Boštjan M. Turk: Golob obuja literarne dileme – tudi usodne

4 hours ago 6
ARTICLE AD

Kornelijanska dilema, literarni pojem iz tragedij francoskega dramatika Pierra Corneilleja, po mnenju publicista in profesorja Boštjana M. Turka ponuja uporaben okvir za razumevanje sodobnih političnih odločitev. V kolumni, avtor izpostavlja povezavo med usodnimi zgodovinskimi razpotji in aktualnimi političnimi dilemami, s posebnim poudarkom na napovedanem posvetovalnem referendumu o izstopu Slovenije iz Nata. Ta, opozarja Turk, utegne ob spretni politični taktiki prerasti v realno tveganje za geopolitično preusmeritev države.

Boštjan M. Turk: Ali lahko literatura kaj pove o politiki? Tudi o Golobovi? Seveda. Navedimo morda najuporabnejši primer. To je le kornelijanska dilema. Gre za težko izbiro med dvema slabima možnostima, ki obe prinašata poraz in sta življenje ogrožajoči. Izraz izvira od francoskega dramatika Pierra Corneilleja, ki je v svojih tragedijah prikazoval notranje boje junakov. Ti junaki so pogosto morali izbirati med dolžnostjo in ljubeznijo, pri čemer jih nobena odločitev ni postavljala na varno stran sveta, nasprotno.

Na primer, protagonist Rodrigue v drami Le Cid se mora odločiti med tem, ali naj ubije očeta svoje ljubljene in ohrani družinsko čast ali pa ga pusti živeti in s tem izgubi samospoštovanje, posledično pa ljubezen svoje zaročenke Chimène. Obe izbiri prinašata najtežje možne posledice.

Read Entire Article