ARTICLE AD
Maj je mesec razcvetenih vrtov, svežih travnikov in vse daljših dni. Toda sredi pomladi, tik pred njenim najtoplejšim delom, nas vsako leto znova presenetijo hladna jutra. Starejše generacije bodo hitro pripomnile, da ni nič čudnega – prihajajo ledeni možje. V ljudski govorici se tako imenujejo trije svetniki z zaporednimi godovnimi dnevi: Pankracij, Servacij in Bonifacij. Temu tričlanskemu nizu pa se nemalokrat pridruži še sveta Zofija, ki goduje 15. maja in naj bi – če gre verjeti pregovorom – poskrbela še za zadnje pomladne deževne kaplje.
Čeprav danes marsikdo kima le iz vljudnosti, ko sliši omembo ledenih mož, pa tradicija kaže, da se ti godovniki niso ohranili le zaradi pregovorov o vremenu. Njihove življenjske zgodbe razkrivajo pogum, odpoved, vero in vpliv, ki presega stoletja. Prav to je tisto, kar jih dela zanimive – in večne.

Vremenski pregovori, cerkvena zgodovina in skrite zanimivosti o Pankraciju, Servaciju in Bonifaciju
Do reforme koledarja v 16. stoletju so ti trije svetniki godovali nekaj dni prej, natančneje med 2. in 4. majem. Z uvedbo gregorijanskega koledarja se je njihovo praznovanje premaknilo za približno deset dni, toda ljudska modrost se ni prilagodila matematični natančnosti. Pregovori so ostali. Po njih naj bi se ravnali vrtičkarji, sadjarji in vinogradniki, ki prav okoli sredine maja še vedno previdno pogledujejo proti nebu. Pozebe, ki jih pripisujejo tem dnevom, se sicer danes bolj razlagajo s spremembo zračnih mas in položajem Zemlje v orbiti, toda razumevanje vremena je bilo včasih povezano s svetniki – saj druge razlage ni bilo.
A prav zato se je vsak od njih zasidral v kolektivni spomin ne le kot del cerkvenega koledarja, ampak kot vremenski simbol. In vsak izmed njih skriva posebno zgodbo.
Sv. Pankracij – mlad, neustrašen in predan
Na 12. maja goduje sveti Pankracij. V Sloveniji mu je posvečenih več cerkva, njegovo ime pa se pogosto omenja v vremenskih napovedih sredine maja. Bil je še otrok, ko je s stricem Dionizijem prišel v Rim. Tam sta oba sprejela krščanstvo in se pridružila preganjani skupnosti. Pankracij je svoje premoženje razdelil med kristjane in postal pomemben člen v skupnosti. Rimskega cesarja Dioklecijana to ni navdušilo.
Kljub mladosti – imel je le 14 let – je Pankracij vztrajal pri veri tudi ob grožnji s smrtjo. Leta 304 je bil obglavljen ob rimski cesti Via Aurelia. Na mestu njegovega mučeništva so Rimljani zgradili baziliko, ki še danes nosi njegovo ime. Njegova odločnost in pogum sta osupnila sodnike in vojake. »Kristus mi je življenje in umreti zanj dobiček,« je dejal pred usmrtitvijo.
Sv. Servacij – zoper krivoverce in proti zmrzali
Le dan za Pankracijem, 13. maja, goduje Servacij. Bil je škof in teološki mislec, ki je živel v času zgodnjega krščanstva. Njegovo delovanje je bilo zaznamovano z bojem proti arijanstvu – tedanjemu razkolu v cerkvenem nauku. Servacij ni bil samo učen mož, ampak tudi človek močne vere in neomajne discipline.
Umrl je v Maastrichtu, kjer je tudi pokopan. Ljudska pripoved pravi, da je ob njegovi smrti zapadel sneg, a grob je ostal brez snežne odeje – kakor da bi narava sama priznala svetost njegovega življenja. Slovenska tradicija ga še danes časti kot priprošnjika proti zmrzali in mrzlici. Simbolno to še dodatno utrjuje njegovo mesto med ledenimi možmi.
Sv. Bonifacij – spreobrnjenec, ki je izgubil glavo, a ohranil čast
14. maja goduje sveti Bonifacij, še en v vrsti majskih svetnikov s hladnim pridihom. Bil je kristjan, ki se je nekaj časa izgubljal v posvetnem veseljačenju, a se je v zrelejših letih spreobrnil. Postal je človek vere, dobrote in dejanj. Njegova pomoč revnim in bolnim mu ni prinesla le simpatij, temveč tudi sovražnike.
Umrl je mučeniške smrti, ker se ni hotel odreči krščanski veri. Njegova odločitev ni bila samoumevna, saj je šlo za človeka z razgibano preteklostjo, ki pa je svojo življenjsko zgodbo spremenil v pričevanje. Prav Bonifacijevo ime si je pozneje izbral znameniti misijonar Winfrid, ki je deloval na območju današnje Nemčije in tam postal apostol narodov. Po njem se danes imenujejo tudi številni papeži – kar devet jih je nosilo to ime.
In med njimi še ena zanimivost: sveta Korona
Medtem ko se svet spominja ledenih mož, se dan prej, 14. maja, goduje tudi sveta Korona. Postala je znana v zadnjih letih zaradi imena, ki je nenadoma dobilo novo, svetovno noto. A sveta Korona ni sodobna iznajdba – gre za mučenko iz Italije, ki naj bi živela v 2. stoletju. Njeno ime izhaja iz latinske besede za krono, saj naj bi bila po mučeništvu ovenčana s slavo. Danes jo častijo kot zavetnico proti kužnim boleznim.
Zakaj jih še vedno omenjamo?
Čeprav se današnja znanost pri razlagi vremenskih pojavov ne obrača več na svetniški koledar, pa v kulturnem spominu ostajajo. Ljudski pregovori, ki jih povezujejo z zadnjimi mrzlimi dnevi pred poletjem, imajo še vedno vpliv – morda bolj psihološki kot meteorološki. Vztrajnost tradicije kaže, da ne gre le za vremenske posebnosti, temveč tudi za spomin na ljudi, ki so nekoč verjeli v nekaj več in za to tvegali vse.
Vsak izmed teh mož se je zapisal v zgodovino kot posameznik z močnim značajem in jasnim ciljem. Vsi so se odpovedali udobju in varnosti, da bi živeli po lastnih načelih. In to jih povezuje – ne le kot »ledenih mož«, ampak kot simbolov neomajnosti.
Ko se mrzli dnevi srečajo z vročino
Maj se morda še trese v hladnih srajcah, a duhovna toplina zgodb svetnikov, kot so Pankracij, Servacij in Bonifacij, ogreje tudi sodobno srce. V svetu, kjer hitro pozabljamo in preskakujemo iz enega trenda v drugega, so zgodbe o odločnosti, brezkompromisnosti in veri prav tisto, kar včasih najbolj potrebujemo.
In če nas zjutraj še malo zebe, se morda splača spomniti, da obstajajo junaki, ki so za svojo resnico zmrznili – dobesedno in preneseno.
Objava Trije svetniki, ki ohladijo maj: Kako so ledeni možje dobili svoje ime? se je pojavila na Vse za moj dan.