20.11.2024 je v Sejni dvorani Občine Kamnik potekala 13. redna seja Občinskega sveta Občine Kamnik. Svetnice in svetniki so med drugim potrdili Majdo Podkrižnik za direktorico Doma starejših občanov Kamnik, sprejeli Odlok o določitvi takse za obravnavanje pobud za spremembo namenske rabe prostora v občinskem prostorskem načrtu Občine Kamnik – druga obravnava in Sklep o Lokacijski preveritvi za območje EUP KE-26/128 – Ak v Občini Kamnik za odstopanje od PIP, določenih z OPN (identifikacijska št. PA: 4093). Prav tako so sprejeli Odlok o proračunu Občine Kamnik za leto 2025 – prva obravnava ter potrdili Dokument identifikacije investicijskega projekta (DIIP) in Investicijskega programa (IP) »ID 1235647 – sanacija LC 160081 Klemenčevo.
Nato je sledila razširitev dnevnega reda s točko »Volitve in imenovanja«. Predsednica Komisije za mandatna vprašanja, volitev in imenovanja
Ivanka Učakar je pojasnila:
»Naša komisija je na 11. seji, 19. 11. 2024, obravnavala zaprosilo Doma starejših občanov Kamnik glede izbora kandidatke za direktorico javnega zavoda, ki jo je prejela 13. 11. 2024. Glede na navedene datume gradiva ni bilo mogoče pravočasno uvrstiti na dnevni red seje, zato se skladno s 33. členom Poslovnika Občinskega sveta Občine Kamnik predlaga razširitev dnevnega reda 13. seje Občinskega sveta Občine Kamnik s točko »Volitve in imenovanja«. 27 svetnic in svetnikov je potrdilo
Sklep – mnenje k imenovanju direktorice Doma starejših občanov Kamnik, kjer je Občinski svet Občine Kamnik dal
Majdi Podkrižnik pozitivno mnenje za direktorico Doma starejših občanov Kamnik.
Vprašanja in pobude:
Na zastavljena
ustna vprašanja svetnice Karle Urh (Gibanje Svoboda) je odgovorila
vodja Oddelka za urejanje prostor dr. Marija Tadeja Ježek, svetnici Romani Učakar (Lista Mateja Slaparja) je odgovoril
vodja Oddelka za razvoj in investicije Boris Ravbar,
Aleksandru Uršiču (Lista Sandija Uršiča) je odgovorila
svetovalka za premoženjsko-pravne in splošne zadeve Lidija Fujan.
Občinski svet Občine Kamnik je na današnji seji s 24 glasovi za svetnic in svetnikov potrdil
Odlok o določitvi takse za obravnavanje pobud za spremembo namenske rabe prostora v občinskem prostorskem načrtu Občine Kamnik – druga obravnava.
Vodja Oddelka za urejanje prostora dr. Marija Tadeja Ježek je v obrazložitvi točke pojasnila: »
Na podlagi 120. Zakona o urejanju prostora (ZUreP-3; Uradni list RS, št. 199/21, 18/23 – ZDU-1O, 78/23 – ZUNPEOVE, 95/23 – ZIUOPZP in 23/24) je določeno, da lahko Občina predpiše takso za obravnavanje pobud za spremembo namenske rabe prostora v Odloku o občinskem prostorskem načrtu Občine Kamnik (v nadaljevanju OPN). Plačilo takse sicer ne zagotavlja spremembe namenske rabe prostora v OPN, temveč zgolj obravnavo ustreznosti pobude z vidika njene skladnosti s temelji urejanja prostora. Plačilo takse je pogoj za obravnavo pobude. Višina takse za posamezno pobudo lahko znaša med 50 in 300 evri, odvisno od tega, ali gre za spremembo osnovne ali podrobnejše namenske rabe prostora in od potrebe po obravnavi pobude glede na pravne režime ter v postopku celovite presoje vplivov na okolje. V dosedanji praksi izvajanja nalog prostorskega načrtovanja v Občini Kamnik je bilo veliko število zasebnih pobud za spremembo namenske rabe prostora, predvsem tistih, s katerih je predlagana sprememba kmetijske rabe v stavbno, in ki so v večini primerov zavrnjene. Pričakovati je, da bodo zaradi pogoja plačila takse v postopek uvrščene pretežno utemeljene pobude, spremembe občinskega prostorskega načrta Občine Kamnik pa bodo omogočile izvedbo prostorsko sprejemljivih zasebnih potreb. Za določitev višine takse za pobude v Občini Kamnik smo se v predlogu odloka odločili z zgledovanjem po predlogih ostalih občin. Ob upoštevanju, ali gre za spremembo osnovne ali podrobne namenske rabe, je predvidena višina takse za:
- pobude za spremembo osnovne namenske rabe prostora: 200 evrov,
- pobude za spremembo podrobnejše namenske rabe prostora: 150 evrov,
- za spremembo v primarno rabo (gozdna, kmetijska, vodna) se taksa ne plača.
Takse se ne plača tudi, ko gre za spremembe, ki so potrebne zaradi odprave očitnih pisnih, računskih in tehničnih napak v tekstualnem ali grafičnem delu OPN ter odpravo pomanjkljivosti glede njegove oblike oziroma spremembe po uradni dolžnosti. Zavezanec za plačilo takse je vlagatelj pobude.«
Z razlogi za sprejem
sklepa o Lokacijski preveritvi za območje EUP KE-26/128 – Ak v Občini Kamnik za odstopanje od PIP, določenih z OPN (identifikacijska št. PA: 4093) je nato zbrane še enkrat nagovorila
vodja Oddelka za urejanje prostora dr. Marija Tadeja Ježek:
»Lokacijska preveritev je instrument prostorskega načrtovanja, s katerim lahko Občina na podlagi posameznih potreb v prostoru izvede manjše spremembe izvedbene regulacije prostora tako, da za doseganje gradbenega namena dopusti individualno odstopanje od prostorskih izvedbenih pogojev, kot so določeni v OPN (134. člen ZUreP-3). Območje enote urejanja prostora (v nadaljevanju: EUP) se nahaja tik ob mestu Kamnik, nad predelom Novega trga. Za EUP je v Občinskem prostorskem načrtu Občine Kamnik (v nadaljevanju: OPN) določena podrobnejša namenska raba prostora (v nadaljevanju PNRP) Ak – Območja razpršene poselitve. Območje lokacijske preveritve predstavlja območje s parc. št. 1045/4 k.o. Kamnik, ki pripada objektu nekdanje manjše kmetije s kasnejšimi dozidavami. Površina parcele je 2145 kvadratnih metrov. Na obstoječi parceli pobudnika lokacijske preveritve se nahaja obstoječi objekt, zgrajen v letu 1962. Manjša kmetijska objekta, ki sta stala južno od stanovanjske stavbe, sta bila odstranjena po letu 2021. Namembnost objekta na naslovu Novi trg 33, 1241 Kamnik, je stanovanjska stavba. Ob objektu so bili v preteklih letih dozidani prizidki. Obstoječi stanovanjski objekt je po LP predviden za rušenje in v bližini se na parceli objekta načrtuje gradnja novega stanovanjskega objekta, ki bo imel z lokacijsko ureditvijo možnost izvedbe stavbe, ki bo sledila arhitekturnemu zgledu stavb bližnje stanovanjske enote KA-53. Z lokacijsko preveritvijo bo dopustna prilagoditev naklona strehe – nižji naklon in oblikovanje večjih fasadnih odprtin. Lokacija parcele je na območju plazljivih zemljišč, pogoj za gradnjo je, kot izhaja iz geološko geomehanskega elaborata, tudi gradnja višjih opornih zidov. Za namen preveritve skladnosti elaborata je Občina pozvala nosilce urejanja prostora, da predložijo mnenje o ustreznosti le-tega, nanašajoče se na njihovo delovno področje. Elaborat lokacijske preveritve je bil v skladu z zakonsko določbo javno razgrnjen, in sicer od 4. 10. 2024 do vključno 18. 10. 2024. Kot je zgoraj navedeno, je v postopku lokacijske preveritve Občina pozvala pristojne nosilce urejanja prostora, da podajo mnenje z njihovega delovnega področja glede ustreznosti elaborata lokacijske preveritve. Pristojni nosilci urejanja prostora, ki so se na poziv Občine v zakonsko določenem roku odzvali, so k elaboratu podali pozitivno mnenje. V času javne razgrnitve ni bilo pripomb k elaboratu lokacijske preveritve.« Sklep je bil sprejet s 26 glasovi za.
Svetnice in svetniki so v nadaljevanju seje sprejeli
Odlok o proračunu Občine Kamnik za leto 2025 – prva obravnava z 21 glasovi za.
»Proračun Občine Kamnik za leto 2025 v prvi obravnavi je pripravljen skladno z veljavno zakonodajo in navodili Ministrstva za finance. V proračunu so zajeti vsi prihodki in drugi prejemki občine ter vsi odhodki in drugi izdatki občine, ki se porabljajo za posamezne namene financiranja javne porabe. Skupni načrtovani prejemki za leto 2025 so ocenjeni na 53.309.923 evrov (Občina Kamnik 53.026.362 evrov in krajevne skupnosti 264.819 evrov), prenos sredstev iz leta 2024 v leto 2025 je ocenjen v višini 3.823.600 evrov (za Občino Kamnik 3.400.000 evrov in za krajevne skupnosti 423.600 evrov), izdatki za leto 2025 pa so ocenjeni v višini 57.133.523 evrov (Občina Kamnik 56.426.362 evrov in krajevne skupnosti 707.161 evrov). V predlogu proračuna Občine Kamnik v prvi obravnavi so v tabelaričnem delu (splošni in posebni del proračuna) podani podatki v stolpcih za preteklo leto (leto 2023), za tekoče leto (sprejeti proračun za leto 2024 in veljavni proračun za leto 2024) in plan za leto 2025,« je vsebino Odloka o proračunu Občine Kamnik za leto 2025 pojasnila
pomočnica vodje Oddelka za področje finančnega poslovanja Marija Kos.
Svetnice in svetniki so kot zadnjo točko dnevnega reda sprejeli še eno razširitev s točko »Potrditev Dokumenta identifikacije investicijskega projekta (DIIP) in Investicijskega programa (IP) »ID 1235647 – sanacija LC 160081 Klemenčevo«. Vodja Oddelka za gospodarske dejavnosti, gospodarske javne službe in finance Timotej Štritof je pojasnil: »Občina Kamnik je investitor projekta sanacije lokalne ceste LC 160081 na območju Klemenčevega, in sicer v sklopu izvajanja predhodnega in rednega programa sanacijskih del po poplavah iz avgusta 2023. Skladno z Uredbo o enotni metodologiji za pripravo in obravnavo investicijske dokumentacije na področju javnih financ in drugih predpisov je potrebna potrditev investicijske dokumentacije, zato je Občinski svet Občine Kamnik obravnaval in odločal o potrditvi Dokumenta identifikacije investicijskega projekta (DIIP) »ID 1235647 – sanacija LC 160081 Klemenčevo« ter Investicijskega programa (IP) »ID 1235647 – sanacija LC 160081 Klemenčevo«. Sanacija poškodovane ceste LC 160081 je na predmetnem odseku, tj. od stacionaže 2.690 metrov in do stacionaže 4.098 metrov, skupaj z vsemi spremljevalnimi stroški, predvidena v vrednosti 1.144.672,81 evrov (z DDV).« Svetnice in svetniki so dokument potrdili s 26 glasovi.
Občina Kamnik