ARTICLE AD
Priprava domačega džema je eno tistih starinskih opravil, ki v hišo prinese vonj po poletju in občutek domačnosti. Pri določenih vrstah sadja dolgotrajno kuhanje uniči tisto, kar je najbolj dragoceno – občutljivo aromo. Jagode, maline, robide in marelice hitro izgubijo svojo prepoznavno sadno svežino, če jih predolgo prekuhavamo.
Naravna sladkost brez nepotrebnega kuhanja
Rešitev je preprosta: kuhamo sladkorni sok, sadje pa vanj dodamo šele na koncu. Tako ohranimo večino arome in barve, džem pa ostane svežega videza in poln sadnega okusa.

Ohrani aromo in prinese okus
Sadje z mehko strukturo vsebuje veliko vode in dišečih hlapljivih spojin, ki hitro izhlapijo pri dolgotrajnem vretju. Če sadje pustimo stati s sladkorjem nekaj ur ali čez noč, bo izločilo svoj sok, ki ga nato uporabimo kot osnovo za želiranje. Ko doseže pravo gostoto, vanj stresemo sadje, ga le na hitro pokuhamo in že polnimo kozarce.
S tem postopkom ohranimo največ arome in dosežemo tisti klasični domači okus, kot iz babičine shrambe. Poleg tega se zmanjša potreba po umetnih želirnih sredstvih, saj naravni pektin v sadju skupaj z limoninim sokom opravi svoje delo.
Recept za domači džem iz marelic
Sestavine
- 1 kg svežih marelic (ali drugih mehkih sadežev: robide, maline, jagode, josta)
- 1 kg kristalnega sladkorja
- sok polovice limone
Postopek priprave
1. Priprava sadja
Marelice operemo pod hladno vodo, odstranimo peclje in jih narežemo na četrtine. Če uporabljamo večje marelice, jih lahko narežemo še bolj drobno. V večji skledi jih premešamo s sladkorjem, dodamo limonin sok in pustimo stati približno 4 do 6 ur. Med tem časom bodo marelice izločile aromatičen sladkorni sok. Po želji lahko maso vmes enkrat premešamo.
2. Kuhanje sladkornega soka
Sadje odcedimo in sok prestavimo v široko posodo z debelim dnom. Na zmernem ognju ga kuhamo približno 10 do 15 minut oziroma toliko časa, da se začne želirati. To lahko preverimo z ohlajenim krožničkom: če kapljica soka ob miru otrdi, je pripravljen. Če sok še ne dosega želene gostote, ga kuhamo še nekaj minut.
3. Dodajanje sadja
V sladkorni sok stresemo prej odcejene marelice. Mešamo in kuhamo še 3 do 5 minut, ne več, da ohranimo strukturo in aromo sadja. Po želji lahko maso delno pretlačimo s paličnim mešalnikom, če želimo bolj gladek džem. Če pa raje ohranimo koščke sadja, mešalnika ne uporabljamo.
4. Polnjenje kozarcev
Pripravimo čiste steklene kozarce in pokrovčke. Kozarce lahko predhodno segrejemo v pečici pri 100 stopinjah Celzija, da zagotovimo sterilnost. Džem še vroč nalijemo v kozarce, jih obrišemo po robu in tesno zapremo. Obrnemo jih na pokrov za 5 minut, nato jih postavimo pokonci in pustimo, da se ohladijo na sobni temperaturi.
5. Shranjevanje
Kozarce hranimo v temnem in hladnem prostoru, na primer v shrambi ali kleti. Po odprtju jih hranimo v hladilniku in porabimo v nekaj tednih. Džem brez konzervansov ne vsebuje umetnih stabilizatorjev, zato ga je priporočljivo porabiti čim prej po odprtju.
Razmerja sladkorja po vrsti sadja
Pri pripravi domačega džema velja upoštevati vrsto sadja in njegovo kislost. Bolj kislo kot je sadje, manj sladkorja potrebujemo za želiranje, saj kisline in pektin skupaj tvorijo naravno gelasto strukturo.
Sadje z občutljivo aromo:
- jagode, maline, robide, marelice: 1 kg sadja na 1 kg sladkorja
Sadje z višjo vsebnostjo pektina:
- ribez, višnje, jabolka: 1 kg sadja na 1/3 do 1 kg sladkorja (odvisno od sladkosti in želene gostote)
Dodatek limoninega soka (približno 1 jedilna žlica na kilogram sadja) pomaga pri želiranju in stabilnosti barve, zato je priporočljiv pri vseh vrstah sadja. Če uporabljamo zelo sladko sadje, lahko količino sladkorja nekoliko zmanjšamo, vendar moramo takrat postopek kuhanja natančneje spremljati.
Nasveti za popoln džem
- Ne mešajte več vrst sadja z različnim časom kuhanja ali trdoto.
- Uporabljajte široke posode za hitrejše izparevanje tekočine.
- Vedno uporabite čist pribor, da se izognete kvarjenju.
- Džem se zgosti tudi po ohlajanju – ne kuhajte predolgo.
- Pri pripravi večjih količin džema si časovno organizirajte delo: eno dopoldne za pripravo, drugo za polnjenje.
- Poskusite s posodami iz nerjavečega jekla ali emajla, ki ne vplivajo na okus sadja.
- Če želite ohraniti intenzivno barvo, kozarce takoj po polnjenju pokrijte s čisto kuhinjsko krpo in jih pustite počasi ohlajati.
Tradicija, ki jo je vredno obuditi
Domač džem ni le namaz za na kruh. Je ohranjen spomin na sezono, ko so bili vrtovi polni in ko so se v kuhinji vrteli lonci z zlatim in rdečim sadjem. Z nekaj potrpljenja in dobrim receptom si lahko tudi danes pripravite nekaj kozarcev čistega poletja.
Shranjeni domači izdelki povezujejo generacije. In čeprav je postopek enostaven, je rezultat vreden vsake minute. Poleg tega priprava džema lahko postane prijeten družinski dogodek, kjer vsak prispeva svoj del – od nabiranja sadja do zapiranja zadnjega kozarca.
Nobena trgovinska marmelada ne more nadomestiti domačega okusa, ki nosi s seboj trud, spomine in sezonsko bogastvo narave. Zato letos poskusite vsaj eno serijo pripraviti na način, kot so to počele naše babice. Morda postane vaša nova poletna tradicija.
Objava Domači džem kot nekoč: recept ki ohrani pravo aromo sadja se je pojavila na Vse za moj dan.