ARTICLE AD
Družba Celjski sejem je lani ustvarila 3,4 milijona evrov prihodkov oziroma približno četrtino manj kot leto prej, čisti dobiček pa je upadel za tretjino na 29.300 evrov. Kot so povedali v družbi, je bilo leto 2024 zahtevnejše kot leto 2023, kar je posledica specifične strukture dogodkov v posameznih letih.
Nekateri njihovi večji sejmi potekajo na vsaki dve leti, kar pomeni, da v določenem letu nimajo enakega števila nosilnih dogodkov kot leto prej. Poleg tega so lani še vedno čutili posledice višjih stroškov energije in materialov, ki so vplivali na stroškovno stran poslovanja, je za STA povedala predsednica upravnega odbora Celjskega sejma Nina Ermenc Pangerl.
Kljub temu so po njenih besedah lani uspešno izpeljali devet sejemskih prireditev, ki so skupaj pritegnile več kot 100.000 obiskovalcev ter več kot 1000 razstavljavcev iz Slovenije in tujine. To potrjuje, da sejmi v Celju še naprej ostajajo pomembna poslovna platforma, je poudarila.
Letos bodo izpeljali 11 sejemskih dogodkov, med katerimi je več takšnih, ki so v prejšnjih letih pokazali velik potencial za rast – še posebej na področju industrije, trajnostnih rešitev, turizma in lokalne samooskrbe.
Načrtujejo približno štiri milijone evrov prihodkov in pozitiven poslovni izid. “Naš cilj ni le stabilno poslovanje, temveč tudi postopna rast in širitev vsebin, ki bodo nagovarjale nove ciljne skupine ter podjetja prihodnosti. Predvsem pa je naš cilj doprinos k razvoju gospodarstva v Sloveniji,” je izpostavila Ermenc Pangerl.
Dodala je, da so se letos lotili tudi nekaj pomembnejših naložb. Med njimi je izpostavila posodobitev sejemske infrastrukture, nadgradnjo digitalnega sistema za upravljanje dogodkov, izboljšanje ponudbe za razstavljavce, razširitev požarnih stopnišč v kongresnem centru in vlaganje v nove produkte.
Skupno vrednost naložb je ocenila na 800.000 evrov. Z njimi želijo dolgoročno prispevati k izboljšanju uporabniške izkušnje in učinkovitejšemu delovanju podjetja.
V družbi opažajo, da sejmi tako v svetovnem merilu kot tudi v Sloveniji znova pridobivajo na pomenu. Predvsem se povečuje pomen regionalnih sejmov. Podjetja jih vse bolj prepoznavajo kot glavni kanal za mreženje, predstavitev svojih produktov in storitev ter iskanje novih idej, poslovnih priložnosti in kadrov.
Sejemski dogodki postajajo prostor, kjer se lahko v zelo kratkem času ustvari veliko novih povezav in priložnosti, je dejala Ermenc Pangerl.
Veseli jo dejstvo, da se povečuje tudi delež mladih obiskovalcev. Mnogi med njimi so po njenih besedah ugotovili, da jim sejmi omogočajo hitro seznanitev z najnovejšimi trendi v industriji, učenje od strokovnjakov in vzpostavitev pomembnih stikov za svojo prihodnost.
Prepričana je tudi, da se bo pomen sejmov v prihodnjih letih le še povečeval – kot edinstvene platforme, saj digitalna orodja ne morejo nadomestiti fizičnega stika, zaupanja in osebnega vtisa.
Tudi prihodnje leto na celjskem sejmišču načrtujejo 11 sejemskih dogodkov. Mednarodni industrijski sejem bo postal vsakoletni, obeta pa se tudi nov, glasbeni sejem.