zato vsak kotiček opremijo z nečim. A ravno prazen kot, prazen del pulta ali neobložena polica omogoča, da prostor zadihain da oprema pride bolj do izraza.

Ustvarjanje vizualnega ravnovesja

Namesto da zapolnite vsak kotiček, si zamislite sobo kot sestavljanko, kjer manjka del – da se drugi bolj poudarijo. S tem bo vaš dom deloval premišljeno in zračno.

Najpogostejši krivci za navlako

Elektronski kabli in polnilci

Tudi če so zviti, tudi če so uporabni – če so na očeh, so del navlake.

Perilo, papirji, otroške igrače

Perilo, ki čaka na likanje. Računi, ki čakajo na mapo. Igrače, ki so izven predalov. Vse to sporoča, da se stvari niso končale.

Neujemajoči se kosi

En stol, ki ne paše nikamor. Škatla, ki ni podobna drugim. Slučaji detajli, a v prostoru delujejo kot odpadli elementi.

Miza brez pisem in hladilnik brez magnetov

Kaj res potrebujete

Miza ni poštni nabiralnik. Hladilnik ni pano za otroške umetnine. Vsak predmet na teh mestih ustvari dodatno plast informacij, ki jo mora možgan obdelati.

Pomirjajoča estetika

Omejite se na eno dekoracijo na hladilniku. Pošto takoj sortirajte. Uporabite mapo, pladenj, predal.

Otroške stvari na kup

Igrače niso del opreme

Otroške stvari naj imajo svoje mesto. Če so povsod, prostor postane igrala, ne dom. Uporabite koše, zaboje, police. In učite otroke, da za seboj tudi kaj pospravijo.

Vizualna enotnost

Pri igrah izberite nevtralne barvne zaboje. Prosojni zaboj še vedno kaže kaos, le da v plastični embalaži.

Kam s čevlji in torbicami?

V predsobi ali po celi hiši

Če vsak par čevljev ostane ob kavču, pod mizo ali ob postelji, je vtis neurejen. Podobno velja za torbice, ki živijo na stolih, obešalnikih in omarah.

Red s preprostimi rešitvami

Uporabite zaprte omarice za čevlje, kavlje v omarah za torbice, ali tekstilne vreče znotraj garderobne omare.

Pretirane zbirke in okrasje

Preveč knjig, preveč figur, preveč vsega

Ljudje radi zbirajo. A zbirke hitro prerastejo v navlako. Polica z desetimi figurami deluje drugače kot polica s tridesetimi.

Umetnost selekcije

Izpostavite le najlepše. Ostalo hranite v škatlah. Tako se čalni predmeti menjajo in vsak ima svoj trenutek.

Minimalizem kot protiutež neredu

Nič ni narobe z manj

Manj predmetov pomeni manj vizualnih motenj. Več praznega prostora pomeni več svobode za gibanje in misel. Kako začeti? En kotiček, ena soba. Odstranite vse, pustite le nujno. Nato dodajte tisto, kar resnično obogatiprostor. Ne zgolj zapolni.

Urejeno ni enako sterilno

Ne pretiravajte z redom

Urejeno stanovanje ni bolnišnična soba. Lahko ima osebnost, lahko ima toplino. A vsaka stvar naj bo tam z namenom. Posteljnina naj bo lepo zložena, ne natlačena. Knjige naj bodo poravnane. Dekoracija naj ima prostor, ne le mesta.

Preveliko pohištvo na premalo kvadratih

Velik kavč, štiri fotelji, dve mizici in regal niso dobra kombinacija za manjšo dnevno sobo. Pohištvo, ki žre prostor, ustvarja utesnjenost. Dva kosa, ki dihata, ustvarita boljši vtis kot pet kosov, ki si delijo vsak centimeter.

Prvi korak je opazovanje

Poglejte svoj dom s svežimi očmi

Stopite v stanovanje kot gost. Kaj vas najprej zmoti? Kje oko obstane? Kje se nabira vsebina, ki je nima smisla? Tam se začnite boriti proti navlaki.

Objava Tako drobne stvari v stanovanju, pa lahko pokvarijo celoten vtis se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article