Anketa Ninamedie: Svoboda in SDS tokrat navzdol, Toninu se obrestuje ideja o skupnem nastopu mlajše generacije

Druga septembrska anketa, ki jo izvaja Ninamedia za časnika Dnevnik in Večer, prinaša podobne rezultate kot Delova pred njo: javnomnenjski popolavni učinek popušča, kar se pozna pri rezultatu Svobode, Levice in predvsem SDS-a, ki je v avgustu največ pridobila.   Obenem pa je, tako kot v anketi Mediane, tudi v anketi Ninamedije vidno poskočila podpora v času poplav medijsko zadržani Novi Sloveniji kar si lahko razlagamo kot pozitivno reakcijo volivcev na Toninovo idejo o »novem političnem produktu« mlajše generacije desnosredinskih politikov, ki jo je najprej predstavil v Vroči temi na Domovini. Zakaj bo ta ostala neizkoriščena priložnost za odličen političen eksperiment, smo pisali v včerajšnjem  komentarju.. Če bi bile volitve minulo nedeljo, bi po anketi Ninamedie za Dnevnik in Večer največ, 22,6 % vprašanih, volilo Gibanje Svoboda, 20,5 % bi jih obkrožilo SDS, Novo Slovenijo pa 8,1 % anketirancev. V parlament bi se uvrstili še Socialni demokrati s 6,7 % podporo in Levica s 5 % med vsemi sodelujočimi. Druge stranke bi volil 1,1 % vprašanih, neopredeljenih pa je tokrat 29,7 %, največ v zadnjih nekaj mesecih. Trendi kažejo na ustalitev podpore Svobodi na okoli 35 % opredeljenih anketirancev, SDS se giba med 30 % in 35 %, NSi pa na meji 10 odstotne podpore s septembrskim prebojem navzgor do nivoja, ki jo je dosegala pred pol leta. Tu nekje so tudi Socialni demokrati, medtem ko je Levica v povprečju nekoliko nižje in tudi ob zanjo boljših mesecih ne dosega desetine opredeljenih anketirancev.  Delo vlade kot uspešno ocenjuje 49,3 % vprašanih, kar je 2,4 odstotne točke manj kot mesec poprej. Najbolje ocenjena političarka ostaja Nataša Pirc Musar s povprečjem 3,35, pred Anžetom Logarjem s 3,30 in Robertom Golobom s 3,07. Sledijo Vladimir Prebilič, Ljudmila Novak, Matjaž Han, Tanja Fajon, Zoran Janković, Marjan Šarec, Matej Tonin, Urška Klakočar Zupančič, Jernej Vrtovec, Janez Cigler Kralj, Janez Janša in Luka Mesec.  Virtualni parlament: koalicija na -5 Če rezultate prvih dveh septembrskih anket preslikamo na sedeže v državnem zboru, kar omogoča stran volilna-napoved.si, bi jih vladajoča koalicija ohranila 48 (od realnih 53), pri čemer bi jih največ, osem, izgubila Svoboda, medtem ko bi SD pridobila dva, Levica pa enega. Prav tako bi pridobili opozicijski stranki, in sicer SDS tri, NSi pa dva poslanca. 

Sep 19, 2023 - 07:00
 0  7
Anketa Ninamedie: Svoboda in SDS tokrat navzdol, Toninu se obrestuje ideja o skupnem nastopu mlajše generacije

Druga septembrska anketa, ki jo izvaja Ninamedia za časnika Dnevnik in Večer, prinaša podobne rezultate kot Delova pred njo: javnomnenjski popolavni učinek popušča, kar se pozna pri rezultatu Svobode, Levice in predvsem SDS-a, ki je v avgustu največ pridobila. 

 Obenem pa je, tako kot v anketi Mediane, tudi v anketi Ninamedije vidno poskočila podpora v času poplav medijsko zadržani Novi Sloveniji kar si lahko razlagamo kot pozitivno reakcijo volivcev na Toninovo idejo o »novem političnem produktu« mlajše generacije desnosredinskih politikov, ki jo je najprej predstavil v Vroči temi na Domovini. Zakaj bo ta ostala neizkoriščena priložnost za odličen političen eksperiment, smo pisali v včerajšnjem  komentarju.

Če bi bile volitve minulo nedeljo, bi po anketi Ninamedie za Dnevnik in Večer največ, 22,6 % vprašanih, volilo Gibanje Svoboda, 20,5 % bi jih obkrožilo SDS, Novo Slovenijo pa 8,1 % anketirancev. V parlament bi se uvrstili še Socialni demokrati s 6,7 % podporo in Levica s 5 % med vsemi sodelujočimi. Druge stranke bi volil 1,1 % vprašanih, neopredeljenih pa je tokrat 29,7 %, največ v zadnjih nekaj mesecih.

Trendi kažejo na ustalitev podpore Svobodi na okoli 35 % opredeljenih anketirancev, SDS se giba med 30 % in 35 %, NSi pa na meji 10 odstotne podpore s septembrskim prebojem navzgor do nivoja, ki jo je dosegala pred pol leta. Tu nekje so tudi Socialni demokrati, medtem ko je Levica v povprečju nekoliko nižje in tudi ob zanjo boljših mesecih ne dosega desetine opredeljenih anketirancev. 


Delo vlade kot uspešno ocenjuje 49,3 % vprašanih, kar je 2,4 odstotne točke manj kot mesec poprej. Najbolje ocenjena političarka ostaja Nataša Pirc Musar s povprečjem 3,35, pred Anžetom Logarjem s 3,30 in Robertom Golobom s 3,07. Sledijo Vladimir Prebilič, Ljudmila Novak, Matjaž Han, Tanja Fajon, Zoran Janković, Marjan Šarec, Matej Tonin, Urška Klakočar Zupančič, Jernej Vrtovec, Janez Cigler Kralj, Janez Janša in Luka Mesec. 

Virtualni parlament: koalicija na -5

Če rezultate prvih dveh septembrskih anket preslikamo na sedeže v državnem zboru, kar omogoča stran volilna-napoved.si, bi jih vladajoča koalicija ohranila 48 (od realnih 53), pri čemer bi jih največ, osem, izgubila Svoboda, medtem ko bi SD pridobila dva, Levica pa enega. Prav tako bi pridobili opozicijski stranki, in sicer SDS tri, NSi pa dva poslanca. 


What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow