Slovenski navtiki presenečeni nad praznim hrvaškim morjem sredi julija?

2 days ago 14
ARTICLE AD

Na Facebook strani Portal Morjeplovec je uporabnik pred dnevi objavil preprosto, a pomenljivo opazko: “Se sprašujem, če kaj ne vem. Od Paga do Ugljana nisem videl niti enega plovila.” Na videz običajen komentar je v hipu sprožil plaz odzivov. Do danes se je pod objavo zvrstilo že več kot sto komentarjev. Navtiki poročajo, da je morje okrog hrvaških otokov sredi glavne sezone nenavadno prazno. Manj je tako čolnov kot tudi ljudi v kampih, marinah in na sidriščih.

Prazno morjePrazno morje

Tudi na Hvaru brez gneče

Prvič v dveh desetletjih privez na rivi

Nekdo je opisal svojo izkušnjo z jadranja med 7. in 14. junijem, med katerim je obiskal Trogir, Hvar, Korčulo, Lastovo in Brač. Vreme je bilo sončno, razmere mirne, a morje prazno. Znašel se je v povsem tihem morju brez drugih plovil na obzorju, kar je bilo tako presenetljivo, da je dvomil o lastni presoji. Presenečenje je bilo še večje, ko je v mestu Hvar prvič po dvajsetih letih brez težav dobil vez na mestni rivi. Za lokacijo, kjer je sicer običajno treba rezervirati precej vnaprej ali računati na sidranje v zalivu, je bila izkušnja skoraj nerealna.

Komentarji o cenah niso izostali

Veliko razpravljavcev se strinja, da ima trenutna situacija tudi svojo pozitivno plat. Prazne marine in mirno morje ponujajo pristno, skoraj romantično navtično izkušnjo. A za to naj bi bile zaslužne tudi visoke cene. Ena od pogostih opazk v razpravi se glasi: “Prav jim je. Kaj se pa delajo norca s cenami.”

Opažanja z različnih delov Jadrana

Tudi na Rabu brez običajnega prometa

Še en pomorščak je poročal, da je bil prejšnji teden na Rabu in na celem območju videl le približno deset čolnov. Še eden je opazil komaj štiri čolne v okolici Paga. Drugi je dodal, da je v zalivu med Uvalo Meli na Cresu in Uvalo Slatina na Pagu opazoval prazno morje brez enega samega plovila.

Murter prav tako brez običajnega čarter prometa

Uporabnik, ki se je oglasil iz marine Hramina na Murterju, je ocenil, da je na morju zunaj le približno 20 odstotkov čarter plovil. To je za sredino julija izjemno nizka številka, saj gre za enega prometnejših mesecev navtične sezone.

Tudi kampi so napol prazni

Pomanjkanje obiskovalcev v kampih med Senjem in Goli otok

Po opažanjih iz več krajev vzdolž obale in otokov, niso prazni le privezi in marine, temveč tudi številni kampi. Eden izmed komentatorjev je zapisal, da kampi med Senjem in območjem okoli Golega otoka niso niti približno polni. Čeprav je na spletnih rezervacijah zaznati veliko zasedenost, obiskovalci pogosto ne pridejo.

Prazni pomoli in dražja elektrika

Razprava se je dotaknila tudi pristaniških stroškov. Nekdo je delil svojo izkušnjo iz Prvič Luke, kjer je privez stal pet evrov na meter, elektrika pa dodatnih 18 evrov. Ob tem je dodal, da so ga v marinah nenehno premeščali, češ da je prostor rezerviran. Ob tem se sprašuje, zakaj potem pristojni jamrajo, da imajo 30 odstotkov manj gostov.

Otok PrvićOtok Prvić

Možni razlogi za zmanjšan obisk

Cene in razmerje med kakovostjo in ceno

Eden najpogosteje omenjenih razlogov za upad števila plovil in turistov je višina cen. Stroški privezov, elektrike, vode in osnovnih storitev so se v zadnjih letih močno dvignili. Mnogi navtiki menijo, da ponudba pogosto ne upraviči cene, ki jo je treba plačati za nočitev v marini ali na vezu v mestnem pristanišču.

Turisti se selijo v Grčijo in na Kanarske otoke

V razpravi več udeležencev omeni, da poznajo ljudi, ki so se letos odločili za jadranje v Grčiji ali na Kanarskih otokih. Stroški so tam pogosto bistveno nižji, ponudba pa bolj sproščena. Gre za trend, ki se že več let razvija, letos pa se kaže v še bolj izraziti obliki. Celo nemški gostje, ki tradicionalno zasedajo večino čarterskega prostora na Hrvaškem, naj bi letos v večjem številu odšli drugam.

Poletna vročina brez primerjave

Nekateri udeleženci razprave so namignili, da bi lahko vzrok za nenavadno praznino tičal tudi v vremenu. Čeprav je bilo vreme v začetku poletja večinoma lepo, so visoke temperature marsikoga odvrnile od plovbe. Zrak je občasno presegal 35 stopinj Celzija, kar na odprtem morju brez sence ni zanemarljiv izziv.

Spreminjajo se potovalne navade

Rezervacije brez udeležbe

Zanimiv vidik, ki ga izpostavljajo nekateri komentatorji, je povezan z digitalizacijo potovanj. Veliko gostov vnaprej rezervira kamp parcele ali priveze, a se na lokaciji na koncu sploh ne pojavijo. Vzrok je lahko vremenska napoved, višina stroškov ali sprememba načrtov tik pred zdajci. Rezultat pa je iluzija zasedenosti na spletu, medtem ko so kraji v resnici prazni.

Več Slovencev na kopnem kot na morju

Pojavljajo se tudi opažanja, da se Slovenci, sicer tradicionalni navtični narod, letos raje odločajo za dopustovanje v apartmajih, kampih ali celo v tujini. Vloga čarterskega turizma je ob tem vprašljiva. Večina slovenskih morjeplovcev je lastnikov plovil, kar pomeni, da so še posebej občutljivi na naraščajoče stroške osnovnih storitev.

Tišina na morju ima dve plati

Mir za izbrane

Za tiste, ki so se letos kljub vsemu odločili za jadranje, je tišina na morju darilo. Na voljo so prosti privezi, tihe zalive in brezskrbno sidranje brez stalnega manevriranja med drugimi čolni. Vsi, ki so letos pluli ob dalmatinskih otokih, opisujejo izkušnjo kot nekaj skoraj nostalgičnega. Nekdo je zapisal, da ni slišal niti ene glasne barke, nobene utrujajoče zabave z glasbo s pomola, le mirno večerno valovanje.

Slab signal za prihodnost

Na drugi strani pa prazne marine pomenijo slab signal za prihodnost navtičnega turizma. Če se bo trend nadaljeval, bodo številne lokalne skupnosti, ki so gospodarsko odvisne od poletnega navala, utrpele resne posledice. Vsako prazno privezno mesto je izgubljen prihodek za lokalno gostilno, servis ali trgovino.

Kaj se lahko spremeni

Prilagoditev ponudbe

Če želijo hrvaške destinacije zadržati domače in tuje navtike, bo morda potrebna ponovna prilagoditev cen in storitev. Kakovost ne sme temeljiti le na lepi lokaciji, temveč tudi na odnosu, prijaznosti, zanesljivosti in pošteni ceni.

Pregled politike pristojbin

Eden izmed predlogov, ki se je večkrat pojavil v razpravi, je možnost uvedbe progresivne cenovne politike. To pomeni, da bi plovila, ki ostanejo več dni v marini, lahko plačevala manj na noč, ali da bi obstajale sezonske akcije za manj obiskana območja.

Objava Slovenski navtiki presenečeni nad praznim hrvaškim morjem sredi julija? se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article