Ali veste, zakaj vam paprike gnijejo samo spodaj?

13 hours ago 8
ARTICLE AD

Medtem ko se paprika razvija na videz zdravo in bujno, se pri marsikaterem vrtnarju pojavi nenavaden pojav. Plod, ki je bil še včeraj sijoč in čvrst, danes na spodnjem delu postaja temen, mehak in počasi gnije. Zgornji del ostaja zdrav, steblo je pokončno, listi čvrsti. Kaj povzroča to selektivno gnitje paprike prav na spodnjem delu plodu in zakaj se to ne zgodi vsem rastlinam? Težava ni redka, a jo pogosto napačno razumemo. Ni kriva gniloba v klasičnem pomenu besede, temveč nekaj, kar se začne veliko prej – v tleh, vodi in ravnovesju med hranili.

Paprika na domačem vrtuPaprika na domačem vrtu

Gre za fiziološko motnjo, ne bolezen

Pomanjkanje kalcija kot osrednji vzrok

Gnitje na spodnjem delu paprike v resnici ni posledica okužbe ali zajedalcev, temveč gre za fiziološko motnjo, povezano s pomanjkanjem kalcija v razvijajočem se plodu. Kalcij je ključen za celične stene. Če ga rastlina ne prejme dovolj v pravem trenutku, se spodnji del ploda začne mehčati, odmira in postane dovzeten za sekundarne okužbe.

Tla imajo kalcij, a ga rastlina ne more izkoristiti

Presenetljivo je, da tla pogosto vsebujejo dovolj kalcija. Težava ni nujno v količini temveč v dostopnosti. Kalcij potuje s tokom vode skozi rastlino. Če rastlina ni redno zalita ali če zalivamo nepravilno, pride do motenj pri njegovem prenosu. Tudi vročina in vetrovno vreme lahko otežita vnos kalcija.

Kako prepoznati motnjo, še preden nastane škoda?

Temna udrta pega na spodnjem delu plodu

Prvi znak je sivkasta do rjavkasta pega na spodnjem delu ploda. Območje postaja mehko, vlažno, površina pa se naguba. Barva postaja temnejša, vonj pa običajno ni prisoten – vsaj na začetku.

Običajno prizadeti prvi ali največji plodovi

Motnja se največkrat pojavi pri prvih plodovih, saj je takrat obremenitev rastline največja. Večji kot je plod, več hranil potrebuje, zato bo najverjetneje prvi pokazal znake pomanjkanja.

Na listih ni opaznih znakov

Ker gre za lokalizirano težavo v plodu, listi ostajajo zeleni in zdravi. To mnoge zmede, saj običajno težave s hranili najprej zaznamo prav na listih.

Kaj lahko naredite takoj? In ko opazite prve znake

Odstranite prizadete plodove

Prvi korak je odstranjevanje poškodovanih plodov. S tem zmanjšate pritisk na rastlino in omogočite boljšo prerazporeditev hranil ostalim plodovom.

Zalivanje naj bo enakomerno in globoko

Nezadostno ali neredno zalivanje je glavni krivec za slab transport kalcija. Paprike potrebujejo konstantno vlago v zgornjih 20 do 30 centimetrih zemlje. Namesto pogostega škropljenja po površini raje zalijte globoko dvakrat tedensko.

Uporaba tekočega kalcija kot hitra rešitev

Na voljo so pripravki s hitro dostopnim kalcijem, ki jih nanesete foliarno ali jih dodate v zalivalno vodo. Uporabljajte jih zgodaj zjutraj ali zvečer. Učinek bo opazen že pri naslednjem naraščajočem plodu.

Dolgoročna rešitev je v pripravi zemlje

Preverite pH vrednost in strukturo tal

Tla z nevtralnim pH omogočajo boljšo dostopnost kalcija. Če so tla kisla, dodajte apno ali dolomitno moko. Pri težkih ilovnatih tleh razmislite o dodajanju komposta in peska za boljšo zračnost.

Ne pretiravajte z dušikom

Prekomerno gnojenje z dušikom spodbuja bujno rast listov na račun plodov. Prav tako zavira sprejemanje kalcija. Uporabljajte uravnotežena gnojila z nižjo vrednostjo dušika.

Kompost in organska snov izboljšata vezavo hranil

Kompost zadržuje vlago in izboljšuje strukturo tal. Obogati zemljo z mikroelementi in omogoča enakomernejšo absorpcijo hranil, vključno s kalcijem.

Ali je plod še uporaben, če ni povsem zgnil?

Uporaba zdravega dela je možna, a previdno

Če je zgornji del paprike trd in brez znakov gnitja, ga lahko uporabite v kuhinji. Spodnji del pa zavrzite takoj. Vedno preverite vonj in teksturo. Če je del plodu sluzast ali smrdeč, zavrzite celotno papriko.

Ne shranjujte takšnih plodov

Tudi če je gniloba omejena, je plod oslabel. Shranjevanje v hladilniku običajno povzroči hitro širjenje razkroja. Takšne plodove uporabite še isti dan.

Ne uporabljajte v vlaganju ali za dolgotrajno termično obdelavo

Za vlaganje izberite le povsem zdrave paprike. Vse, kar že kaže znake fiziološke poškodbe, ni primerno za konzerviranje.

Kako preprečiti ponoven pojav v prihodnjih sezonah?

Sadike vzgajajte močne in dobro ukoreninjene

Močne sadike z razvitim koreninskim sistemom bodo lažje uravnavale sprejem hranil. Priprava sadik v globokih lončkih in utrjevanje na prostem pred presajanjem se bosta obrestovala.

Uporabite zastirko za ohranjanje vlage

Zastirka iz slame ali pokošene trave bo ohranjala enakomerno vlažnost in zmanjšala temperaturna nihanja v tleh. Prav to je pogosto vzrok za slabo črpanje kalcija.

Redno opazujte plodove v začetni fazi rasti

V prvih tednih po oploditvi plodovi potrebujejo največ hranil. Redno opazovanje vam omogoča hitro ukrepanje in preprečevanje večje škode.

Paprike brez madežev so dosegljive z nekaj znanja

Čeprav so temne lise na dnu paprike sprva zaskrbljujoče, ne pomenijo konec sezone. Z nekaj razumevanja fiziologije rastline, pravilno zalivanjem in usklajenim gnojenjem lahko zagotovite, da bo večina plodov dozorela zdrava in okusna. Vrtnarjenje nas vedno znova opomni, kako pomembno je opazovati, razmišljati in ukrepati pravočasno. Paprika ni zahtevna rastlina, a zna biti občutljiva – zlasti v času oblikovanja plodov. Zato je ključ v ravnovesju, ne v količini.

Objava Ali veste, zakaj vam paprike gnijejo samo spodaj? se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article