ARTICLE AD BOX
Prva misija, ki je preučila daljno stran Lune
Junija 2024 je kitajska robotska sonda Chang’e-6 opravila zgodovinski podvig, saj je z daljne strani Lune zbrala 1,9 kilograma lunine prsti in kamnin ter jih varno vrnila na Zemljo. Gre za prvo tovrstno misijo, ki odpira novo poglavje v raziskovanju našega naravnega satelita. Kitajska je s tem utrdila svoj položaj kot ena najnaprednejših svetovnih vesoljskih sil.
Analize, objavljene v uglednih znanstvenih revijah Science in Nature, so razkrile pomembna dejstva o vulkanski zgodovini daljne strani Lune, poroča CNN. Vzorec vsebuje vulkansko kamnino, staro 2,8 milijarde let, kar nakazuje na precej nedavno vulkansko aktivnost v primerjavi z rezultati prejšnjih raziskav. Nasine misije Apollo in sovjetske misije so proučevale vzorce z bližnje strani Lune, ki so večinoma starejši od 3 milijard let.
Kaj pravijo vzorci?
Prve analize lunine prsti so prinesle več presenetljivih ugotovitev. Ena najpomembnejših je bila relativno mlada starost bazaltnih kamnin na daljni strani Lune, ki so stare približno 2,8 milijarde let. Te kamnine ne vsebujejo radioaktivnih elementov, kot so torij, kalij in fosfor, kar je značilno za vzorce, zbrane med Nasino misijo Apollo.
Strokovnjak Clive Neal z Univerze Notre Dame je poudaril, da ti rezultati sprožajo vprašanje, kako so nastale magme, ki so povzročile to vulkansko aktivnost. To vprašanje ostaja odprto tudi pri vzorcih, ki jih je leta 2020 zbrala kitajska misija Chang’e-5 na bližnji strani Lune.
“Ena največjih skrivnosti je asimetrija med bližnjo in daljno stranjo Lune,” je dejal Qiu-li Li z Inštituta za geologijo in geofiziko Kitajske akademije znanosti. Daljna stran Lune ima debelejšo skorjo in drugačno porazdelitev bazalta ter torija, kar odpira nova vprašanja o njeni geološki zgodovini.
Zgodovinska razsežnost raziskav
Prve lunine vzorce so na Zemljo prinesle Nasine misije Apollo med letoma 1969 in 1972. Ti vzorci so znanstvenikom omogočili razumevanje, da je Luna nastala iz oceana magme. Chang’e-6 pa prinaša pomembno novost, saj omogoča raziskovanje območij, ki so bila doslej nedostopna.
Daljna stran Lune, kjer je pristala sonda, je znotraj obsežnega bazena Južni pol-Aitken, ki je nastal pred 4 milijardami let. Ta lokacija je znanstvenikom omogočila vpogled v vulkansko zgodovino oddaljenih regij. S proučevanjem razpada izotopov svinca v vzorcih so raziskovalci ugotovili, da je bila Luna staljena dlje, kot so doslej mislili.
“Te ugotovitve kažejo, da je Luna ohranila magmatsko aktivnost dlje časa, kot smo predvidevali,” je dejal Richard W. Carlson z Inštituta Carnegie. To postavlja vprašanja o njenem geološkem razvoju, saj naj bi se Luna zaradi svoje majhnosti precej hitro ohladila.
Prihodnost lunarne znanosti
Kitajska nacionalna vesoljska uprava je sporočila, da bodo vzorci Chang’e-6 na voljo tudi mednarodnim znanstvenikom. Zanimanje za proučevanje teh vzorcev je veliko, kar kaže na širše globalno sodelovanje pri raziskovanju Lune. Kljub omejitvam, ki jih uvaja ameriški zakon Wolfov amandma, že potekajo sodelovanja med ameriškimi in kitajskimi raziskovalci.
Rezultati raziskav Chang’e-6 so ključni za razumevanje razlik med bližnjo in daljno stranjo Lune. Odgovori na ta vprašanja bodo zahtevali nadaljnje analize in raziskave dodatnih vzorcev. Dva članka, objavljena v petek, poudarjata pomen mednarodnega sodelovanja in odprtost podatkov, ki bodo omogočili poglobljeno razumevanje lunarne zgodovine.
Portal24; Foto: Pixabay
Objava Kitajski znanstveniki razkrivajo: Prve analize zemlje z Lune je bila najprej objavljena na Portal24.