ARTICLE AD
Ford Focus se konec leta dokončno poslavlja. Dočakal je 27 let s štirimi generacijami, moja najljubša je bila tretja, zdaj pa časi (in proizvajalci) takim avtomobilom niso več naklonjeni, četudi bi jim vsaj nekateri kupci še bili. Focus ne odhaja na vrhuncu, zagotovo pa bi lahko obstal vsaj še eno generacijo in pridobil tudi električno izvedbo.

Presenečen sem bil, da smo znova dobili termin za testiranje karavanskega Focusa, nisem pa se ga branil. Navsezadnje mi je ta model kot nekdanjemu lastniku (prejšnje generacije) še vedno pri srcu, čeprav me dotični, poslavljajoči se, nikoli v šestih ali kolikor letih že, in več testih ni povsem prepričal in osvojil. Preprosto so se mi določene rešitve v prejšnji generaciji zdele boljše, pa tudi oblika mi je bila bližje od te, ki se prevečkrat prelomi. Zadnji Focus je sicer večji in prostornejši, to mu moram priznati, toda karavanski prtljažnik je kljub skoraj stotim dodatnim litrom za moj okus manj uporaben od prejšnjega (zakaj, sem pokazal v videu), da ne omenjam degradacije uporabniške izkušnje pri roloju.
Glavna prednost karavanov pred SUV-ji je seveda v tem, kako agilni so skozi ovinke, pa tudi v nižji porabi (v tem primeru goriva, lahko pa tudi elektrike). Običajno se sicer malo čuti zadek, ki nekoliko sili »ven,« pa vendar je vožnja mnogo zabavnejša kot z visokim »terencem.« To Focus še kako dokazuje, tudi v primerjavi s Kugo. Podvozje je odlično za posamično, vendar ne toliko primerno za družinsko prevažanje. Oprema ST-Line ga namreč otrdi, medtem ko je nekdaj »prestižna« Titanium zdaj osnovna, ki ji marsikaj manjka. Volan je še vedno prevelik za avto z dinamičnim značajem in neugledne plastike v kabini (bi bil kakšen tekstilni vstavek na vratih res predrag?) preveč glede na končno ceno vozila in status, ki ga je želel pridobiti.
Motor | bencinski trivaljni, 999 cm3, 114 kW (155 KM), 235 Nm |
Zmogljivosti | najvišja hitrost 206 km/h; 8,6 s do 100 km/h |
Menjalnik | pogon na prednji kolesi, 7-stopenjski samodejni menjalnik |
Uradna/poraba na testu | 6,3 l / 6,6 l na 100 km |
Prtljažni prostor | 593 – 1.620 l |
Dimenzije/medosna razdalja | 4.672 x 1.825 x 1.487 mm / 2.777 mm |
Masa praznega/največja | 1.451 kg / 2.005 kg |
Tokrat je bil pod pokrovom litrski trivaljnik v močnejši izvedbi (114 namesto 92 kW), ki mu res ne manjka moči. Za ta motor tudi že dolgo (nenazadnje iz lastniških izkušenj) vem, da je izredno energičen. Ni treba čakati, da se zbudi, vseeno pa v tej različici res pravi karakter pokaže šele pri odločnejših pritiskih na stopalko. Kar je navsezadnje v redu. Tako ga je mogoče voziti ležerno, umirjeno, ali pa dirkaško navdahnjeno. V tem slogu deluje tudi aktivni regulator hitrosti, škoda je samo, da je ohranjanje na voznem pasu pri Fordu po novem preveč agresivno. In ne vem, zakaj so znova obudili enormno in za premikanje počasno ročico »menjalnika,« ki jo je tudi vedno treba poriniti v položaj P, saj imajo na zalogi veliko bolj minimalističen in priročen obroč s samodejnim premikanjem v P.
Fordov infozabavni sistem je povsem spodoben, deluje odzivno, ima vse glavne funkcionalnosti in dovolj dobro prilagodljivost, še posebej na povečanem osrednjem zaslonu. Med vožnjo pa sem tokrat pogledoval na kombinacijo klasičnih merilnikov in potovalnega računalnika in se vsaj na kratko vrnil v analogni svet, ki se mi sicer zdi bolj primeren za kakšne zmogljivejše avtomobile.
Cena za tovrstnega karavanskega Focusa se resda začne pod tridesetimi tisočaki, vendar z (nujno) dodatno opremo hitro spleza čez to mejo. Ni dvoma, da bi ga še vedno imel raje kot Kugo, vendar je konkurence veliko in tudi dejanski kupci ga, vsaj v Sloveniji, ne prepoznavajo več kot zelo zanimivo izbiro. V prvih štirih mesecih letošnjega leta so jih prodali le še 48, od tega 29 aprila, medtem ko so jih lani v enakem obdobju denimo 83, vendar se je že takrat začel upad. Tako je do konca l. 2024 prilezel do številke 159 registriranih (Prva peterica: Škoda Octavia 1.723, Volkswagen Golf 977, Toyota Corolla 848, Kia Ceed 454 in Peugeot 308 380). Focus je bil nazadnje med 20. najbolje prodajanimi avtomobili v Sloveniji l. 2017, ko je s 1.113 registriranimi zasedel 15. mesto. Hkrati je bila to tudi zadnja Fordova uvrstitev med vodilne.
Ravno te dni prihaja v prodajo v električno predelana Puma (z dodatkom Gen-E v imenu) in glede na velikost avta bi enako lahko storili tudi s Focusom. Za kakih 55 do 60 kWh baterije bi zagotovo lahko našli prostora v dnu vozila, prilagodili podvozje, in bi imeli enega redkih električnih karavanov v ponudbi. Tudi bencinskega bi se še splačalo ohranjati v prodaji, je dovolj dober, mogoče pa izvesti še eno rahlo prenovo in izboljšati njegovo praktičnost.
Žal ima Ford drugačne poglede in načrte. Že ko sva se z novinarskim kolegom peljala s predstavitve takrat nove, četrte generacije Focusa, v začetku jeseni 2018, nisva bila posebej optimistično razpoložena. Zdelo se nama je, da spremembe ne gredo v pravo smer, cenovna politika še manj, in da to utegne biti enosmerna ulica. Na žalost sva imela prav, saj je model doživel le še vmesno prenovo, ne