ARTICLE AD
EU se je najprej ukvarjala z zamaškom, ki ga ni mogoče odstraniti s plastenke, zdaj pa moči usmerja v aplikacijo za dokazovanje starosti, da bi otrokom preprečila dostop do neprimernih vsebin. Oboje je približno enako neumno (in NEPOTREBNO)!
Vse bolj očitno je, da evropski birokrati preprosto ne vedo, kaj so njihove domene in kaj niso. Namesto da bi se ukvarjali s pomembnimi strateškimi odločitvami z dolgoročnim vplivom na blagostanje družbe, se ukvarjajo s postranskimi težavami. Niti ne takimi, ki bi jih dejansko morali rešiti. V to kategorijo sodi testiranje aplikacije v petih državah, katere namen je en sam. Omogočiti posamezniku, da brez izdaje osebnih podatkov dokaže, da je polnoleten in tozadevno pristojen za dostop do vsega sra… na internetu! Aplikacija ni slaba ideja. Otrokom moramo preprečiti dostop do vsebin in storitev, ki zanje niso primerne. Vendar ni vloga države, da ponudnikom servira izdelano rešitev. Mar ne?
Nedvomno je neprimernih vsebin preprosto preveč. Kdor zanika kaj takšnega, ta živi na Luni. Jasno je, da težave ne reši »gumb«, s katerim potrdimo, da smo dovolj stari. Zlahka ga pritisne vsak, ki lahko premika miško in hkrati klikne na njen pravi gumb. V trgovini preprosto ni dovolj, da se zlažemo glede starosti. Prodajalec vas vendarle vidi in, če ni prepričan, zahteva osebni dokument. Njegovo kazanje je v Ameriki šlo tako zelo daleč, da ga mora pokazati celo betežni starček, ki se komaj privleče do točilnega pulta in prosi za kozarec piva.
Država je prepovedala prodajo alkohola, cigaret in še česa mladoletnim, od trgovine pa je odvisno, kako bo prepoved upoštevala. Ni razvila samodejnih kamer, ki bi postavljene v trgovini preverjale, ali je kupec prave starosti, nakar bi mu trgovec omogočil ali zavrnil nakup. S tem hočem povedati naslednje: Naloga države je, da postavi omejitve, kaj je dovoljeno in kaj ni, nakar je na strani ponudnikov, da oblikujejo primeren sistem. Pri čemer je popolnoma jasno, da klik na gumb niti približno ne more zadostiti prepovedi. Najmanj, kar bi dejal zanj, je, da je rahlo smešen.
V mojih očeh je zadeva nadvse preprosta. Trgovec ne more prodajati alkohola otroku, zatorej takisto tega ne sme početi ponudnik neprimernih vsebin, s poudarkom predvsem na pornografiji. Namesto da razvijamo aplikacijo, bi morala evropska komisija udariti po mizi, povedati ponudnikom (večinoma so to ameriška podjetja), da obstoječi sistem varovanja »izkrivlja pravila« in jim zapovedati, da morajo v določenem roku razviti dovolj robustnega. Kakor vedo in znajo ter predvsem z lastnimi sredstvi. Če tega ne storijo, se jim zahvali za sodelovanje in prepove delovanje. Prepričan sem, da aplikacija ne bo rešila problema. Dvomim, da jo bodo uporabili vsi ponudniki, tako kot vse spletne trgovine, v katerih kupujemo Evropejci, niso uvedle dvofaktorskega postopka potrjevanja plačila.

Ponovno imamo digitalni način preverjanja, ki ni imun na laganje. Vzemimo, da bo preverjal starost, ki jo je otrok vpisal, ko je ustvaril Googlov ali Applov račun. Možno je. A ne pozabimo, da večina otrok, s privoljenjem staršev ali brez, vpiše lažni datum rojstva, da ima račun brez omejitev. Zatorej so si zamislili celovitejši sistem, ki deluje na podlagi osebnega dokumenta, verodostojnih storitev, ki poznajo starost uporabnika (na primer bančne aplikacije), in sistema, ki potrdi resničnost navedb o starosti. Bomo videli, ampak nisem prepričan, da se ne bo prej ali slej našel »obvoz« tudi za to rešitev. Zavedati se je treba, da na spletu ni absolutne varnosti, da ni mogoče izdelati popolnega sistema, ki bo dober za vse večne čase, in da, dokler ponudniki ne bodo imeli interesa, da preprečijo vstop otrok, toliko časa bo težava pereča in je ne bo rešil noben sistem ali aplikacija.
The post NEDELJSKI NASVET: Evropska komisija spet zapravlja naš denar! appeared first on Tehnozvezdje.