ARTICLE AD
Krajinski park Debeli rtič kaže klavrno podobo. Nezadovoljni sosedje na spletnih omrežjih pozivajo k spremembam. Okolica kopališča je namreč zelo nevarna, tako za otroke kot za odrasle. Na sprehodu po »policijski plaži« smo naleteli na odpadno steklo in železo, žeblje in druge smeti ter celo na viseče električne kable iz delujočega električnega droga.
Občina Ankaran že vrsto let ne uspe rešiti težav z Ministrstvom za notranje zadeve, občanom pa se zdi, da se tega niti ne trudi odpraviti in, da je edina stvar, ki so jo uspeli dodati, plačilna naprava na parkirišču, kjer moraš za parkiranje odšteti dva evra na uro. »Kot je več let jasno, nekatera zemljišča in objekti znotraj kopališča niso v posesti naše Občine, saj so predmet tožbe Ministrstva za notranje zadeve oziroma sodne poravnave. Tako kot ostala urbanizirana in spremenjena območja Krajinskega parka Debeli rtič, tudi ta del spada v tretji, najmanj strog varstveni režim. Ne glede na to, da je območje del parka, pa ima Občina Ankaran pristojnosti poseganja in urejanja le na parcelah, ki so v njeni lasti in posesti,« razlog za neurejenost razlagajo občinarji. Kljub temu, po njihovih besedah, skrbijo za urejenost javnih zelenih površin (košnjo, urejanje, odvoz smeti) in javnih parkirišč, v poletnem času zagotavljajo mobilne gostinske objekte in mobilne javne sanitarije. Z Režijskim obratom, notranjo organizacijsko enoto občinske uprave, ustanovljeno z namenom izvajanja gospodarskih javnih služb, skrbijo tudi za redno vzdrževanje plaže, zagotavljajo prisotnost reševalca iz vode, delujoče tuše in varne vstope v morje. Z vsem opisanim se občani po večini ne strinjajo, slika in podoba kopališča pa jim na več mestih pritrjujeta.
Policijski sindikat Slovenije si sicer že leta prizadeva za vrnitev objektov na Debelem rtiču, ki so bili prvotno namenjeni za počitniško dejavnost zaposlenih na prej omenjenem ministrstvu, njegovem inšpektoratu ter policiji, a jih je vlada leta 2016 namenila beguncem. Glede nekaterih nepremičnin na območju Debelega rtiča zato med Ministrstvom za notranje zadeve in občino Ankaran poteka lastninski spor, v katerem še vedno ugotavljajo lastninske pravice. Na Občini Ankaran verjamejo, da bi razrešitev spora omogočila ureditev in sanacijo dotrajanih in nedelujočih gostinskih in sanitarnih objektov ter ureditev plaže. Smotrno in enotno upravljanje tega dragocenega prostora pa bi pomenilo tudi krepitev turističnih vsebin v temu delu slovenske Istre.
Andraž Velkavrh