ARTICLE AD BOX
General in umetnik Rudolf Maister, s pesniškim imenom Vojanov, sodi med najvidnejše slovenske osebnosti 20. stoletja. S svojim pogumnim dejanjem je ob koncu 1. svetovne vojne, po razpadu Avstro-Ogrske monarhije, najprej v Mariboru, nato pa tudi na širšem štajerskem področju uveljavil slovensko ljudsko voljo in dosegel, da je velik del slovenskega narodnostnega in govornega področja Štajerske in Koroške prišel pod slovensko oziroma jugoslovansko upravo. 23. novembra 1918 je s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo in jo razpustil. 23. november je zaradi tega pomembnega dejanja postal v samostojni Sloveniji državni praznik – Dan Rudolfa Maistra
Del svojega službovanja je opravil tudi pri “nas” v knežjem mestu. Zato so mu pred petimi leti na ploščadi pred Knežjim dvorcem v Celju, ob zato pripravljeni slovesnosti postavili in odkrili spominsko ploščo v čast in slavo njemu in znamenitemu celjskemu 87. Pehotnemu polku avstro-ogrske vojske.
Obdobje med dvema vojnama je tudi obdobje, nejasnosti, kje umestiti ta del zgodovine v katerem ni manjkalo svetlih obdobij in korenitih zasukov za kasnejše dosežke na narodnem in narodnostnem področju. Unitaristom v Beogradu ni dišalo potencirati vloge vojakov in časnikov slovenskega porekla. Če tudi je Rudolf Maister kasneje postal prvi slovenski general. V obdobju po drugi svetovni vojni ni bilo »prikladno« jo omenjati.
»Zelo težko se učimo iz zgodovine če jo ne sprejmemo, ne spoznamo njeno celovitost in če jo ne poznamo«, kar je zelo pomembno tudi danes, iz več zornih kotov, še najbolj iz slovensko domoljubnega kakor tudi iz zavedanja o identiteti lastnega naroda.
Zato je treba takšne osebnosti častiti in se jih spominjati, kar Rudolf Maister zagotovo je vreden trajnega spomina!
VTC
The post Ob 23. novembru, dnevu Rudolfa Maistra appeared first on V Fokusu.