Trajni flomaster? Brez panike, tako ga odstranite s skoraj vseh površin

5 hours ago 2
ARTICLE AD

Trajni marker, znan tudi kot permanentni flomaster, je v marsikaterem domu nepogrešljiv pripomoček. S svojo močjo pisanja po skoraj vseh površinah je pogosto rešilna bilka, kadar želimo kaj označiti, poimenovati ali zapisati tako, da se ne izbriše. A prav ta lastnost postane nočna mora, kadar se zapiše tja, kjer tega ne želimo.

Neprijetna nesreča ali otroška umetnina, ki ne zbledi

Otroci, ki ustvarjajo po stenah, oblačila, ki jih nenamerno popišemo, ali keramika, ki po pomoti dobi napis – vsi ti trenutki sprožijo enak vzgib: kako to odstraniti, ne da bi poškodovali podlago? Dobra novica je, da obstajajo preizkušeni načini za skoraj vsak material. Še boljša pa je, da za večino ne potrebujemo nič drugega kot predmete, ki jih že imamo doma.

FlomasterjiFlomasterji

Oblačila: rešitev se skriva v razkužilu za roke

Madeži flomastra na majici, srajci ali hlačah običajno povzročijo trenutek panike. Pranje v pralnem stroju ne deluje, saj pigmenti v trajnih markerjih niso topni v vodi. V takih primerih se je kot zelo učinkovita rešitev izkazal kar gel za razkuževanje rok.

Alkoholna osnova v razkužilu razgradi pigment, zato je ključnega pomena, da madež najprej popivnamo, nato pa nanj nanesemo nekaj kapljic razkužila in rahlo podrgnemo z mehko krpo ali zobno ščetko. Pomembno je, da ne drgnemo premočno, saj lahko poškodujemo tkanino. Postopek je priporočljivo zaključiti s pranjem na običajnem programu.

Zidovi: med pasto in lakom za lase

Če se otrok znajde z markerjem v roki, stena hitro postane platno. Čeprav se na prvi pogled zdi, da bo treba čez madež kar prepleskati, obstajata dve domači rešitvi, ki presenetljivo dobro delujeta. Prva je zobna pasta, druga pa lak za lase.

Zobna pasta (klasična bela, ne gel) vsebuje blage abrazivne delce, ki pomagajo razgraditi pigment, ne da bi poškodovali zidno barvo. Z mehko gobico jo nanesemo na madež in nežno drgnemo. Če to ne zadostuje, lahko uporabimo lak za lase, ki vsebuje alkohol. Popršimo neposredno na madež, pustimo nekaj sekund in nato obrišemo z vlažno krpo.

Lesene površine: alkohol kot prva pomoč

Na lesu, naj bo lakiran ali surov, se marker pogosto hitro vpije. V takih primerih ne pomagajo blaga čistila. Učinkovit pa je izopropilni alkohol oziroma alkohol za čiščenje. Nanašamo ga s krpo ali vato, ki jo nežno pritiskamo na madež.

Pomembno je, da ne drgnemo z grobo stranjo gobice, saj lahko poškodujemo lesno površino. Alkohol bo večino barve razgradil in jo prenesel na krpo. Po potrebi postopek ponovimo večkrat in med vsakim nanosom počakamo nekaj minut. Na koncu površino obrišemo s čisto, vlažno krpo.

Preproge: bela kis je več kot začimba

Marker na preprogi pogosto pomeni preplah. Vlakna vpijejo tekočino, barva pa se razlije. Rešitev pa ne tiči v kemičnih sredstvih, temveč kar v kuhinjski shrambi. Bela kis se je v takih primerih izkazala za presenetljivo učinkovito.

Najprej madež osušimo s papirnato brisačo. Nato nanj nanesemo nekaj belega kisa, pustimo nekaj minut in nato nežno drgnemo s čisto krpo ali mehko krtačo. Če je madež trdovraten, lahko dodamo tudi kapljico tekočega detergenta za posodo. Pomembno je, da preprogo po čiščenju dobro osušimo.

Pohištvo: mleko za občutljive površine

Marsikdo se ob tej rešitvi začudi, a mleko resnično deluje. Zlasti na občutljivejših površinah, kot so lakirane omare ali laminati. Mlečne beljakovine in maščobe pripomorejo k razgradnji barvnega pigmenta, hkrati pa so nežne do površine.

Mleko nanesemo z bombažno krpo, počakamo nekaj minut in nato obrišemo. Če je madež trdovraten, postopek ponovimo. Pri tem je pomembno, da ne uporabljamo mleka z dodatki (npr. čokoladnega), saj ti lahko pustijo svoj madež.

Tabla: uporabite flomaster za brisanje

Paradoksalno je, da permanentni flomaster s table najlažje odstranimo – s pomočjo navadnega suhega flomastra. Če po obstoječem madežu prepišemo z običajnim suhim flomastrom, nato pa celotno površino obrišemo s krpo, bo originalni madež izginil skupaj z novim.

Deluje zato, ker novi marker raztopi starega in omogoči, da ga pobrišemo. Če to ne zadostuje, lahko uporabimo še klasični radirni svinčnik za pisalo. Nežno drgnjenje bo odstranilo ostanke.

Steklo in keramika: soda bikarbona in zobna pasta

Gladke, trde površine, kot so stekleni kozarci, ploščice ali krožniki, se zlahka popišejo, a tudi razmeroma enostavno očistijo. Tu se odlično obnese kombinacija zobne paste in sode bikarbone. Obe snovi delujeta rahlo abrazivno in raztapljata barvilo.

Zmešamo en del zobne paste in en del sode v gosto pasto. To nanesemo na madež, počakamo minuto in nato nežno podrgnemo s krpo ali gobico. Površino speremo in po potrebi ponovimo. Reakcija obeh sestavin je dovolj blaga, da ne poškoduje materiala, a dovolj močna, da odstrani madež.

Domača sredstva, ki presegajo pričakovanja

Večina omenjenih trikov ima eno skupno lastnost. Ne zahtevajo nakupa posebnih sredstev. Uporabimo, kar imamo že doma: mleko, zobno pasto, razkužilo, alkohol ali kis. Njihova učinkovitost je odvisna od pravočasnosti in načina nanosa. Največja napaka, ki jo lahko naredimo, je premočno drgnjenje z grobo površino, ki sicer odstrani madež, a poškoduje material.

Uporaba mehke krpe, večkratni nanos in nekaj potrpežljivosti prinesejo boljše rezultate kot agresivni prijemi. V vsakem primeru pa velja pravilo: pred večjo površino vedno najprej preizkusimo na neopaznem mestu.

Objava Trajni flomaster? Brez panike, tako ga odstranite s skoraj vseh površin se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article